Dofinansowanie na samochód

Czy wyobrażasz sobie życie bez auta? Większość z nas, raczej nie. Współcześnie samochód jest nieodzownym atrybutem naszego życia. To samo dotyczy działalności gospodarczych. Wiele współczesnych firm prowadzenia firmy potrzebuje środka transportu do wykonywania swoich działań. Dla przykładu: mobilna kosmetyczka i fryzjerka, czy mobilna pomoc drogowa. Rozmawiając z klientami, często pytają mnie: „Czy dostane dofinansowanie na samochód dla firmy?”

Czy dostane dofinansowanie na samochód dla firmy?

Niestety nie będzie to jednoznaczna odpowiedź. Wszystko zależy od rodzaju dofinansowania na założenie firmy, a także pewnych zapisów w regulaminach. Jakie mamy w ogóle otrzymania dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej?

Dotacje na założenie działalności

Wśród form, które mogą być przeznaczone na sfinansowanie samochodu znajdziesz następujące pozycji

Dotacja na samochód: to w czym problem

Po pierwsze znajdują się ograniczenia w finansowaniu samochodu.

Dofinansowanie na założenie firmy z Urzędu Pracy/PFRON

W przypadku dotacji na rozpoczęcie działalności z Urzędu Pracy możesz spotkać spore ograniczenia. Część Urzędów Pracy nie pozwala sfinansować z dofinansowania samochodu w ogóle. Niektóre z nich ograniczają wysokość dotacji na ten cel do 50{9fac9bf6d905ddb6fd188952c7c99a5c8505058fc401df17e11e98dce3a40748}. Na szczęście znajdują się i takie, które pozwalają przeznaczyć 100{9fac9bf6d905ddb6fd188952c7c99a5c8505058fc401df17e11e98dce3a40748} dofinansowania na samochód. Od czego to zależy? W mojej ocenie od oceny ryzyka danego Urzędu Pracy. Sami przyznacie, że część samochodów w Polsce ma „upiększone liczniki”, są także powypadkowe. To rodzi pewne trudności w przypadku windykacji  przez Urząd takiego aktywa. W przypadku dofinansowania na samochód dla osoby niepełnosprawnej, Urzędy raczej nie stawiają żadnych ograniczeń procentowych.

Dotacje unijne na firmę

Tutaj zasady są jednorodne. Dotacje unijne na założenie firmy ograniczają do 50{9fac9bf6d905ddb6fd188952c7c99a5c8505058fc401df17e11e98dce3a40748} wartości przyznawanego wsparcia na ten cel. Plusem ich jest możliwość sfinansowania z dofinansowania pomostowego także kosztów paliwa.

A co z resztą dotacji na założenie działalności gospodarczej?

Zarówno Premia na rozpoczęcie pozarolniczej działalności, jak i dofinansowanie z Lokalnej Grupy Działania pozwalają na zakup pojazdu bez ograniczenia kwotowego. Oczywiście sfinansowanie samochodu z dotacji musi być racjonalnie uzasadnione, ale nie ma przeszkód, by go zakupić. Jest jednak pewne „ale”.

Ww. wsparcie przewiduje sfinansowanie z dotacji tylko nowego pojazdu. Tak jak w przypadku Premii na rozpoczęcie pozarolniczej działalności nie będzie stanowić wyzwania (nawet 250000 zł dofinansowania), tak w przypadku dotacji z Lokalnej Grupy Działania może nam ograniczyć pole wyboru (dotacje zaczynają się od 50000 zł).

Jakie samochody kupisz z dotacji?

Tutaj jest całkiem spory katalog kosztów kwalifikowalnych:

  • przede wszystkim, możesz przeznaczyć dofinansowanie na samochód dostawczy,
  • dodatkowo, spożytkujesz dofinansowanie na samochód elektryczny (ekologiczny aspekt np. w LGD),
  • co więcej, otrzymasz dofinansowanie na samochód dla osób niepełnosprawnych (wymagają często dodatkowego przystosowania),
  • oraz możesz przeznaczyć dofinansowanie na samochód hybrydowy (dodatkowe punkty za ekologię przy LGD),
  • a także, wykorzystasz dotację na samochód taxi.

Jeżeli ten wpis był dla Ciebie wartościowy albo znasz kogoś, kto powinien go przeczytać, to będę wdzięczny, jeśli podzielisz się z nim tym materiałem. Możesz to zrobić zarówno poprzez słowne polecenie jak także polubienie i udostępnienie treści fan page lub mojego bloga.

ZDAJ SIĘ NA PROFESJONALISTĘ I OTRZYMAJ DOFINANSOWANIE NA START

Jeśli boisz się, czy uda Ci się prawidłowo uzupełnić biznesplan pod dotacje, to uspokajam – pomogę Ci.

Zmaksymalizuj liczbę punktów dla Twojego biznesplanu i wniosku o dotację z Biz Planner

www.bizplanner.pl

tel. 531-339-970

Kontakt