Dotacje na rozpoczęcie działalności dla osób młodych

Wielu młodych Polaków rok rocznie podejmuje decyzję o założeniu firmy. Często wybrane modele biznesowe wymagają sporych nakładów finansowych. Nowi przedsiębiorcy często nie wiedzą jakie są dotacje na rozpoczęcie działalności dla osób młodych. Dlatego właśnie przygotowałem ten wpis, który jest kompendium wiedzy w pigułce.

Dofinansowanie dla firmy: podstawowe pojęcie

Przede wszystkim zacznijmy od tego jak definiowane są osoby młode. Doskonale zdaję sobie sprawę, że wiek to tylko liczba i nie oddaje naszego ducha walki i chęci zmian, jednak na potrzeby dotacji musimy przyjąć rozgraniczenie.

Osoby młode w regulaminach pod dofinansowanie na rozpoczęcie działalności definiowane są jako beneficjenci poniżej 30 roku życia. To znaczy, w momencie składania wniosku nie maja ukończonych 30 lat. Jest to ważne, bo może się zdarzyć tak, że kalendarzowo nie spełniasz tego kryterium jednak liczy się dokładna data urodzenia.

Skąd dotacje na rozpoczęcie działalności dla osób młodych?

Instytucji, które przydzielają dotacje na firmę jest wiele, jednak znalezienie takich informacji często jest albo pracochłonne albo czasochłonne. Uproszczę Ci życie i przedstawiam możliwości, o które możesz się starać by sfinansować swój pomysł:

Dotacje na start dla osób młodych: różnice

Dokładne opisy dofinansowań znajdziesz w linkach, jednak w następnych paragrafach zestawie najważniejsze różnice.

Dofinansowanie dla bezrobotnych: które

Wszystkie ww. dotacje dedykowane są dla osób bezrobotnych z drobną różnicą. O ile dofinansowanie z Urzędu Pracy i dotacja Unijna wymagają bezwzględnego statusu osoby bezrobotnej od beneficjenta, tak dotacja z Lokalnej Grupy Działania nie koniecznie. Może napiszę inaczej. Nie jest to wymóg obligatoryjny. O dofinansowanie LGD mogą starać się osoby pracujące, co zdecydowanie pozwala bezpiecznie rozwijać działalność przez pierwsze miesiące. Zdarzają się regulaminy tych dotacji, które przyznają dodatkowe punkty za status osoby bezrobotnej, jednak nie warunkują przyznania dofinansowania od tego.

Dotacja na start firmy: ile dostaniesz

Tutaj różnice są całkiem spore.

Dofinansowanie z Urzędu Pracy wahają się od 4-krotności do 6-krotnością przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Obecnie dotacja wynosi od ok 16 000 do 29 000 zł.

Dotacja Unijna na start wynosi maksymalnie 6-krotność ww. wynagrodzenia, (przeważnie jednak 23 000– 27 000 zł). Jednak dodatkowym wsparciem jest dofinansowanie pomostowe, które miesięcznie wynosi od 1 000 do 2 100 zł. Wypłacane jest przeważnie od 6 do 12 miesięcy. Reasumując kwota dofinansowania na firmę może wynieść przekroczyć nawet 52 000 zł.

Lokalne Grupy Działania przyznają dofinansowanie między 50 000 a 100 000 zł. Jest to dotacja wypłacana w 2 transzach. Pierwsza 80{9fac9bf6d905ddb6fd188952c7c99a5c8505058fc401df17e11e98dce3a40748} wartości dotacji, a po zrealizowaniu biznesplanu pozostałe 20{9fac9bf6d905ddb6fd188952c7c99a5c8505058fc401df17e11e98dce3a40748}.

Dotacje na rozpoczęcie działalności: kiedy dostanę dotację?

W tej kwestii różnice między dofinansowaniami są znaczące.

Decyzję o przyznaniu Dotację PUP otrzymasz do 30 dni od złożenia wniosku (zaznaczam, że są różne tryby naborów: przez cały rok, a także konkursowy).

Dofinansowanie Unijne są dłuższym rozwiązaniem. Przeważnie cała procedura zamyka się od 2 do 3 miesięcy.

Dotacja z Lokalnej Grupy Działania z reguły rozstrzygana jest w przeciągu od 6 do 8 miesięcy. Jest to podyktowane dwu etapową oceną wniosku i biznesplanu pod dofinansowanie na start.

Dotacje na rozpoczęcie działalności dla osób młodych: co możesz kupić

Dofinansowania dla firm jednoosobowych mają stosunkowo szeroki katalog wydatków. Koszty kwalifikowalne to m.in..:

To na co dotacja może być wydana zależy od regulaminu urzędu. Koszty kwalifikowalne i niekwalifikowalne znajdziesz na moim blogu w serii wpisów poświęconej dofinansowaniu na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Jednak jest pewna różnica.

Dotacje z Urzędu Pracy oraz dofinansowanie Unijne dopuszczają zakup przedmiotów używanych. Z reguły z pewnymi obostrzeniami, jednak zawsze stanowi to możliwość zakupu większej ilości potrzebnych aktywów trwałych.

Kosztami kwalifikowalnymi dofinansowania z Lokalnych Grup Działania są tylko przedmioty nowe. Z jednej strony jest to minus, z drugiej otrzymujesz największą kwotę dotacji z ww. form wsparcia.

Jeżeli ten wpis był dla Ciebie wartościowy albo znasz kogoś, kto powinien go przeczytać, to będę wdzięczny, jeśli podzielisz się z nim tym materiałem. Możesz to zrobić zarówno poprzez słowne polecenie jak także polubienie i udostępnienie treści fan page lub mojego bloga.

ZDAJ SIĘ NA PROFESJONALISTĘ I UZYSKAJ DOTACJĘ NA START FIRMY

Jeśli boisz się, czy uda Ci się prawidłowo uzupełnić biznesplan pod dotacje unijne na rozpoczęcie działalności, to uspokajam – pomogę Ci.

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój biznesplan i wniosek uzyskają maksymalną liczbę punktów dla Twojego pomysłu lub Twojej sytuacji zdaj się na mnie. Pomogłem wielu osobom otrzymać dotację na start działalności gospodarczej.

Nie wiesz jaka dotacja na start jest dla Ciebie? Szukasz informacji o aktualnych naborach o dofinansowanie?  Skontaktuj się z nami. pomożemy

www.bizplanner.pl

tel. 531-339-970