Firma bez rejestracji

Jeśli planujesz otwarcie własnej firmy, warto na początku ocenić potencjalne zainteresowanie twoimi produktami czy usługami. Jeżeli twój biznesowy pomysł jest jeszcze w początkowej fazie, rozpoczęcie pełnej działalności gospodarczej może być zbyt drogie i ryzykowne. Jak zatem legalnie zbadać popyt na rynku, nie obciążając się przy tym kosztami ZUS? Od kilku lat dostępny jest dla tego celu odpowiedni mechanizm: Firma bez rejestracji. Inaczej nazywaną działalnością nierejestrowaną. To doskonałe rozwiązanie, aby przetestować swój pomysł na biznes.

Firma bez rejestracji: krok po kroku

Zacznijmy od wymogów, które wiążą się z NDG. Ze względu na niski poziom dochodów jaki możesz osiągnąć w działalności niejustowanej ta forma zarobkowej aktywności nie jest uznawana za działalność gospodarczą. Nie trzeba więc wpisywać jej do rejestru CEIDG.

Możesz prowadzić działalność nierejestrową przy spełnieniu kilku wymogów:

  • po pierwsze, przychód w każdym miesiącu nie przekracza połowy minimalnego wynagrodzenia (dla 2022 r. jest to próg 1505 zł),
  • dodatkowo nie prowadziłeś żadnej działalności gospodarczej w ciągu ostatnich 60 miesięcy.

Nawet posiadając zawieszoną zarejestrowaną działalność gospodarczą, wciąż możesz założyć działalność nierejestrowaną, pod warunkiem że zawieszenie to trwa nieprzerwanie co najmniej przez ostatnie 60 miesięcy. Zawieszenie działalności gospodarczej jest generalnie traktowane jako czas, w którym działalność nie jest prowadzona.

Firma bez ZUS: jakie usługi na działalność nierejestrowaną?

Musisz zarejestrować firmę, nawet jeśli planujesz mieć niskie dochody, ale biznes, który chcesz prowadzić:

  • po pierwsze wymaga koncesji, zezwoleń, a także wpisu do rejestru działalności regulowanej,
  • dodatkowo, jeżeli w przepisach (Prawo przedsiębiorców) zdefiniowana będzie jako działalność gospodarcza.

W tej kategorii znajdziesz takie przedmioty działalności jak:

  • po pierwsze, sprzedaż alkoholi,
  • dodatkowo organizacja imprez turystycznych,
  • co więcej ochrona osób lub mienia,
  • także pośrednictwo ubezpieczeniowe, czy usługi księgowe.

Ww. nie stanowią pełnego katalogu wykluczeń.

Działalność nierejestrowa kto może prowadzić

Tylko osoby fizyczne mogą wykonywać nierejestrowaną działalność. Przepisy regulujące działalność gospodarczą i nierejestrowaną nie określają szczególnych cech takich osób.

Małoletni mogą prowadzić firmę bez rejestracji za zgodą ustawowe przedstawiciela.

Zalety Firma bez rejestracji

Przede wszystkim, prowadząc działalność nierejestrowaną, nie musisz rejestrować jej w CEIDG, ani zgłaszać w Urzędzie Skarbowym czy Głównym Urzędzie Statystycznym. Co więcej, nie jest wymagane posiadanie numerów identyfikacyjnych takich jak NIP (co do zasady).

Dodatkowo, nie ponosisz kosztów ubezpieczenia społecznego ani zdrowotnego w związku z tą formą działalności, co pozwala na oszczędności i reinwestowanie zarobionych środków w rozwój firmy.

Nie obowiązuje Cię również płacenie podatku VAT. Możesz korzystać ze zwolnienia podmiotowego, ponieważ dochód z działalności nierejestrowanej nie przekracza 200 000 zł rocznie, co jest kolejnym ułatwieniem.

Firma bez rejestracji, a status na rynku pracy

Często pytacie, czy możliwe jest równoczesne prowadzenie działalności nierejestrowanej i praca na etacie?

Tak, działalność nierejestrowaną można prowadzić będąc zarówno osobą zatrudnioną, jak i bezrobotną.

Aktualne przepisy prawne nie odnoszą się bezpośrednio do sytuacji osób zarejestrowanych jako bezrobotne, które decydują się na prowadzenie działalności nierejestrowanej. Obowiązująca interpretacja prawa nie wyklucza możliwości prowadzenia takiej formy działalności przy jednoczesnym posiadaniu statusu osoby bezrobotnej. Pytanie, czy jeżeli nie zabrania to czy można się ubiegać o dofinansowanie na założenie działalności gospodarczej?

Działalność okazjonalna nie spowoduje utraty statusu osoby bezrobotnej w urzędzie pracy. Osoby zarejestrowane jako bezrobotne mogą starać się o dotacje na działalność gospodarczą.

Firma bez ZUS, a PIT

Prowadzenie tzw. działalności nierejestrowanej nie jest zwolnione z obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osiągniętego dochodu.

Ponieważ jednak działalność niezarejestrowana nie jest działalnością gospodarczą, nie masz obowiązku płacenia regularnego (miesięcznego lub kwartalnego) podatku dochodowego. Dochody rozliczasz w rocznym PIT.

Jak sprawdzić ile można zarobić w danym roku na Firmie bez rejestracji

Płaca minimalna w 2024 wynosi 4300zł. Limit dla NDG wynosi więc 1505 zł. Jeżeli szukasz informacji na temat aktualnych limitów osiąganych przychodów znajdziesz na tej stronie

Jak założyć firmę bez rejestracji

Aby rozpocząć działalność nierejestrowaną wystarczy prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży zawierającą sumę przychodów uzyskanych w danym dniu. W niektórych przypadkach przepisy szczególne mogą wymagać podania numeru NIP, który należy podać na formularzu NIP-7.

ZUS, a Firma bez rejestracji

Osoby wykonujące działalność nierejestrowaną nie podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu i zdrowotnemu z tytułu działalności pozarolniczej. Niestety, w zakresie działalności usługowej – ZUS interpretuje NDG jako umowę zlecenia, od której należy odprowadzić składki.

czy prowadząc Firmę bez rejestracji, trzeba wystawiać rachunek lub fakturę

Gdy prowadzisz działalność nierejestrowaną, nie jesteś zobowiązany do wystawiania faktur. Jednakże, musisz wydać rachunek na żądanie kupującego. Klienci mają prawo zażądać takiego dokumentu do trzech miesięcy po miesiącu, w którym otrzymali od ciebie towar lub usługę, albo po otrzymaniu pełnej lub częściowej zapłaty.

Rachunek, który wystawiasz, powinien zawierać przynajmniej następujące informacje: kolejny numer dokumentu, datę jego wydania, dane identyfikujące sprzedawcę i kupującego, nazwę zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę do zapłaty.

Działalność nierejestrowana a dotacje na założenie działalności gospodarczej

Na początek warto podkreślić, że nie otrzymasz dofinansowania na rozpoczęcie działalności nierejestrowanej. Wynika to z głównych elementów charakterystycznych tej formy osiągania dodatkowego przychodu, m.in.

  • po pierwsze, osiąganie przychodów nie większych niż połowa minimalnego wynagrodzenia,
  • także brak konieczności ubezpieczenia ZUS.

W związku z tym, że nie będziesz ubezpieczony jako przyszły przedsiębiorca w ZUS, nie powstanie nowe miejsce pracy. Tak więc dofinansowania na otwarcie działalności gospodarczej nie będą przysługiwały na otwarcie działalności nierejestrowanej. Ale…

Czy otrzymam dofinansowanie założenie działalności jeżeli prowadzę działalność nierejestrowaną

Tutaj mam bardzo dobre wiadomości dla Ciebie. Jeżeli prowadzisz działalność nierejestrowaną to możesz ubiegać się o dofinansowanie na założenie działalności gospodarczej.

Jako przyszły beneficjent możesz ubiegać się o:

Dotacje dla osób bezrobotnych na założenie działalności

Obecna interpretacja przepisów nie zabrania prowadzenia w ten sposób działalności gospodarczej oraz posiadania statusu osoby bezrobotnej.

Dotacje, które wymagają statusu osoby bezrobotnej to:

  • po pierwszej dofinansowanie PUP,
  • dotacje unijne na otwarcie działalności,
  • a także Dotacje LGD.

Dofinansowanie PFRON dostępne jest dla osób niepełnosprawnych (status „osoby poszukujące pracy”).

Dotacje na start dla osób pracujących

Dofinansowanie, które pozwala osobom pracującym ubiegać się o dotacje jest dofinansowanie z Lokalnych Grup Działania. W tym programie także możesz uzyskać dotacje na start jeżeli prowadzisz działalność nierejestrowaną.

JAK SPRAWDZIĆ POMYSŁ NA BIZNES: Firma bez rejestracji

Przekonałem się, że zrobienie czegokolwiek jest najlepszą i najszybszą drogą do idealnego pomysłu na biznes. Bez względu czy będzie to biznes lokalny, czy firma online, zacznij działać.

Nie oczekuj, że najlepszy pomysł przyjdzie do Ciebie za pierwszym razem. Być może będziesz musiał spróbować kilka lub kilkanaście razy.

Musisz po prostu zacząć coś robić, cokolwiek. Próbować. Ponieść porażkę. Przekuwaj pomysł w realne produkty i usługi.

Możesz uniknąć zakładania firmy, ponieważ boisz się porażki. Ale może porażka jest tym, czego potrzebujesz. Z porażek wyciąga się lekcje, wygrane stanowią potwierdzenie osiągniętego poziomu wiedzy, czy umiejętności.

Działalność nierejestrowana pomoże Ci oszlifować Twój pomysł. Możesz potraktować NDG jako poligon doświadczalny dla przyszłej firmy.

Gdy sprawdzisz już pomysł i zbudujesz racjonalne podstawy przyszłe firmy, możesz przejść do kolejnego kroku jakim będzie zdobycie funduszy na start.

Działalność nierejestrowana nie blokuje Cię przy ubieganiu się o dofinansowanie na założenie działalności nawet w trakcie jej wykonywania. Dodatkowe fundusze mogą stać się olbrzymim akceleratorem do dalszego rozwijania firmy.

Więcej na temat dotacji na otwarcie firmy opisałem w tym materiale.

Zaufały nam setki klientówsprawdź OPINIE

pomożemy

www.bizplanner.pl

tel. 531-339-970

Kontakt

Preferujesz treści w formie audio i wideo? Odwiedź nas na youtube.com