Dotacja droga do zatrudnienia po węglu

Program Droga do zatrudnienia po węglu jest inicjatywą dla zwalnianych pracowników kopalń i elektrowni, oraz energetyków. Projekt dotyczy wsparcia tych osób poprzez szkolenia, możliwość przekwalifikowania się oraz oferowanie dotacji na założenie własnej firmy. Działanie to jest częścią Programu Funduszy Europejskich dla Wielkopolski 2021-2027. Środki pochodzą ze Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. W ramach programu Droga do zatrudnienia po węglu przewidziane są dotacje na założenie działalności gospodarczej.

Droga do zatrudnienia po węglu: cele projektu

Cele funduszy to:

 • Przede wszystkim, skuteczne zaktywizowanie 2 200 osób tracących dotychczasowe miejsca pracy w sektorze górnictwa i energetyki konwencjonalnej.
 • Także, doprowadzenie do podjęcia lub kontynuowania zatrudnienia u nowego pracodawcy lub samozatrudnienia dla 1,100 osób.
 • Co więcej, uzyskanie kwalifikacji przez 1 166 osób.

Jakie rozwiązania w ramach droga do zatrudnienia po węglu

Cel ma być zrealizowany przez program z wykorzystaniem różnych narzędzi:

 • Ścieżka rozwoju nr 1: przeprowadzona przez prywatne agencje zatrudnienia oraz PUP z powiatów objętych transformacją zapewniająca kompleksową usługę przeprowadzenia pracownika do nowego miejsca zatrudnienia,
 •  Ścieżka rozwoju nr 2: przeprowadzona przez podmioty posiadające doświadczenie w obszarze przedsiębiorczości społecznej oraz PUP z powiatów objętych transformacją.  Mają zapewniać inkubację dla osób, które chcą założyć działalności/spółdzielnie/spółki cywilne. Może także obejmować usługę przeprowadzenia pracownika do nowego zatrudnienia w przedsiębiorstwach społecznych.

Dotacje na założenie działalności w ramach dofinansowania dla górników?

Dotacje dotyczą ścieżki nr 2.  Dofinansowanie na założenie działalności w ramach projektu Droga do zatrudnienia po węglu obejmować będzie:

 • Dotacje na otwarcie firmy do 120 000 PLN netto. Dotyczy przypadków biznesów w sektorze zielonej gospodarki lub innych sektorach priorytetowych.
 • Dofinansowanie na założenie działalności do 100 000 PLN netto w pozostałych sektorach.
 • 12 miesięcy wsparcia pomostowego do 4,200 PLN netto/miesiąc.

Vat trzeba finansować ze środków własnych. Nie musisz mieć jednak wkładu własnego!

Wsparcie pomostowe w dotacji dla górników

Wypłata dotacji jednorazowej oraz wsparcia pomostowego następuje na podstawie umowy o udzieleniu wsparcia finansowego i złożenia zabezpieczenia. Wsparcie pomostowe ma na celu ułatwienie początkującym przedsiębiorcom prowadzenia działalności przez pierwsze 12 miesięcy funkcjonowania.

Jak długo należy prowadzić firmę z programu dotacje droga do zatrudnienia po węglu

Firmę musisz prowadzić przez co najmniej 12 miesięcy.  Jest to, gdy wysokość dotacji będzie nie wyższa niż sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia.

Drugi wariant to co min. 24 miesiące. Wtedy, gdy wysokość dotacji będzie wynosiła powyżej sześciokrotności przeciętnego wynagrodzenia.

Kto może skorzystać z dotacji Droga do zatrudnienia po węglu

 • Przede wszystkim, osoby zagrożone utratą pracy w Grupie Kapitałowej ZE PAK.
 • Co więcej, byli pracownicy Grupy Kapitałowej ZE PAK.
 • Następnie, pracownicy kopalń węgla brunatnego lub elektrowni.
 • Także, pracownicy branż związanych z sektorem wydobywczo-energetycznym.
 • Na koniec, członkowie rodzin osób z ww. grup.

Jak będą wyglądać nabory do programu Droga do zatrudnienia po węglu

Rekrutacja do projektu będzie w kilku naborach. Jak tylko pojawią się informację, będę informować!

Dla ilu osób przewidziano wsparcie Droga do zatrudnienia po węglu

Dotacje na otwarcie działalności dla co najmniej 214 uczestników.

Dodatkowo, 212 uczestników może otrzymać pomoc w zakresie na uzyskania kwalifikacji potrzebnych na rynku pracy.

Kto nie może ubiegać się o dotacje Droga do zatrudnienia po węglu?

Ze wsparcia udzielonego będą wyłączone osoby, które w okresie 12 miesięcy posiadały wpis do CEIDG. Dodatkowo także osoby, które były zarejestrowane jako przedsiębiorcy w KRS albo prowadziły działalność na podstawie odrębnych przepisów. Niestety, wykluczenia dotyczą także osób, które zawiesiły lub miały zawieszoną działalność gospodarczą na podstawie przepisów o CEIDG lub KRS lub innych równoważnych przepisów w tym okresie.

Jak zdobyć dofinansowanie droga do zatrudnienia po węglu 👉 zdaj się na profesjonalistów

Jeśli boisz się, czy uda Ci się prawidłowo uzupełnić biznesplan pod dotacje otwarcie firmy 2024, to uspokajam – pomogę Ci.

Zawodowo zajmuje się spełnianiem marzeń moich Klientów związanych z otwieraniem własnych działalności gospodarczych. Urealniam ich marzenia poprzez zdobywanie preferencyjnych pożyczek i dofinansowań na ten cel. Analiza wyjściowa sytuacji i możliwości Klienta niejednokrotnie trwa kilka godzin. Dlatego jeżeli chciałabyś poznać jakie szansę są przed Tobą – zapraszam Cię do kontaktu

Pomagam setkom Klientów rocznie, z przyjemnością pomogę także Tobie otworzyć rentowny biznes, który z pomocą dotacji lub preferencyjnych pożyczek pomoże Ci zostawić Twoją konkurencję w tyle.

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój biznesplan i wniosek uzyskają maksymalną liczbę punktów dla Twojego pomysłu lub Twojej sytuacji zdaj się na mnie. Pomogłem wielu osobom otrzymać fundusze na start działalności gospodarczej.

Nie wiesz jak zdobyć dofinansowanie w 2023?  Skontaktuj się z nami.

Zaufały nam setki klientówsprawdź OPINIE

pomożemy

www.bizplanner.pl

tel. 531-339-970

Kontakt

Preferujesz treści w formie audio i wideo? Odwiedź nas na youtube.com