kiedy stracisz status osoby bezrobotnej

Czy wiesz, że chociaż osoby bezrobotne posiadają wiele przywilejów, to także obowiązują je pewne obowiązki? Jeśli jesteś zainteresowany lub zaintrygowany tym tematem, koniecznie kontynuuj czytanie. W poniższym artykule odkryjesz, jakie prawa i obowiązki wiążą się z byciem osobą bezrobotną. Dowiesz się między innymi, kiedy stracisz status osoby bezrobotnej i jakie będę tego konsekwencje. To niezwykle ważne informacje, które mogą mieć wpływ na Twoją sytuację życiową. Przygotuj się na przyjemną dawkę wiedzy, która pomoże Ci zrozumieć tę tematykę w pełniejszym wymiarze.

Utrata statusu bezrobotnego

Osoby bezrobotne posiadają liczne prawa, jednak nie zapominajmy także o związanych z nimi obowiązkach.

Warto przypomnieć, że PUP ma prawo odebrać status osoby bezrobotnej, jeśli bezrobotny nie pojawi się w urzędzie pracy w wyznaczonym terminie oraz nie zgłosi przyczyny tego niestawiennictwa w ciągu 7 dni.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, utrata statusu bezrobotnego ma miejsce od dnia niestawiennictwa w urzędzie pracy i jest uzależniona od liczby niestawiennictw:

 • 120 dni dla pierwszego przypadku niestawiennictwa,
 • 180 dni dla drugiego przypadku niestawiennictwa,
 • 270 dni dla trzeciego i każdego kolejnego przypadku niestawiennictwa.

kiedy stracisz status osoby bezrobotnej: konsekwencje

Najbardziej dotkliwą karą związana z utratą statusu osoby bezrobotnej jest brak możliwości ubiegania się o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej z Urzędu Pracy.

To okazja na prawie 43 000,00 zł dofinansowania na założenie biznesu.

Dowiedz się więcej o tej dotacji i czytaj dalej.

JAKĄ DZIAŁALNOŚĆ OTWORZYĆ Z DOTACJI z urzędu pracy 2024

Dofinansowanie z Urzędu Pracy na pierwszą działalność może być przyznane na wiele różnorodnych przedsięwzięć, dlatego przedstawię Ci raczej te, na które nie masz najmniejszych szans otrzymać tych środków. Są to m.in. działalności:

 • przede wszystkim w formie spółek osobowych i kapitałowych,
 • następnie wytwórcze w rolnictwie (tutaj dofinansowanie otrzymać możesz za pośrednictwem ARiMR),
 • co więcej związane z medycyną naturalną,
 • dodatkowo związane z usługami w zakresie badań i diagnostyki w celu oceny stanu zdrowia bez wykształcenia kierunkowego,
 • kolejnym typem są handlowe – artykułami erotycznymi, środkami odurzającymi, substancjami psychotropowymi,
 • a także lombardu,
 • czy produkcyjnej: wyrobów alkoholowych.

Lista wyłączonych branż zawsze znajduje się w regulaminie konkretnego urzędu pracy. Powyższe przykłady nie są wyczerpujące, ponieważ, jak wspomniałem wcześniej, każdy urząd ma swoje zasady dotacyjne, także w zakresie przedmiotu planowanej działalności gospodarczej. Na przykład w niektórych przypadkach działalność w zakresie transportu pasażerskiego (taksówki) jest wykluczona poprzez zakaz zakupu środka transportu, w innych dozwolony jest zakup pojazdów, nawet używanych. Mimo to jednorazowe środki na podjęcie działalności pozwalają na komfortowy start większości branż.

Pamiętaj, żeby we wniosku wskazać dokładnie symbol i przedmiot planowanej działalności gospodarczej. A co jeżeli pod adresem przyszłej firmy są inne biznesy. Jeżeli symbol podklasy jest inny od działalności obcej, nie masz czym się martwić.

NA CO MOŻNA PRZEZNACZYĆ DOFINANSOWANIE Z URZĘDU PRACY na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Jeżeli jesteś zarejestrowany w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna, czas poznać katalog kosztów kwalifikowanych jest bardzo szeroki.

Na samym początku już ostrzegam Cię przed jedną ważną pułapką.

Urząd Pracy ma dużą autonomię w określaniu warunków uczestnictwa jak i wydatkowania dofinansowania z Urzędu Pracy na podjęcie do działalności gospodarczej 2024.

Kryteria wydatkowania funduszy są bardzo rozbieżne w całym kraju. Wskaże jednak pewne statystyczne dopuszczalne przeznaczenie.

Środki trwałe możesz kupić z reguły bez ograniczeń kwotowych. Ewentualne limity mogą dotyczyć

 • przede wszystkim samochodów- PUP czasami nie pozwalają lub ograniczają możliwość,
 • telefonów komórkowych
 • także komputerów/laptopów jeżeli Twoja nie wykorzystuje ich profesjonalnie jako główne narzędzie pracy
 • nie kupisz też kasy fiskalnej.

Ww. nie stanowi zamkniętego katalogu.

Na towary do odsprzedaży lub materiały wykorzystywane do świadczenia usług możesz z reguły wydać między 20 a 50 proc. dofinansowania.

Dotacje na marketing są przeznaczone na tradycyjne narzędzia w postaci strony internetowej, ulotek wizytówek, czy banerów. Kwoty mieszczą się z reguły między 10 a 20 proc. dofinansowania.

Jeżeli chodzi o nakłady związane z pomocą prawną/podatkową to są to koszty kwalifikowane w niektórych Urzędach Pracy i stanowią do 5 proc. wartości dofinansowania.

Twój wniosek o dotację z Urzędu Pracy musi uwzględniać lokalne uwarunkowania.

JAK UBIEGAĆ SIĘ O DOFINANSOWANIE Z URZĘDU PRACY NA ROZPOCZĘCIE DO DZIAŁALNOŚCI gospodarczej

W pierwszym kroku określ jakie koszty musisz pokryć w ciągu pierwszych 6 do 12 miesięcy. Nie zawsze dofinansowanie z Urzędu Pracy będzie odpowiednią formą finansowania Twojej działalności lub kosztów, które musisz ponieść.

Jeżeli będziesz miał z tym problem pomogę Ci. Na co dzień zawodowo zajmuję się spełnieniem marzeń moich klientów dotyczących startu ich działalności gospodarczej poprzez pozyskiwanie dotacji i preferencyjnych pożyczek na ten cel. Z wielką przyjemnością pomogę też Tobie.

Jeżeli wiesz co chcesz kupić to teraz sprawdź dokładnie czy Twój Urząd Pracy przyjmuje wnioski o dotację na podjęcie działalności gospodarczej. Są możliwości:

 • nabór ciągły -od momentu ogłoszenia dostępności środków do ich wyczerpania
 • lub nabór konkursowy – w pewnych okienkach czasowych.

Jeżeli twój Urząd Pracy przyjmuje wyłącznie w naborach konkursowych to musisz złożyć dokumenty właśnie w tym przedziale czasowym. W innym wypadku Twój wniosek nie zostaje nawet otworzony.

Skoro wiesz

 • co chcesz kupić
 • kiedy będzie nabór

to teraz dobrze przeanalizuj regulamin. Sprawdź:

 • przede wszystkim, jakie działalności nie będą finansowane,
 • następnie co z przedmiotów nie może podlegać finansowaniu,
 • a także Jaka jest forma zabezpieczenia, którą wymaga Twój Urząd Pracy.

Oczywiście najważniejsze – nie złożysz wniosku kiedy stracisz status osoby bezrobotnej.

kiedy stracisz status osoby bezrobotnej przy działalności nierejestrowanej

Jako osoba zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy, może przyjść CI do głowy pomysł z działalnością nierejestrowaną. Obecnie obowiązujące przepisy nie odnoszą się wprost do osób zarejestrowanych bezrobotnych i prowadzenia działalności nierejestrowanej. PUP wskazuje jedynie nieposiadanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej 12 miesięcy przed złożeniem wniosku. Obecna interpretacja przepisów nie zabrania prowadzenia firmy w taki sposób i posiadania statusu osoby bezrobotnej. Pytanie, czy jeżeli nie zabrania to czy można się ubiegać o dofinansowanie na założenie własnej firmy?

Jednak przy działalności nierejestrowanej kryje się pewna pułapka.

Od lipca 2023 limit przychodów miesięcznych na nierejestrowanej działalności wynosi 75% wynagrodzenia minimalnego.

Niestety, ten limit nie idzie w parze ze statusem osoby bezrobotnej.

Jeżeli będziesz osiągał więcej niż 50% minimalnego wynagrodzenia miesięcznie, stracisz status osoby bezrobotnej.

Kiedy stracisz status osoby bezrobotnej po złożeniu wniosku o dotację?

Tak – to możliwe.

Pamiętaj, że po złożeniu wniosku o dofinansowanie z Urzędu Pracy wciąż masz obowiązek stawiać się na wyznaczone wizyty!

To błąd, który popełnia sporo osób skreślając tym samym możliwość otrzymania dofinansowania PUP.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO UZYSKANIA DOTACJI Z URZĘDU PRACY 👉 ZDAJ SIĘ NA PROFESJONALISTÓW

Jeśli boisz się, czy uda Ci się prawidłowo uzupełnić biznesplan pod dotacje otwarcie firmy 2024, to uspokajam – pomogę Ci.

Zawodowo zajmuje się spełnianiem marzeń moich Klientów związanych z otwieraniem własnych działalności gospodarczych. Urealniam ich marzenia poprzez zdobywanie preferencyjnych pożyczek i dofinansowań na ten cel. Analiza wyjściowa sytuacji i możliwości Klienta niejednokrotnie trwa kilka godzin, dlatego jeżeli chciałabyś poznać jakie szansę są przed Tobą – zapraszam Cię do kontaktu

Pomagam setkom Klientów rocznie, z przyjemnością pomogę także Tobie otworzyć rentowny biznes, który z pomocą dotacji lub preferencyjnych pożyczek pomoże Ci zostawić Twoją konkurencję w tyle.

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój biznesplan i wniosek uzyskają maksymalną liczbę punktów dla Twojego pomysłu lub Twojej sytuacji zdaj się na mnie. Pomogłem wielu osobom otrzymać fundusze na start działalności gospodarczej.

Nie wiesz jak zdobyć dofinansowanie z Urzędu Pracy na pierwszą działalność w 2023?  Skontaktuj się z nami.

Zaufały nam setki klientówsprawdź OPINIE

pomożemy

www.bizplanner.pl

tel. 531-339-970

Kontakt

Preferujesz treści w formie audio i wideo? Odwiedź nas na youtube.com