DOTACJA DLA PRACUJĄCYCH 2022

Pieniądze na rozpoczęcie działalności często skierowane są do osób bezrobotnych. Pewnie już zauważyłeś, że często publikuje przedstawiam wiadomości na temat kolejnych naborów o dofinansowanie. Czy są jednak Dotacja dla pracujących 2022?

DOFINANSOWANIE NA ZAŁOŻENIE FIRMY: JAKIE SĄ MOŻLIWOŚCI

Dotacje na start to szeroki temat. Jest wiele form wsparcia dla firm, do których należą:

Ważne – Premia na rozpoczęcie pozarolniczej działalności została wskazana przeze mnie, ponieważ prawdopodobnie ostatni nabór tej formy wsparcia zakończy się w styczniu 2022. Chcę, żebyś miał całościowy obraz dotyczący tematu „dofinansowanie na założenie działalności

PRACUJĄCY: BEZ SZANS NA FUNDUSZE NA START 2022?

Zacznijmy od złych wiadomości. Dotacje na start to w większości środki skierowane dla osób bezrobotnych. Jednak są też formy wsparcia przeznaczone dla pracujących.

Jeśli pracujesz (umowa o pracę, zlecenie, czy o dzieło) to niestety nie możesz starać się o takie funduszy na założenie działalności jak:

 • przede wszystkim, dotacje z PUP/PFRON, ponieważ wymagany jest status osoby bezrobotnej,
 • dalej Premie na pozarolniczą działalność, wymagane ubezpieczenie w KRUS.

DOTACJA DLA PRACUJĄCYCH 2022: gdzie składać wnioski?

Spokojnie. Nie jest tak źle jak mogłoby się wydawać. Dotacje UE zostawiają pewną furtkę dla osób pracujących. Pomimo, że są skierowane w większości do osób bezrobotnych są pewne wyjątki od tej reguły.

W regulaminach tych programów możesz spotkać uznanie pewnej grupy docelowych beneficjentów pod dotacje UE na start. W tej kwestii czasami występują takie grupy docelowe jak:

 • po pierwsze, osoby przewidziane do zwolnienia,
 • dalej, osoby, których umowy nie będą przedłużane,
 • co więcej, ubodzy pracujący (gdy zarabiasz mniej niż wynosi minimalne wynagrodzenie).

DOTACJE UNIJNE DLA FIRM: Z CZEGO SIĘ SKŁADAJĄ

Dofinansowanie unijne na start firmy składa się z 3 części:

 • przede wszystkim jednorazowej dotacji na utworzenie Twojej firmy (w maksymalnie kwota wynosi 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia w Polsce),
 • następnie doradztwa i szkolenia z zakresu podejmowania działalności gospodarczej,
 • na końcu, comiesięcznego wsparcia w postaci dotacji pomostowej (kwota przeważnie oscyluje od 1000 do 2100 zł).

Dofinansowanie z Unii: NA CO MOŻNA PRZEZNACZYĆ DOTACJĘ?

Koszty kwalifikowalne dotacji na start firmy w programie unijnym są podobne do tych z Urzędu Pracy. Wskazanie sposobu przeznaczenia dofinansowania znajdziesz tutaj

Dofinansowane unijne: NA CO DOFINANSOWANIE POMOSTOWE?

Ta comiesięczna dotacja na firmę może być wydana m.in.:

 • po pierwsze, na ubrania ochronne,
 • dodatkowo na towar do sprzedaży,
 • co więcej, składki ubezpieczenia społecznego,
 • na końcu nawet na tankowanie pojazdu.

a także wiele innych kosztów. Reasumując są to środki z przeznaczeniem na bieżące koszty firmy.

DOFINANSOWANIE DLA PRACUJĄCYCH 2022: NASTĘPNA DOTACJA

Inną formą pieniędzy na start jest dotacja z LGD. Jest to dofinansowanie oferuje pomoc finansową między 50000 do 100000 zł. Co prawda, często Lokalne Kryteria Wyboru przyznają punkty za status osoby bezrobotnej (grupy defaworyzowane), jednak nie ma przeciwskazań, by osoby pracujące ubiegały się o to dofinansowanie.

Istnieje jednak pewien spory minus tego dofinansowania. Na podpisanie umowy i wypłatę środków może przyjść Ci poczekać od 6 do 10 miesięcy.

DOTACJA LGD PODOBNA DO DOFINANSOWANIA Z URZĘDU PRACY?

No właśnie nie do końca.

Po pierwsze w odróżnieniu od dofinansowania z Urzędu Pracy nie musisz być osobą bezrobotną. Co dla wielu z Was jest dużą wartością dodana tej dotacji.

Kolejną różnicą jest bardziej rozbudowana dokumentacja. Druki na szczęście są jednolite dla CAŁEJ POLSKI, co jak wiesz w przypadku Urzędów Pracy nie jest praktyką. Wniosek pod dofinansowanie z Lokalnej Grupy Działania sporządzasz na drukach opracowanych przez ARiMR.

Na koniec, dokumentacja jest bardziej wymagająca niż ta z Urzędu Pracy. Wnioski muszą być bardzo szczegółowo opisane. Co wielu osobom nastręcza trudności. Dodatkowo wniosek wymaga wielu załączników w postaci zaświadczeń, czy ofert cenowych.

TRYB SKŁADANIA WNIOSKÓW O DOFINANSOWANIE LGD

Najpierw Lokalna Grupa Działania mniej więcej 14 dni przed naborem informuje oficjalnie o dacie naboru, który z reguły trwa podobny okres.

Następnie wnioski przechodzą procedurę weryfikacji na dwóch szczeblach:

 • pierwszy to Lokalna Grupa Działania,
 • ostatni to Urząd Marszałkowski.

I tutaj ważna uwaga. W przypadku pierwszego etapu nie możesz złożyć poprawek do wniosku. Kiedy dokumentacja zostanie zaakceptowana i przekazana dalej, Urząd Marszałkowski dopuszcza 1 poprawkę w terminie 7 dni od zgłoszenia Ciebie do wprowadzenia zmian.

PŁATNOŚĆ DOFINANSOWANIA LGD

Dotacja LGD jest płatna w ratach. Pierwsza wynosi 80 proc. kwoty naboru. Druga płatność wpłynie dopiero po zrealizowaniu założeń biznesplanu. Na realizację  planu biznesowego masz dwa lata. Weryfikacja realizacji odbywa się poprzez kontrolę i sprawdzenie osiągnięcia wskaźników takich jak: zatrudnienie pracowników, zrealizowanie inwestycji materialnej.

ŚRODKI NA ZAŁOŻENIE DZIAŁALNOŚCI 2022: INNE dotacje

W niektórych województwach możesz się z nimi spotkać. Są to jednak środki zwrotne w formie preferencyjnych pożyczek na założenie działalności. Preferencje polegają głównie na:

 • po pierwsze, niskim oprocentowaniu,
 • co więcej, braku prowizji od uruchomienia,
 • także, stosunkowo długiej karencji w spłacie rat kapitałowych.

DOFINANSOWANIE NA ROZPOCZĘCIE DZIAŁALNOŚCI 2022: PROŚBA

Jeżeli ten wpis był dla Ciebie wartościowy albo znasz kogoś, kto powinien go przeczytać, to będę wdzięczny, jeśli podzielisz się z nim tym materiałem. Możesz to zrobić zarówno poprzez słowne polecenie jak także polubienie i udostępnienie treści fan page lub mojego bloga.

ZDAJ SIĘ NA PROFESJONALISTĘ I UZYSKAJ JEDNORAZOWE ŚRODKI NA ZAŁOŻENIE DZIAŁALNOŚCI

Jeśli boisz się, czy uda Ci się prawidłowo uzupełnić biznesplan pod dotacje na start firmy, to uspokajam – pomogę Ci.

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój biznesplan i wniosek uzyskają maksymalną liczbę punktów dla Twojego pomysłu lub Twojej sytuacji zdaj się na mnie. Pomogłem wielu osobom otrzymać dotację na start działalności gospodarczej.

Nie wiesz jaka dotacja na start jest dla Ciebie? Szukasz informacji o aktualnych naborach na dofinansowanie?  Skontaktuj się z nami.

Zaufały nam setki klientówsprawdź OPINIE

pomożemy

www.bizplanner.pl

tel. 531-339-970

Kontakt

▶ Preferujesz treści w formie audio i wideo? Odwiedź nas na ▶youtube.com