Czy otrzymam dofinansowanie PUP jeżeli miałem kiedyś firmę?

Bezrobotni, którzy rozważają założenie własnej firmy, mogą liczyć na dofinansowanie z Urzędu Pracy w 2022 roku. To przydatne narzędzie, które pozwoli Ci rozwinąć Twój biznes. Dotacje na start to jedno ze skuteczniejszych narzędzie w walce z bezrobociem. Proces ubiegania się o dofinansowanie jest mniej skomplikowany niż przy innych formach wsparcia. Niestety w każdym powiecie różnią się, stąd bardzo często pycie „czy otrzymam dofinansowanie PUP jeżeli miałem kiedyś firmę?”.

Zaczniemy wpis od omówienia cech charakterystycznych tego dofinansowania na rozpoczęcie działalności.

JAKA JEST AKTUALNA KWOTA DOFINANSOWANIA Z URZĘDU PRACY?

Dotacja z Urzędu Pracy mieści się w pewnym przedziale wartości. Pieniądze na rozpoczęcie działalności są w relacji z przeciętnym wynagrodzeniem w sektorze przedsiębiorstw.

To jaka jest aktualna kwota dofinansowania z Urzędu Pracy waha się między 4-krotnością, a 6-krotnością przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce.

Od 07/2022 górny limit pod dofinansowanie PUP na podstawie średniej pensji (6 235,22 zł) to 37 411,32 zł.

CO MOŻNA KUPIĆ ZA DOFINANSOWANIE PUP?

To jaka jest aktualna kwota dofinansowania PUP, wpływa bezpośrednio na Twoje plany zakupowe. Musisz mieć także na uwadze, że nie tylko kwota dotacji ogranicza Twój pomysły wydatkowania funduszy na start.

Na co można przeznaczyć dotację? Zwykle nie ma limitu kwotowego, może to być zakup środków trwałych, wyposażenia i akcesoriów. Mogą jednak istnieć ograniczenia tematyczne, do których przejdę później.

Dotacja nie obejmuje natomiast wydatków związanych z kosztami bieżącymi. Niestety, nie sfinansujesz takich nakładów jak:

 • po pierwsze składki na ubezpieczenie ZUS,
 • także abonamentowe usługi ,
 • także pensje pracowników,
 • czy obsługę biura rachunkowego.

Pamiętaj, że dofinansowanie dla nowych firm 2022 z urzędu pracy nie obejmuje kosztów wysyłki zakupionego towaru. Kupując urządzenie w sklepie internetowym, do rozliczenia naliczana jest tylko całkowita wartość urządzenia, z wyłączeniem kosztów wysyłki, która często jest dodatkowym elementem na fakturze.

Jeszcze jedna wzmianka: Urzędy Pracy stosują pewne progi procentowe w jakich dane wydatki muszą się zmieścić. Z reguły ograniczenia te dotyczą:

 • promocji (z reguły między 10-30 proc. kwoty dofinansowania),
 • środki do dalszej odsprzedaży (między 20-50 proc. kwoty dotacji),
 • konsultacje m.in. prawne (do 10 proc. kwoty dofinansowania).

Z reguły Urząd Pracy wskazuje, że środki powinny być przeznaczone na zakup nowego wyposażenia. W pewnych wyjątkach mogą wyrazić zgodę na zakup używanych środków trwałych po uzasadnionym uzasadnieniu.

Z omawianego dofinansowania bez ograniczeń można sfinansować zakupy o charakterze inwestycyjnym. Głównie chodzi tutaj o takie pozycje jak:

 • przede wszystkim, urządzenia,
 • co więcej, maszyny,
 • także oprogramowanie,
 • na koniec środki transportu z uwzględnieniem wytycznych danego Urzędu Pracy.

Czy otrzymam dofinansowanie z Urzędu Pracy jeżeli miałem kiedyś firmę? Dla kogo

Jeżeli masz zamiar złożyć wniosek o dofinansowanie PUP na założenie działalności musisz wiedzieć jakie kryteria należy spełnić Znajdziesz je tutaj:

 • po pierwsze wymagany jest status zarejestrowanej osoby bezrobotnej jeżeli zamiar wziąć udział w naborze o dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej.
 • dodatkowo, jako osoba bezrobotna starająca się o dofinansowanie na otworzenie działalności z urzędu pracy 2022 nie może wcześniej prowadzić innej firmy. Karencja wynosi z reguły 12 miesięcy przed złożeniem wniosku. Jednak nie jest to reguła, którą wyjaśnię wcześniej
 • ponadto nie możesz wcześniej odmówić podjęcia pracy, praktyki lub stażu bez uzasadnienia w okresie roku przed złożeniem wniosku o dofinansowanie. W innym wypadku nie kwalifikujesz się do dofinansowania na rozpoczęcie działalności.
 • także Twoje szanse spadną do zera, jeżeli jesteś skazany za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu w ciągu 2 lat (liczone na dzień złożenia wniosku).
 • co więcej, dofinansowanie jest jednorazowe. Jeżeli jesteś beneficjentem dotacji PUP na założenie firmy to nie możesz ubiegać się o nie ponownie.
 • także nie możesz złożyć wniosku o dofinansowanie z urzędu pracy 2022 jednocześnie w kilku placówkach.

Czy otrzymam dotacje PUP jeżeli miałem kiedyś firmę?: Ta sama branża

Jeżeli wcześniej nie otrzymałeś dofinansowania z Urzędu Pracy na założenie kolejnej firmy. Z reguły musi minąć 12 miesięcy od dnia zamknięcia poprzedniej. Jednak w przypadku startowania w tej samej branży co poprzednio zamknięta działalność, Urzędy Pracy czasami wprowadzają wydłużenie karencji bez firmy.

Bardzo często wynosi ona aż 24 miesiące. Dlatego bardzo ważnym aspektem jest dokładne przeanalizowanie regulaminów.

Czy otrzymasz dofinansowanie PUP jeżeli zamknąłeś firmę w okresie pandemii?

Poprzednia sytuacja związana z pandemią COVID19 spowodowała zamknięcie wielu firmy. Czy jest możliwość otrzymania dofinansowania na przebranżowienie?

Oczywiście, jeżeli minęło 12 miesięcy od zamknięcia, sytuacja nie budzi wątpliwości. Natomiast co w sytuacji, kiedy nie minął ogólnie przyjęty termin?

Na szczęście osoby, które zamknęły firmę do 15 maja 2022 wskutek zagrożenia epidemicznego, mogą złożyć wniosek o dofinansowanie z Urzędu Pracy jeżeli posiadają status zarejestrowanej osoby bezrobotnej. Jednak muszą spełnić wymogi:

 • po pierwsze nie otrzymały dotacji PUP wcześniej,
 • planują założenie działalności gospodarczej w nowej branży (inne kody PKD).

Podsumowanie

Teraz już znasz odpowiedz na pytanie „czy otrzymam dofinansowanie PUP jeżeli miałem kiedyś firmę?”

To zależy od Twojej sytuacji. Z reguły nie będzie problemów o ile nie otrzymałeś dofinansowania PUP wcześniej.

Jedyne różnice wywołuje:

 • po pierwsze chęć założenia działalności w tej samej lub innej branży,
 • a także przyczyna zamknięcia (pandemia).

JAK ZDOBYĆ DOFINANSOWANIE NA ZAŁOŻENIE DZIAŁALNOŚCI PUP?Pomożemy spełnić Twoje marzenie

Jeśli boisz się, czy uda Ci się prawidłowo uzupełnić biznesplan pod dotacje na założenie działalności, to uspokajam – pomogę Ci.

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój biznesplan i wniosek uzyskają maksymalną liczbę punktów dla Twojego pomysłu lub Twojej sytuacji zdaj się na mnie. Pomogłem wielu osobom otrzymać dofinansowanie PUP .

Nie wiesz jaka dotacja PUP jest dla Ciebie? Szukasz informacji o aktualnych naborach na dofinansowanie?  Skontaktuj się z nami.

Zaufały nam setki klientówsprawdź OPINIE

pomożemy

www.bizplanner.pl

tel. 531-339-970

Kontakt

Preferujesz treści w formie audio i wideo? Odwiedź nas na youtube.com