Dotacje NA RESTAURACJĘ 2022

W ostatnich latach popularność zyskuje próbowanie nowych potraw i smaków poprzez odwiedzanie restauracji oferujących posiłki z dalekich zakątków świata. Nie bez znaczenia dla tego trendu ma także poziom życia Polaków, który uległ poprawie. Własna restauracja może wydawać się trudnym pomysłem na działalność jednak z odpowiedniemu przygotowaniem i motywacją nic nie stanie Wam na przeszkodzie. Pokażemy jak zdobyć Dotacje na restaurację 2022. Wpis ma na celu odpowiedz na następujące pytania:

 • po pierwsze jak otworzyć restaurację,
 • następnie jak napisać biznesplan,
 • a także jak zdobyć pieniądze na otwarcie restauracji.

JAK OTWORZYĆ RESTAURACJĘ

Zanim zaczniesz szukać lokalizacji, poświęć trochę czasu na rozwinięcie swojego pomysłu i zapisz przygotuj biznesplan restauracja. Kluczowym aspektem tej działalności jest miejsce sprzedaży. Przed rozpoczęciem poszukiwania lokalizacji należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Podczas opracowywania swojego pomysłu i spisywania biznesplanu najważniejsze pytanie brzmi: ilu potencjalnych klientów jest w danej okolicy? Czy warto w ciągu dnia zmieniać lokalizację, by trafić do większej ilości klientów?

RESTAURACJA BIZNESPLAN

Biznesplan dla firmy jest dokumentem o znaczeniu planistycznym i strategicznym. To także nieocenione narzędzie dla rozwoju firmy bez względu na jej staż. Przelanie swoich pomysłów i myśli na papier nie zagwarantuje Tobie sukcesu, ale da wiele odpowiedzi na nurtujące pytania. Dodatkowo pomoże zidentyfikować pierwsze problemy natury operacyjnej, czy logicznej. Z wcześniej przygotowanych przeze mnie wpisów dowiesz się jak napisać biznesplan.

WŁASNA RESTAURACJA: POMYSŁ NA FIRMĘ

Najlepszą radą przy zakładaniu restauracji jest upewnienie się, że masz odpowiednią lokalizację. Musisz znaleźć idealny budynek, który znajduje się w obszarze o dużym natężeniu ruchu.

Lokalizacja musi współgrać z rodzajem sprzedawanej żywności i grupy docelowej. Czy wykwintna restauracja będzie dobrym pomysłem w centrum kampusu studenckiego?

NAZWA DLA RESTAURACJI

Wybierz taką, która pasuje do Twojego jedzenia i atmosfery. Fajna nazwa dla restauracji  będzie wyróżniać ją w wynikach wyszukiwania Google. Pamiętaj, że musi być również wystarczająco opisowa, aby sugerować klientom co znajdą w środku.

RESTAURACJA WYMOGI

W przypadku kuchni, odległość sufitu od podłogi to min. 3,3 metra. Obniżenie tej wysokości do 2,5 metra jest możliwy tylko w wypadku wykorzystania wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej, lub klimatyzacji. Wymogiem jest tutaj pozwolenie Sanepidu.

Ściany i sufity w pomieszczeniach gastronomicznych powinny być w jasnych kolorach, bez uszkodzeń i szczelin. Dodatkowo narzędzia i sprzęt również są ściśle obwarowanie. Noże, maszyny, deski, czy wyposażenie meblowe muszą spełnić podstawowy warunek sanitarny –  jest to atest Państwowego Zakładu Higieny.

Pełny zakres wytycznych oraz regulacji w zakresie otworzenia restauracji znajdziesz w ustawie z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia.

JAK OTWORZYĆ RESTAURACJE W TRAKCIE PANDEMII

Planując działalność gospodarczą pamiętaj, że zawsze musisz liczyć się z potencjalnymi komplikacjami. Jak więc przygotować restauracje na ewentualny powrót pandemii? Aby uniknąć wyczerpania zapasów, rozważ ograniczenie menu. Skróć ją i zmieniaj regularnie (np. co dwa dni) lub umieszczaj w ofercie tylko ulubione dania gości.

Z analiz platformy UberEats, które odbyły się w marcu i kwietniu 2020 wynika, że Polacy zamknięci w swoich domach z powodu kwarantanny najczęściej zamawiali dania smażone:

 • po pierwsze burgery,
 • dalej pad thai
 • czy dania polskie – kotlety wieprzowe i pierogi ruskie.

Dodatkowo wprowadzenie dostawy także ułatwi zachęci klientów do Twojego restauracja.

JAK OTWORZYĆ RESTAURACJĘ I ILE TO KOSZTUJE

Trudno jednoznacznie wskazać jakimi środkami powinieneś dysponować na otworzenie restauracji. Do głównych kosztów nalezą:

 • przede remont i przystosowanie wnętrza,
 • także niezbędne wyposażenie zgodne z wytycznymi Sanepid,
 • dodatkowo odpowiednie jakościowo zatowarowanie,
 • drobne wyposażenie,
 • na koniec marketing.

W zależności od wybranych modeli wyposażenia, czy ich stanu (nowe/używane), koszt założenia restauracja może oscylować od 25 000 zł do 250 000 zł. Wyposażenie w głównej mierze uzależnione jest od typu potrwa w ofercie.

RESTAURACJA: JAK POZYSKAĆ PIENIĄDZE NA OTWORZENIE DZIAŁALNOŚCI

Niektórzy twierdzą, że aby odnieść sukces w świecie biznesu, potrzebne są duże kieszenie i doświadczenie. Ale wiemy, że nie zawsze tak jest. Istnieje wiele sztuczek, wskazówek i hacków, które pomogą Ci rozpocząć własny biznes. Zobacz jak założyć firmę bez pieniędzy? Dowiedz się jak otrzymać dofinansowanie na restauracje

DOFINANSOWANIE Z URZĘDU PRACY NA Restaurację 2022

PUP (czyli Powiatowe Urzędy Pracy) rozpisują nabory na dofinansowanie dla bezrobotnych osób w następujących w 3 kategoriach wiekowych:

 • po pierwsze, młodych (do 29 roku życia) – z  programu POWER,,
 • dodatkowo powyżej 29 roku życia – z programu RPO,
 • także bez limitu wieku – środki z Funduszu Pracy.

Dotacja PUP na Restaurację 2022: kwota dotacji

Dotacja na start 2022 z Urzędu Pracy jest w pewnym przedziale wartości. Pieniądze na założenie firmy ustalane są w odniesieniu do przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jaka kwota dofinansowania będzie obowiązywać znajdziesz na stronie urzędu pracy w informacjach ogólnych. Waha się ona pomiędzy 4-krotnością, a 6-krotnością tej kwoty. Niestety, ale nie ma jednej ujednoliconej wartość pomocy dla całego kraju. Powiatowe Urzędu Pracy wykazują dużą autonomię w tym zakresie. Własny Restaurację może być sfinansowany obecnie do wysokość ok 33 900 zł (początek 2022 roku).

Jak otrzymać dotacje z urzędu pracy na Restaurację 2022: Wymagania

Jeżeli chcesz skorzystać z dofinansowania na założenie działalności z Urzędu Pracy należy spełnić pewne wymagania. Warunki uczestnictwa to, m.in:

 • po pierwsze należy mieć status osoby bezrobotnej zarejestrowanej w PUP,
 • co więcej nie można prowadzić działalności gospodarczej (wpis do CEIDG) przez okres minimum roku przed złożeniem wniosku o dotacje na firmę,
 • dodatkowo, nie możesz być beneficjentem dofinansowania z Powiatowego Urzędu Pracy lub pożyczki na preferencyjnych warunkach na start firmy. Często Urzędy Pracy wyznają zasadę, że beneficjent może otrzymać takie dofinansowanie raz w życiu,
 • dodatkowo nie możesz być karany za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu,
 • na koniec nie możesz przerwać z własnej winy szkoleń, stażu, realizacji indywidualnego planu działania z Urzędu Pracy.

Powiatowe Urzędy Pracy z reguły nie wskazują minimalnego okresu, przez który należy być na bezrobociu. Jednak nie jest to reguła, ponieważ w niektórych placówkach może taki wymóg się pojawić.

DOTACJE PFRON na Restaurację

Dofinansowanie na restaurację PFRON obejmuje wyższe progi kwotowe niż w przypadku pomocy dotacje na firmę PUP. Wnioskodawca może ubiegać się o maksymalnie 15-krotność średniej pensji. Urzędy zazwyczaj przyznają dotacje na Restaurację dla osób niepełnosprawnych od 25 000 zł do 35 000 zł.

DOTACJE UNIJNE Restaurację 2022

Fundusze UE na studio fotograficzne podzielone są ze względu na kategorie wiekowe uczestnika:

 • pierwsze, dla osób powyżej 30 roku życia (program RPO),
 • a także dla osób przed 30 rokiem życia (POWER).

Dotacje unijne na Restaurację z ww. programów występują w każdym województwie. Cechą, która wyróżnia te pogramy na tle innych jest m.in. kwota pomocy.

Dofinansowanie UE na Restaurację składa się z 3 części:

 • po pierwsze jednorazowe dofinansowanie na start Twojej firmy (w maksymalnie kwota wynosi 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia w Polsce),
 • dalej doradztwo i szkolenie z zakresu przedsiębiorczości, podatkach itp.,
 • a także, pomostówki, czyli comiesięcznej mini dotacji na koszty bieżące (kwota przeważnie oscyluje od 1000 do 2100 zł).

W ramach ubiegania się o środki w trakcie rekrutacji otrzymasz dodatkowe punkty m.in. za:

 • po pierwsze niskie kwalifikacje,
 • dodatkowo okres na bezrobociu (powyżej 12 miesięcy),
 • co więcej, stopień niepełnosprawności.

PIENIĄDZE NA START z unii na Restaurację 2022: JAKIE WSPARCIE?

Dotacja z Unii to m.in. :

 • po pierwsze, dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej 2022  przeważnie 23 050,00,
 • także , dotacja pomostowa (przeważnie od 1 000 do 2 500 zł netto przez 6 -12miesięcy),
 • na sam koniec, konsultacje i zajęcia dydaktyczne.

NA CO MOŻNA PRZEZNACZYĆ DOTACJE NA RESTAURACJĘ 2022?

Koszty kwalifikowalne dotacji na start firmy w programie unijnym są podobne do tych z Urzędu Pracy. Wskazanie sposobu przeznaczenia dofinansowania znajdziesz tutaj

NA CO DOFINANSOWANIE POMOSTOWE?

Ta comiesięczna dotacja na firmę może być wydana m.in.:

 • po pierwsze, na ubrania ochronne,
 • dodatkowo na towar do sprzedaży,
 • co więcej, składki ubezpieczenia społecznego,
 • na końcu nawet na tankowanie pojazdu.

a także wiele innych kosztów. Reasumując są to środki z przeznaczeniem na bieżące koszty firmy.

Dotacje LGD 2022: ROZWÓJ OBSZARÓW WIEJSKICH

Lokalne Grupy Działania to Instytucje zrzeszające lokalne organizacje oraz mieszkańców mniejszych gmin. Misją ich jest podnoszenie atrakcyjności terenów lokalnych dla

 • mieszkańców,
 • także przedsiębiorców,
 • dodatkowo rolnictwa
 • czy turystów.

Jednym z obszarów wsparcia jest właśnie przedsiębiorczość.

Kwoty funduszy UE na Restaurację oscylują w przedziale od 50.000,00 do 100.000,00 zł. Dotacje możesz przeznaczyć na zakup nowych środków trwałych, a także prace remontowo-budowlane.

W odróżnieniu od programu dofinansowanie z Urzędu Pracy nie musisz być osobą bezrobotną. Co dla wielu z Was jest dużą wartością dodana tej dotacji. Jednak bardzo często osoby bezrobotne zarejestrowane mogą liczyć na dodatkowe punkty w trakcie procesu oceny.

LGD Dotacje: JAKIE KWOTY na Restaurację?

Dofinansowanie na Restaurację z LGD to całkiem spora suma na start. Kwoty dotacji wahają się w przedziale od 50 000,00 do 100 000,00 zł. Dofinansowanie możesz przeznaczyć między innymi na środki trwałe i prace remontowo-budowlane, marketing, czy promocję. Sam przyznasz, że za taką kwotę możesz założyć gastronomię.

Dotacja LGD na Restaurację: KTO MOŻE UBIEGAĆ SIĘ O dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej 2022?

Jeśli chcesz rozpocząć działalność gospodarczą na terenie gminy wiejskiej lub mniejszej gminy miejskiej możesz otrzymać na ten cel środki z Lokalnej Grupy Działania.

PREMIA NA ROZPOCZĘCIE DZIAŁALNOŚCI POZAROLNICZEJ: najwyższa dotacja na Restaurację

Pomimo licznych wątpliwości ARiMR ogłosił, że premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej odbędzie się w 2022.  Poprzedni nabór jest co prawda jeszcze w trakcie oceny, ale zgłaszane zainteresowanie ze strony klientów spowodowało, że już teraz publikuję ten wpis. Masz odpowiednio dużo czasu na odpowiednie przygotowanie się pod kolejną edycje funduszy UE. Ten wpis pomoże rozeznać się w tematyce dotacji UE osobom, które nie zdecydowały się na udział w poprzednich naborach na pozarolniczą działalność gospodarczą.

KTO KWALIFIKUJE SIĘ DO PROGRAMU PREMIA ARIMR na Restaurację?

Po premie na pozarolniczą działalność na Restaurację mogą ubiegać się:

 • osoby fizyczne (min. 18 lat) – rolnik, jego małżonek lub nawet domownik rolnika, jeśli podlega m.in. -ubezpieczeniu społecznemu rolników (KRUS) w pełnym zakresie bez przerw od minimum 12 miesięcy na dzień poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy.
 • beneficjenci albo ich małżonkowie korzystający z poddziałania „Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi”.

Premia na działalność pozarolniczą na Restaurację ma na celu zachęcenie osób do pracy na działalności pozarolniczej.

Aby kwalifikować się do premii z działalności pozarolniczej, nie możesz być wpisany do CEIDG 24 miesiące przed złożeniem wniosku.

Wykluczeni z programu premia na pozarolniczą działalność gospodarczą są beneficjenci:

PREMIA NA ROZPOCZĘCIE DZIAŁALNOŚCI POZAROLNICZEJ 2022: NAJWYŻSZA DOTACJA NA START

Z obecnie dostępnych funduszy UE na Restaurację na start działalności gospodarczej to ARiMR oferuje największą kwotę dotacji na. Duża kwota wymusza też skompilowany regulamin. Progi premii z poprzedniego naboru raczej zostaną utrzymane. Wysokość wsparcia premia na działalność pozarolniczą zależy od zatrudnienia:

 • po pierwsze 150 000 zł: samozatrudnienie,
 • dalej, 200 000 zł: właściciel oraz 1 pracownik na pełny etat,
 • lub 250 000 zł właściciel oraz min. 2 pracowników w pełnym wymiarze godzinowym każdy.

Dotacja na Restaurację 2022 z ARiMR to najwyższe dofinansowanie jaką można otrzymać na start firmy.

ZDAJ SIĘ NA PROFESJONALISTĘ I UZYSKAJ JEDNORAZOWE ŚRODKI NA ZAŁOŻENIE DZIAŁALNOŚCI

Jeśli boisz się, czy uda Ci się prawidłowo uzupełnić biznesplan pod dotacje na Restaurację, to uspokajam – pomogę Ci.

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój biznesplan i wniosek uzyskają maksymalną liczbę punktów dla Twojego pomysłu lub Twojej sytuacji zdaj się na mnie. Pomogłem wielu osobom otrzymać dotację na start działalności gospodarczej.

Nie wiesz jaka dotacja na start jest dla Ciebie? Szukasz informacji o aktualnych naborach na dofinansowanie?  Skontaktuj się z nami.

Zaufały nam setki klientówsprawdź OPINIE

pomożemy

www.bizplanner.pl

tel. 531-339-970

Kontakt

Preferujesz treści w formie audio i wideo? Odwiedź nas na youtube.com