Dotacje NA SAMOCHÓD

Czy do Twojej działalności potrzebny jest pojazd? Coraz częściej dla przedsiębiorcy stanowi on podstawowe narzędzie pracy. Wiele branż wręcz go wymaga, m.in. firmy kurierskie, pośrednicy finansowi, firmy budowlane. Rozmawiając z klientami, często pytają mnie: „Czy dostane dotacje na samochód dla firmy?”

CZY DOSTANE Dotacje NA SAMOCHÓD firmowy?

Tak i nie. Wszystko uzależnione jest od typu funduszy na rozpoczęcie działalności gospodarczej, a także ograniczeń w regulaminach. Dofinansowanie na samochód można otrzymać w kilku rodzajach środków na start.

Dofinansowanie NA rozpoczęcie DZIAŁALNOŚCI

Przypadek pojazdu omówimy na tle następujących typów środków na start:

Dofinansowanie NA auto: TO W CZYM PROBLEM

Nie wszystkie dotacje pozwolą Ci finansować ten koszt kwalifikowalny.

Jednorazowe środki NA rozpoczęcie działalności Z URZĘDU PRACY/PFRON

W przypadku funduszy na start działalności z PUP możesz natknąć się na limity. Część Powiatowych Urzędów Pracy zabrania sfinansować z dofinansowania samochodu w ogóle. Część z nich nakłada limity wysokości funduszy na ten cel. Niektóre pozwolą przeznaczyć na to całą kwotę pomocy na start. Od czego jest to zależne? Opracowuje setki wniosków rocznie do urzędu pracy. Mogę podzielić się z Tobą swoimi przemyśleniami. W mojej opinii ograniczenia w finansowaniu samochodu wynikają z awersji do ryzyka danego Urzędu Pracy. Spora ilość samochodów w Polsce ma „odmłodzone liczniki”, zdarzają się także powypadkowe. To rodzi trudności w przypadku ewentualnej windykacji  przez Powiatowy Urząd Pracy takiego aktywa. W przypadku dofinansowania na samochód dla osoby niepełnosprawnej, PUP raczej nie nakładają ograniczeń procentowych.

Fundusze UE NA FIRMĘ

Tutaj zasady są podobne. Dotacje UE na rozpoczęcie działalności pozwalają przeznaczyć połowę środków na ten cel.

Pozostałe fundusze na firmę?

Premia na rozpoczęcie pozarolniczej działalności oraz dotacje z Lokalnej Grupy Działania zezwalają na zakup pojazdu bez ograniczenia kwotowego. Oczywiście sfinansowanie auta z funduszy UE musi być racjonalnie uzasadnione.

Ww. dofinansowania na założenia działalności zezwalają na zakup tylko nowego samochodu. W programie Premia na rozpoczęcie pozarolniczej działalności nie stanowi to problemu (nawet 250000 zł dofinansowania), tak w przypadku dofinansowania z Lokalnej Grupy Działania już tak (fundusze UE od 50 000 do 100 000 zł).

Dodatkowo ograniczenia w finansowaniu zakupu pojazdu znajdują się w dofinansowaniu z LGD. Możesz zaliczyć zakup nowego środka transport, z wyłączaniem przypadków pojazdów przeznaczonych do przewozu mniej niż 8 osób z kierowcą. Dopuszczone są natomiast np. pojazdy z 1 rzędem siedzeń.

JAKIE SAMOCHODY KUPISZ Z dofinansowania?

Sam zobacz na co możesz przeznaczyć środki:

  • po pierwsze, możesz przeznaczyć dotacje na samochód dostawczy,
  • dalej, spożytkujesz dotacje na samochód elektryczny(ekologiczny aspekt np. w LGD),
  • także, otrzymasz dotacje na samochód dla osób niepełnosprawnych(wymagają często dodatkowego przystosowania),
  • możesz przeznaczyć dofinansowanie na samochód hybrydowy (dodatkowe punkty za ekologię przy LGD),
  • na koniec, wykorzystasz dofinansowanie na samochód taxi.

Jeżeli ten wpis był dla Ciebie wartościowy albo znasz kogoś, kto powinien go przeczytać, to będę wdzięczny, jeśli podzielisz się z nim tym materiałem. Możesz to zrobić zarówno poprzez słowne polecenie jak także polubienie i udostępnienie treści fan page lub mojego bloga.

ZDAJ SIĘ NA PROFESJONALISTĘ I OTRZYMAJ DOFINANSOWANIE NA START

Jeśli boisz się, czy uda Ci się prawidłowo uzupełnić biznesplan pod dotacje, to uspokajam – pomogę Ci.

Zmaksymalizuj liczbę punktów dla Twojego biznesplanu i wniosku o dotację z Biz Planner

www.bizplanner.pl

tel. 531-339-970

Kontakt