Niskooprocentowana pożyczka na firmę: część II

Poprzedni mój wpis dotyczył trochę suchych faktów dotyczących pożyczki unijnej na założenie firmy oferowanej przez Kujawsko Pomorski Fundusz Pożyczkowy. Przyznam, że czułem niedosyt po tym materiale, ponieważ nie jestem przekonany, czy każdy z Was zrozumiał przesłanie z niego płynące. Dlatego po krótkiej przerwie wracam do publikacji rozszerzającej ostatni wpis ” niskooprocentowana pożyczka na firmę „.

Powód nowego wpisu

Często zdarza się tak, że osoby dzwoniące do mnie są niezadowolone z wysokości wsparcia dofinansowania na rozpoczęcie działalności gospodarczej
z Urzędu Pracy. Z jednej strony mówi się, że „darowanemu koniowi”.., ale są także działalności, które wymagają większych nakładów kapitałowych, a sama dotacja z PUP, czy RPO nie wystarczy. Tutaj właśnie idealnym rozwiązaniem jest między innymi pożyczka unijna na założenie firmy.

Czy tylko niskooprocentowana pożyczka na firmę większe środki?

Na początek powiem Ci, że nie. Są także inne premie/dotacje na założenie firmy, które gwarantują czasami od 2 do 10 krotności dofinansowania z PUP, czy RPO. Są to między innymi:

  • po pierwsze, premia na pozarolniczą działalność,
  • dodatkowo, lokalne grupy działania.

Ale mają olbrzymi minus. Chodzi o okres, w jakim to dofinansowanie jest rozstrzygane i przyznawane. Często jest to przedział od 6 do 9 miesięcy!

Więc jeśli Twój biznes potrzebuje wystartować szybko, by nie stracić udziału w rynku, czy zleceń nie do końca jest to trafne rozwiązanie.

Dla kogo jest pożyczka unijna na założenie firmy?

Na pewno nie jest dla wszystkich.

Celowana jest do osób, które są pewne swojego pomysłu na działalność. Konieczność zwrotu tej pożyczki w okresie do 5 lat moim zdaniem bardzo motywująco, a także odsiewa niesprawdzone pomysły. Dlaczego?

Działa tutaj aspekty psychologiczny, jeśli musimy cos zwrócić to dokonujemy bardzo dokładnego rozeznania rynku. Regułą powinno być takie przygotowanie przy każdym dofinansowaniu, jednak z doświadczenia wiem, że… bywa z tym różnie.

Lepsze przygotowanie wpływa na stosunkowo niski odsetek upadłych firm, które powstały z takiej formy wsparcia. Osoby, które starają się o
pożyczkę unijną na założenie firmy są nie tylko silnie zorientowanie na utrzymanie firmy i rozpoznanie rynku i branży, ale także na szybki czas
przyznania tych funduszy unijnych. Z reguły jest to okres od dwóch do 4 tygodni. Jednym słowem ekspresowe tempo.

Niskooprocentowana pożyczka: podsumowanie

Do jej plusów zaliczymy zdecydowanie miedzy innymi:

  • po pierwsze, wyższą kwotę pomocy niż oferuje PUP, czy programy RPO,
  • dodatkowo, krótka procedurą i niewielką liczbę formalności w porównaniu z pożyczkami bankowymi,
  • co więcej, niskie koszty w porównaniu z produktami bankowymi,
  • na koniec, dużą elastyczność w finansowaniu wydatków.

Do wad, które wynikają raczej z jej charakteru wymienić trzeba:

  • zwrot środków we wskazanym okresie,
  • konieczność zabezpieczenia przyznanego finansowania.

Jeśli wpis o dofinansowaniu był dla Ciebie wartościowy lub znasz osobę, której może pomóc będę wdzięczny za udostępnienie tych informacji. Możesz to zrobić zarówno poprzez słowne polecenie jak także polubienie i udostępnienie treści mojego fanpage lub bloga.

Potrzebujesz pomocy w napisaniu wniosku o dofinansowanie?

Nie martw się jeśli nie wiesz uzyskać środki na start i jak uzupełnić wniosek zapraszam

www.bizplanner.pl

tel. 531-339-970

Kontakt