Działalność gospodarcza na etacie

Nic nie stoi na przeszkodzie, by nowy przedsiębiorca połączył pracę na etacie z prowadzeniem własnego biznesu. Polskie przepisy nie wykluczają takiej możliwości. Należy jednak spełnić pewne warunki, aby uniknąć konfliktu z pracodawcą, czy instytucjami państwowymi. Kiedy mogę połączyć pracę na pełen etat z prowadzeniem firmy? Jak zacząć działalność gospodarcza na etacie? Na te i wiele innych pytań odpowiadać będzie ten wpis.

JAK ZAŁOŻYĆ FIRMĘ BEZ PIENIĘDZY

Niektórzy twierdzą, że aby odnieść sukces w świecie biznesu, potrzebne są duże kieszenie i doświadczenie. Ale wiemy, że nie zawsze tak jest. Istnieje wiele sztuczek, wskazówek i hacków, które pomogą Ci rozpocząć własny biznes.

Własna firma krok po kroku: zacznij od podstaw?

Według mnie, przedsiębiorczość to połączenie zaradności i chęci realizacji określonego celu (w tym przypadku posiadania i zarządzania firmą). Przedsiębiorczość to obecnie jedna z najbardziej poszukiwanych cech.. także u pracodawców. Takie osoby charakteryzują się dużą samodzielnością i otwartą głową w szukaniu usprawnień.

W miarę jak gospodarka staje się coraz bardziej zglobalizowana, jasne jest, że doprowadziło to do wzrostu liczby przedsiębiorców. Z tego powodu istnieje obecnie wiele kursów i programów szkoleniowych, które uczą ludzi, jak zostać przedsiębiorcą i dają im możliwość spróbowania swoich sił w zakładaniu firmy.

Oczywiście nie wszystkie są polecane. Jednak duża część materiału i wiedzy jest wysokiej jakości i bezpłatna. Znajdziesz go w licznych poradnikach czy kanałach społecznościowych.

Kluczem do sukcesu jest wypracowanie nowych nawyków, które pomogą „zmienić się”. Codziennie albo budujemy nowe nawyki, albo zachowujemy stare. Główną cechą, którą powinieneś w sobie rozwinąć, będzie sprostanie wyzwaniu. To najtrudniejsza część.

Dlaczego?

Wiąże się z nieustannym wychodzeniem ze strefy komfortu. Tego nasz mózg nie lubi, bez względu jaki status już posiadasz. Natomiast jeżeli chcesz stać się przedsiębiorczą osobą musi stawiać sobie nowe wyzwania i je realizować.

Do samej chęci posiadania firmy i podjętych kroków jej realizacji nie wystarczy sama zmiana mentalna, a pewnego rodzaju świadomość biznesowa. Z perspektywy zaradności przedsiębiorczości można się nauczyć.

PRZEDE WSZYSTKIM NIE REZYGNUJ Z PRACY od razu

Rozpoczęcie działalności gospodarczej może być trudne i to ten moment statystycznie może być najbardziej frustrujący. Więc jeśli masz pracę na pełen etat, nie rezygnuj z niej od razu. W końcu w wolnym czasie masz pełne prawo do prowadzenia własnego biznesu.

Początkowo przychody firmy mogą nie być wystarczającym źródłem dochodu. W takim przypadku pracodawca zapewni Ci dochód nawet w przypadku rozpoczęcia działalności. Możesz także przeznaczyć część swojej pensji na zakupy biznesowe, takie jak materiały biurowe i sprzęt.

Rozpoczęcie działalności gospodarczej pomoże Ci zidentyfikować problemy i znaleźć na nie rozwiązania, zanim będziesz zobowiązany do comiesięcznych regularnych opłat.

Początkowo nie musisz zaczynać od rejestracji firmy w CEIDG. Pewnie zapytasz, czy to jest legalne? Jest całkowicie, natomiast należy spełnić kilka podstawowych warunków.

JAK SPRAWDZIĆ POMYSŁ NA BIZNES: działalność nierejestrowana

Nigdy wcześniej nie było tak prostego sposobu. To działalność nierejestrowana. Ustawa Prawo przedsiębiorców, będąca częścią Konstytucji biznesu, reguluje kwestie związane z działalnością nierejestrowaną. Działalność nierejestrowana ma kilka wymogów:

  • po pierwsze, odpowiednie przychody (kwota, nawet jeśli nie została faktycznie otrzymana, z wyłączeniem wartości zwrotów, zniżek i rabatów) za dowolny miesiąc nie może przekraczać połowy płacy minimalnej (w 2022 płaca minimalna to 3010 zł brutto),
  • także jeżeli prowadziłeś wcześniej firmę, musi minąć co najmniej 5 lat od jej zamknięcia..

Zalet działalności nierejestrowanej jest wiele.

Przede wszystkim nie też podlegasz obowiązkowi ubezpieczeń ZUS. Nie musisz dokonywać żadnych opłat ZUS (na cele społeczne i zdrowotne) prowadząc niezarejestrowaną firmę. To idealne rozwiązanie do sprawdzenia poprawności naszych założeń, wyborów klientów i pożądanych cech usługi/produktu.

Dodatkowo, działalność nierejestrowana nie przekreśla szans na dofinansowania na rozpoczęcie działalności. Nie widniejesz w żadnych rejestrach.

Co ważniejsze, możesz użyć go jako poligonu doświadczalnego przed rozpoczęciem działalności..

Jeżeli przetestowałeś już pomysł i masz racjonalne podstawy do dalszego rozwijania firmy, możesz pomyśleć o założeniu własnej firmy. Jeżeli zostajesz zatrudnionym musisz zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Działalność gospodarcza na etacie: sprawdź umowę

Co do zasady umowy o pracę mogą zawierać klauzule o zakazie konkurencji. Pracownik-przedsiębiorca mógłby wówczas zostać pozwany za „odbiór” klientów za tzw. czyn nieuczciwej konkurencji. Występuje to wtedy gdy Twoja działalność jest zbliżona profilem do tej, którą Twój pracodawca. W takim przypadku najlżejszą karą będzie wypowiedzenie. Na tym jednak zwykle się nie kończy – za nieuczciwych pracowników czekają też srogie kary finansowe.

Etat i działalność gospodarcza: jaki ZUS?

Wiele osób, które pracują w pełnym wymiarze godzin i chcą rozpocząć działalność gospodarczą, martwi o wysokość składki na ubezpieczenie społeczne. Nie ma absolutnie żadnego powodu. W przypadku prowadzenia firmy w pełnym wymiarze czasu pracy ZUS jest w zdecydowanie mniejszej kwocie.

Przedsiębiorcy są zobowiązani do opłacania wyłącznie składek na ubezpieczenie zdrowotne w przypadku pracy w pełnym wymiarze czasu pracy i prowadzenia dodatkowej działalności gospodarczej. Pod warunkiem, że zarabia pensję równą lub wyższą od płacy minimalnej za pracę w pełnym wymiarze czasu pracy.

FIRMA BEZ PIENIĘDZY: DOTACJE

Jeśli pomysł na biznes jest dobrze przemyślany, mamy doświadczenie rynkowe, klientów i strategię marketingową, brak kapitału może spowolnić nasz rozwój. Dodatkowy zastrzyk gotówki może być akceleratorem rozwoju biznesu. Skupmy się na funduszach bezzwrotnych (dofinansowanie na założenie działalności gospodarczej).

JAK ZAŁOŻYĆ FIRMĘ BEZ PIENIĘDZY: DOFINANSOWANIE Z URZĘDU PRACY

Wszystkie wymogi dotyczące dofinansowanie PUP pokazałem w krótkiej serii wpisów o tej tematyce, która znajdziesz w artykule Dotacje z urzędu pracyDofinansowanie na założenie działalność PUP to środki na firmę wypłacane jednorazowe w przedziale 4 a 6-krotnością przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Pomimo potencjalnie wysokiej kwoty jednorazowej, nie istnieje ujednolicona wysokość pomocy dla całego kraju. PUP decydują na przyznanie kwot od 16 000 do ponad 37 000 zł.

DOTACJE DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Dofinansowanie dla osób niepełnosprawnych obejmuje wyższe progi kwotowe niż w przypadku pomocy dotacje PUP. Możesz ubiegać się o fundusze odpowiadające nawet do 15-krotność przeciętnego wynagrodzenia. Urzędy z reguły przyznają dotacje między 35 000 zł a 45 000 zł.

Własna firma krok po kroku: DOTACJE UE

Dotacje Unijne mają  kilka składowych:

  • po pierwsze: zajęcia grupowe,
  • następnie, konsultacje,
  • dalej, jednorazowe pieniądze na firmę (średnio od 23 000 zł do 27 000 zł),
  • na koniec, pomostówka (czasami 2100 zł miesięcznie przez pierwszy rok działalności).

Całość korzyści finansowych na założenie firmy przekracza często 40 000 zł.

Dofinansowanie dla pracujących

Jeżeli mimo sprawdzenia pomysłu na własny biznes nadal czujesz się bezpieczniej posiadając zatrudnienie, to powinieneś zbadać czy możesz ubiegać się o dofinansowanie dla pracujących?

Na szczęście jest rozwiązanie, które w pełni Cię zadowoli.

JAK OTRZYMAĆ DOFINANSOWANIE DLA OSÓB PRACUJĄCYCH: LGD DOTACJE

Lokalna Grupa Działania to instytucja zrzeszająca lokalne organizacje i mieszkańców gmin. Jednym z ich zadań jest zwiększanie atrakcyjności lokalnej dla mieszkańców, przedsiębiorców, rolnictwa i turystów. Realizują te zadania w celu zwiększenia lokalnej przedsiębiorczości.

Warunkiem ubiegania się o pomoc w formie dofinansowania dla firmy jest zamieszkanie na terenie działania LGD. Ta dotacja jest skierowana dla osób, które zamieszkują miejscowości do 20 tys. mieszkańców.. O dofinansowanie mogą ubiegać się zarówno bezrobotni, jak i zatrudnieni.

DOTACJE Z LGD: ILE ŚRODKÓW MOŻNA POZYSKAĆ?

Dotacja LGD w 2022 r. to pomoc od 50 000,00 zł do 100 000,00 zł. Możesz przeznaczyć dofinansowanie na uruchomienie środków trwałych, oprogramowanie oraz prace remontowo-budowlane. To największe Dotacje na otwarcie firmy dla osób pracujących.

Działalność gospodarcza na etacie: czy warto

Firma na etacie to wciąż rzadkie zjawisko. Teoretycznie pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę mogą prowadzić własną działalność gospodarczą, ale muszą spełniać określone wymagania i zwracać szczególną uwagę na regulacje prawne.

Prowadzenie działalności gospodarczej i zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy to dobre rozwiązanie, ale tylko wtedy, gdy umowa o pracę nie zawiera klauzuli o zakazie konkurencji. Dotyczy to sytuacji, gdy pracownicy wykonują czynności podobne do swoich pracodawców. W takim przypadku pracownik-przedsiębiorca mógłby zostać pozwany za „kradzież” klienta pracodawcy, co wiązałoby się z grzywną.

Działalność gospodarcza na etacie daje duży komfort podejmowania decyzji. Uzyskujesz stabilność finansową dzięki regularnym wypłatom. Dzięki temu możesz rozwijać swój pomysł, szukać najlepszych rozwiązań.

Poprzez działalność nierejestrowaną możesz legalnie prowadzić swoje działania raczej na mniejszą skalę bez obawy otrzymania kar finansowych z urzędu skarbowego. Brak kosztów stałych umożliwi CI dopracowywanie modelu biznesowego i pozyskiwanie kolejnych klientów.

Jak długo będziesz możesz kontynuować działalność gospodarczą na etacie? To zależy od Twojej determinacji i skali działalności. Jeżeli traktujesz własną firmę jako dodatkowe źródło dochodu, nie musisz w ogóle wychodzić poza ramy działalności nierejestrowanej.

Natomiast, jeżeli traktujesz własną działalność gospodarczą jako kolejny etap rozwoju powinieneś poświęcić temu więcej czasu. Pamiętaj, że możesz skorzystać z dodatkowych środków w postaci dotacji.

Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej możesz być kluczem do rozwoju Twojego pomysłu i akceleratorem rozwoju. Możesz ubiegać się o dotacje dla osób pracujących jak również o dofinansowania dla osób bezrobotnych.

Warto pamiętać, że praca na etacie i prowadzenie własnej firmy wiąże się ze znacznym nakładem czasu. Zwykle, kiedy wracasz do domu z pracy, musisz rozpocząć działalność gospodarczą. Ponadto często w grę wchodzą praca w weekendy i święta państwowe, zwłaszcza na początku, gdy musisz rozwinąć swój biznes.

ZDAJ SIĘ NA PROFESJONALISTĘ I UZYSKAJ DOTACJĘ NA START FIRMY

Jeśli boisz się, czy uda Ci się prawidłowo uzupełnić biznesplan pod dotacje unijne na rozpoczęcie działalności, to uspokajam – pomogę Ci.

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój biznesplan i wniosek uzyskają maksymalną liczbę punktów dla Twojego pomysłu lub Twojej sytuacji zdaj się na mnie. Pomogłem wielu osobom otrzymać dotację na start działalności gospodarczej.

Nie wiesz jaka dotacja na start jest dla Ciebie? Szukasz informacji o aktualnych naborach o dofinansowanie?  Skontaktuj się z nami.

Zaufały nam setki klientówsprawdź OPINIE

pomożemy

www.bizplanner.pl

tel. 531-339-970

Kontakt

Preferujesz treści w formie audio i wideo? Odwiedź nas na youtube.com