Jak otrzymać dofinansowanie na założenie działalności gospodarczej 2024

Pewnie wiele z Was zastanawia się nad tym, czy na własny pomysł o działalności gospodarczej możecie otrzymać dodatkowe środki. Niestety, informacji na temat dofinansowań na założenie działalności (zarówno bezzwrotnych jak i zwrotnych) brakuje w internecie. A na pewno brakuje ich usystematyzowania. Dlatego w odpowiedzi na Wasze częste prośby zdecydowałem się przygotować prosty i pragmatyczny poradnik, który przeprowadzi Was przez dofinansowania na otwarcie działalności. Myślą przewodnia tego materiału jest chęć ustrzeżenia Was przed typowymi błędami, które niestety popełnia 90% osób zakładających firmę. Dziś dowiecie się jak otrzymać dofinansowanie na założenie działalności gospodarczej 2024 poprzez prosty przewodnik, który przeprowadzi cię przez świat bezzwrotnych i zwrotnych dotacji.

Uporajmy się z kilkoma mitami, które krążą wokół dotacji i niejednokrotnie psują wasze plany o pozyskaniu pieniędzy na start działalności.

Mit nr 1 są tylko dofinansowania dla osób bezrobotnych

Obalmy ten mit od razu. Dotacje dla osób bezrobotnych 2024 oczywiście dominują. Natomiast dofinansowania dla osób pracujących 2024 też można znaleźć. Tak samo jak dla osób biernych zawodowo, czyli tych, którzy danym momencie nie tworzą siły pracowniczej. Takimi osobami są na przykład emeryci.

Niestety bardzo wiele osób ze względu na rozpowszechnienie tego mitu, posiadając zatrudnienie od razu zakłada działalność gospodarczą. Co jest bardzo dużym błędem. Jeżeli pracujesz, warto zainteresować się pewną kategorią funduszy bezzwrotnych – dotacje LGD (Lokalne Grupy Działania).

Nie są dostępne dla wszystkich. Lokalne Grupy Działania to instytucje, które w swoim zakresem obejmują kilka kilkanaście mniejszych gmin. Możesz sobie przyjąć że pomagają miejscowością do 20 000 mieszkańców i jest to bardzo ważne z punkty widzenia Twojej lokalizacji. Natomiast jeżeli Twoja działalność gospodarcza będzie mobilna to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zmienić miejsce zameldowania nawet tymczasowo.

Mit numer 2 najlepszym dofinansowaniem na założenie działalności jest to z PUP

Prawdą jest, że dofinansowanie PUP (Powiatowy Urząd Pracy) jest bardzo powszechną formą pozyskiwania funduszy dla osób bezrobotnych.

Popularność dofinansowania PUP jest bardzo duża. Wiele osób, które nawet nie zna tematyki dotacji, słyszało gdzieś informacje na temat tej formy pozyskiwania funduszy na firmę. Przyznam, że ta dotacja ma wiele pozytywnych stron jak choćby krótki czas oczekiwania na decyzję. Natomiast nie dla każdej osoby lub działalności będzie odpowiednia do sfinansowania startu działalności gospodarczej.

Dlaczego?

Zacznijmy od kosztów kwalifikowalnych. Przede wszystkim trzeba rozpisać sobie nakłady inwestycyjne jakie będzie chciała pokryć z dofinansowania . Weź pod uwagę perspektywę pierwszych sześciu – siedmiu miesięcy funkcjonowania Twojej działalności gospodarczej.

W kategoriach znajdziesz pewnie koszty jednorazowe, które wiążą się z zakupem m.in. oprogramowania, sprzętu, wyposażenia, czy środka transportu. Część z Was na pewno wskaże także koszty bieżące, które związane są chociażby z wydatkami na kampanię marketingowe, ZUS, księgowością, wynajmem pojazdów, czy lokalu.

Odpowiedz sobie na pytanie, które z nich przeważają?

Musisz być świadoma, że dotacja z Urzędu Pracy 2024 w większości przypadków służy do sfinansowania tej pierwszej kategorii kosztów, czyli kosztów inwestycyjnych.

Niestety w bardzo niewielkim stopniu lub w ogóle nie finansuje kosztów bieżących związanych codziennym funkcjonowaniem firmy.

Jeżeli Twoja działalność gospodarcza będzie potrzebowała w większości jednorazowych wydatków to oczywiście zgodzę się z Tobą, że dofinansowanie z Urzędu Pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej będzie bardzo dobrym narzędziem.

Średnio w kraju dotacje PUP oscylują między 25 000 zł a 30 000 zł i dla większości pomysłów na firmę są to odpowiednie pieniądze na sfinansowanie wszystkich potrzebnych narzędzi pracy.

Dodatkowo środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej otrzymasz stosunkowo szybko, bo między 30 a 40 dni. Biorąc pod uwagę, że w większości przypadków nie musisz pokazywać wkładu własnego, jest to warte do rozważenia dofinansowanie.

Oczywiście należy przygotować profesjonalnie dopracowany wniosek o dofinansowanie często z biznesplanem, także uzasadnić wszystkie koszty kwalifikowalne. Przyznam, że jest to pracochłonne zajęcie. Jeżeli nie masz do tego głowy albo przybijanie się przez wielostronicowe regulaminy zajmuje Ci zbyt dużo czasu – możesz skontaktować się ze mną. Z przyjemnością pomogę zrealizować ci twoje marzenie o działalności gospodarczej te z Urzędu Pracy.

Nie zapominajmy, że są też inne dofinansowania na założenie działalności, które mogą być konkurencyjne względem dotacji z Urzędu Pracy. Bardzo często osoby które chcą sfinansować część kosztów bieżących mogą wykorzystać fundusze unijne dla osób bezrobotnych i biernych zawodowo.

Dotacje unijne na otwarcie działalności jako alternatywa dla dofinansowania PUP

Dotacje unijne składają się z dwóch części.

Pierwsza z nich to dotacja jednorazowa, której wykorzystanie będzie zbieżne z tym z dofinansowaniem z Urzędu Pracy. Wynosi z reguły ok 23 000 zł.

W odróżnieniu od tej pierwszej wymienionej przeze mnie dotacji, ma także pomostówkę – czyli dofinansowanie na koszty bieżące. Z reguły jest to pomoc od 15 00 do 2 500 zł przez pierwsze 6 do 12 miesięcy. Z tego kapitału będziesz mogła pokryć bieżące potrzeby Twojej firmy.

Jakie są dotacje na start firmy: czy są inne rozwiązania

Warto też rozważyć inne rozwiązanie które jest rozwiązaniem zwrotnym, ale bardzo nisko oprocentowanym. jest to rządowy program Wsparcie w starcie, w którym możesz uzyskać nawet 123 000 zł na sfinansowanie swojej działalności gospodarczej. Olbrzymim plusem tego rozwiązania jest to, że będziesz mogła wydać nawet 100% na koszty bieżące. Szczególnie sprawdza się to dobrze w branżach, które potrzebują sporych nakładów na marketing, zatowarowanie, materiały do wykonywania usług, czy stworzenie wizerunku firmy.

Alternatywą dla finansowania jednorazowych wydatków są wcześniej wspomniane Dotacje LGD. Oczywiście kierowane są dla mieszkańców mniejszych miejscowości, natomiast warto poruszyć ich główną korzyść. Wysoką kwotę jednorazową. Dofinansowanie z Lokalnych Grup Działania w 2023 wahały się w przedziale od 50 000,00 do 100 000,00 zł. Dofinansowanie możesz przeznaczyć między innymi na środki trwałe i prace remontowo-budowlane, marketing, czy promocję.

Od 2024 wprowadzone zostają zmiany. Kwota dofinansowania LGD ma wynosić do 150 000 zł. Jednak nie sfinansuje więcej niż 65 proc. kosztów kwalifikowalnych.

To o jaką kwotę możesz się ubiegać zależy od ogłoszenia. Co ważne, każda zakwalifikowana osoba do dotacji, otrzymają ją w tej samej kwocie bez względu na miejsce rankingowe.

Środki możesz wydać na takie koszty jak:

  • po pierwsze zakup robót / usług remontowo – budowlanych,
  • dodatkowo wyposażenie (środki trwałe)
  • także koszty ogólne (dokumentacja, kosztorysy),
  • nie zapomnij także o oprogramowaniu, licencjach, patentach,
  • w uzasadnionych przypadkach środki transportu – niestety z wyłączeniem zakupu samochodów os. przeznaczonych do transportu mniej niż 8 osób (w tym kierowca),
  • co ważne podatek od towarów i usług (VAT) – o ile firma nie będzie czynnym płatnikiem.

Mit nr 3 dotacje po założeniu firmy są tak samo dostępne jak na rozpoczęcie

Wiele osób błędnie uważa, że jeżeli założy firmę to może szybko złożyć wniosek o dofinansowanie na start.

To nie tylko mit, ale także niewybaczalny błąd. Jeżeli założysz działalność gospodarczą to nie będziesz mogła ubiegać się o dofinansowanie bezzwrotne lub bardzo nisko oprocentowaną pożyczkę.

Co prawda występują też preferencyjnymi pożyczkami dla start-upów, natomiast te instrumenty są cztero-pięciokrotnie wyżej oprocentowane niż program wsparcie w starcie, gdzie na chwilę obecną oprocentowanie wynosi poniżej 2 punktów procentowych.

Zanim złożysz wniosek CEIDG, w pierwszej kolejności przeanalizuj wszystkie dofinansowania i pożyczki preferencyjne jakie możesz pozyskać na start swojej firmy.

Jeżeli nie masz biegłości w tym rozległym świecie pozyskiwania kapitału, z przyjemnością pomogę Ci rozeznać Twoje możliwość pod kątem sytuacji zawodowej, życiowej, czy chociażby lokalizacji, tak aby wskazać Ci najlepsze rozwiązanie. Pomogę Ci zostawić Twoją konkurencję lata świetlne za Tobą poprzez odpowiednio dobrane dofinansowanie na start. Zapraszam do kontaktu.

Mit nr 4 można łączyć preferencyjne pożyczki i dofinansowanie na założenie działalności

Wiele osób uważa, że można łączyć ze sobą dotacje i preferencyjne pożyczki na start. Niestety, nie można łączyć dwóch dotacji, ani preferencyjnej pożyczki z dofinansowaniem na założenie działalności gospodarczej.

Przyznam Ci rację, że jest to wielka szkoda, bo w wielu przypadkach dofinansowanie z Urzędu Pracy z pomocą programu Wsparcie w starcie, pozwoliłaby na jeszcze lepsze rozwinięcie wielu pomysłów na działalność gospodarczą

Mit nr 5 trzeba być 3 miesiące bezrobotnym, by ubiegać się o dotacje

Bardzo często słyszę pytanie, czy rzeczywiście trzeba być 3 miesiące osobą bezrobotną, by ubiegać się o dotacje dla osób bezrobotnych z urzędu pracy lub dofinansowanie unijne. To całkiem powszechnie panujący mit. Na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawnych wystarczy, że będziesz osobą bezrobotną przez 1 dzień. To pozwoli Ci złożyć wniosek o dofinansowanie z Urzędu Pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Mit nr 6 Każdy Urząd Pracy w Polsce ma ten sam regulamin te same druki wniosków

Niestety, ale co powiat to inny obyczaj. Urzędy Pracy mają bardzo dużą autonomię w określaniu ogólnie przyjętych norm prawnych. Dotyczy to nie tylko kryteriów dostępu, ale także możliwego przeznaczenia środków z dotacji. Przeanalizujmy najczęściej przytrafiającą się rozbieżność- zakup samochodu. W jednym PUP nie będzie finansowany w cale, w innym mogą być pewnego rodzaju ograniczenia procentowe. Natomiast jeszcze w innych przypadkach może być finansowany w stu procentach. Dlatego nie warto zakładać pewnych założeń z góry – lepiej przeanalizować regulamin dofinansowania na założenie działalności.

Mit nr 7 można otrzymać dofinansowanie na założenie działalności z PUP po raz drugi

Warto podkreślić także, że dofinansowanie z Urzędu Pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej jest przyznawane tylko raz w życiu. Jeżeli kiedykolwiek skorzystałaś z tego rozwiązania, nie może złożyć wniosku z sukcesem kolejny raz. Natomiast przysługuje Ci prawo do składania wniosków o inne formy funduszy – chociażby dotacje unijne, albo dofinansowanie z  Lokalnej Grup Działania, czy  preferencyjnej pożyczki Wsparcie w starcie.

Skoro rozprawiliśmy się z powszechnie obowiązującymi mitami na temat dotacji i pożyczek przejdźmy pozostałych ważnych kwestii związanych z dofinansowaniami na otwarcie firmy.

Jak otrzymać dofinansowanie na założenie działalności gospodarczej: krok 1

Pierwszy krok, omówiłem Ci wcześniej. Przed decyzją o złożeniu wniosku o dofinansowanie powinieneś przeanalizować potrzebne wydatki. Rozpisz sobie 6 do 7 miesięcy działalności gospodarczej i przeanalizuj jakie kategorie kosztów występują.

Oczywiście, nie wchodząc w szczegóły możemy założyć, że jeżeli dominującą część kosztów będą stanowiły wydatki jednorazowe to dofinansowanie PUP, a także dotacje LGD będą odpowiednim rozwiązaniem dla Twojej firmy.

Natomiast, jeżeli główną kategorią kosztów w przyszłej działalności gospodarczej będą wydatki bieżące to możemy założyć że lepszym rozwiązaniem będzie dotacja unijna lub preferencyjna pożyczka Wsparcie w starcie.

Jakie dofinansowanie na założenie działalności: krok 2

Kolejnym twoim krokiem jaki powinnaś zrobić to analiza regulaminu danego dofinansowania lub pożyczki Wsparcie w starcie. Sprawdź,

  • po pierwsze, czy spełniasz wszystkie wymagania,
  • dodatkowo, możliwe wykorzystanie  środków – to bardzo ważny krok, ponieważ czasami z góry założone dofinansowanie ni jak będzie się miało do tego co będziesz chciała sfinansować.

Ile będziesz czekać na środki z dotacji

To bardzo ciekawe zagadnienie i warto je przeanalizować w kontekście startu naszej firmy.

Najszybciej przyznawanymi formami finansowania są

  • po pierwsze preferencyjna pożyczka Wsparcie w starcie: można otrzymać decyzję między 14 a 30 dni.
  • także dotacja z Urzędu Pracy: z reguły 30 do 40 dni od złożenia wniosku a także

Dotacja unijna przyznawana jest z reguły w ciągu 3 do 4 miesięcy. Dodatkowo trzeba podkreślić że jest to bardzo angażujący proces, ponieważ przechodzisz kilka szczebli rekrutacji.

Pierwszy z nich to rekrutacja pisemna. Następnym krokiem jest wywiad z doradcą, który określi Twoje predyspozycje pod kątem założenia działalności gospodarczej. Kolejnym etapem są szkolenia i kursy, które trwają od 7 do 14 dni. Ich zwieńczeniem jest przygotowanie dużego unijnego biznesplanu, który z reguły ma 50 do 70 stron. Oczywiście możesz sobie zadać pytanie czy tygodniowe szkolenie przygotuje Cię do napisania profesjonalnego biznesplanu.

Na ostatnim miejscu w tym rankingu jest dotacja LGD. To dofinansowanie otrzymasz między 6 a 9 miesięcy od zakończenia pierwszego naboru. Niestety, zdarzają się przypadki, że cała procedura przyciąga się nawet do 12 miesięcy.

Czas rozpatrzenia wniosku jest podyktowany kilkoma elementami.

Twój wniosek o dofinansowanie na założenie działalności jest weryfikowany dwuetapowo. Pierwsze to etap lokalny, w którym Lokalna Grupa Działania weryfikuje przyjęte wnioski i opracowuje list rankingową według zdobytej punktacji. Po okresie odwoławczym cała dokumentacja przekazywana jest do Urzędu Marszałkowskiego. Pierwszy etap z reguły trwa od miesiąca do dwóch.

W Urzędzie Marszałkowskim Twój wniosek o dofinansowanie troszeczkę poleży na biurku. Ze względu na to, że instytucje te weryfikują dokumenty z całego województwa. Z reguły drugi etap trwa od czterech nawet do 7 miesięcy. Stąd łączny okres weryfikacji Twojego wniosku o dofinansowanie zajmuje właśnie 6 do 9 miesięcy.

Co w przypadku jeżeli to jedyne dofinansowanie na założenie działalności, o które możesz się ubiegać a goni Cię czas startu firmy?  Istnieje pewne rozwiązanie – kruczek prawnych, który pomoże założyć Ci firmę wcześniej.

Dotacja LGD: założenie firmy przed decyzją o dofinansowaniu?

Dzięki temu będziesz mógł to zrobić po złożeniu wniosku do LGD. Natomiast takie rozwiązanie ma minusy. Głównym z nich jest to, że rozpoczynasz działalność gospodarczą. W konsekwencji pozbawi Cię możliwości ubiegania się o inne dotacje jeżeli nie otrzymasz decyzji pozytywnej z LGD.

Dlatego sugeruję, żeby założenie Twojej działalności gospodarczej w takim przypadku nastąpiło już po wydaniu decyzji z LGD.

W większości przypadków Urzędy Marszałkowskie podtrzymują decyzję Lokalnych Grup Działania dlatego minimalizujesz wtedy ryzyko niepowodzenia.

Drugi bardzo istotny minus to ograniczenie możliwości sfinansowania wszystkich potrzebnych rzeczy z wkładu własnego. Pamiętaj, że dotacja LGD jest premią a nie refinansem. Oznacza to, że większość nakładów na przyszłe potrzeby firmy muszą odbyć z wykorzystaniem dotacji po podpisaniu i wypłaceniu środków. W tej dotacji oświadczasz, że bez pomocy środków publicznych nie jesteś w stanie otworzyć takiej firmy w opisywanym zakresie świadcząc kompleksowe i wartościowe usługi.

LGD Dotacje: uważaj z wydatkami przed podpisaniem umowy

Obecnie jest to interpretowane w ten sposób, że mniej więcej 20 – 30% wartości wnioskowanych środków możesz pokryć przed otrzymaniem dofinansowania. W innym wypadku poddana zostanie w wątpliwość słuszność przyznania Tobie pomocy publicznej skoro możesz sfinansować wszystko z wkładu własnego.

Zagadnienie dotacji i preferencyjnych pożyczek ma wiele niewyjaśnionych w tym materiale kwestii. Równie dobrze o dotacjach i pożyczkach mógłbym opracować stustronicowe podręczniki, a i tak całego tematu bym nie wyczerpał.

Bardzo dobre przeanalizowanie Twojej sytuacji i potrzeb, a także różnych wariantów jest kluczowe, by odpowiednio dobrać instrumenty finansujące start firmy.

Zawodowo zajmuje się spełnianiem marzeń moich Klientów związanych z otwieraniem własnych działalności gospodarczych poprzez zdobywanie preferencyjnych pożyczek i dofinansowań na ten cel. Analiza wyjściowa sytuacji i możliwości Klienta niejednokrotnie trwa kilka godzin, dlatego jeżeli chciałabyś poznać jakie szansę są przed Tobą – zapraszam Cię do kontaktu

Pomagam setkom Klientów rocznie, z przyjemnością pomogę także Tobie otworzyć rentowny biznes, który z pomocą dotacji lub preferencyjnych pożyczek pomoże Ci zostawić Twoją konkurencję w tyle.

Jak otrzymać dofinansowanie na założenie działalności gospodarczej 2024? ZDAJ SIĘ NA PROFESJONALISTĘ  

Jeśli boisz się, czy uda Ci się prawidłowo uzupełnić biznesplan pod dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej 2024, to uspokajam – pomogę Ci.

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój biznesplan i wniosek uzyskają maksymalną liczbę punktów dla Twojego pomysłu lub Twojej sytuacji zdaj się na mnie. Pomogłem wielu osobom otrzymać dotację na start działalności gospodarczej.

Nie wiesz jaka dotacja na start jest dla Ciebie? Szukasz informacji o aktualnych naborach na dofinansowanie?  Skontaktuj się z nami.

Zaufały nam setki klientówsprawdź OPINIE

pomożemy

www.bizplanner.pl

tel. 531-339-970

Kontakt

Preferujesz treści w formie audio i wideo? Odwiedź nas na youtube.com