Biznesplan do banku

Starając się o środki na rozwój swojej działalności możesz skierować swoje kroki ku bankowym instytucjom. Ubiegając się o kapitał będziesz musiał przedstawić szereg dokumentów, których odzwierciedleniem będzie plan inwestycji. Przygotowując biznesplan do banku musisz zwrócić szczególną uwagę na pewne zagadnienia, które tworzą jego specyficzny charakter pod tego adresata.

Biznesplan do banku: podstawy

W tym wpisie nie chce poruszać wszystkich wcześniej omówionych przeze mnie kwestii, by nie rozwodnić artykułu. Podstawy związane z samodzielnym przygotowaniem tego dokumentu opisałem w serii wpisów „Jak napisać biznesplan”.

Biznesplan pod kredyt: na co zwrócić uwagę

Przy tworzeniu tego dokumentu bank będzie oceniał naszą zdolność kredytową na podstawie następujących elementów:

  • po pierwsze, historia kredytowa,
  • następnie, bieżące i przeszłe wyniki (przeważnie wymogi obejmują obecny okres oraz 2 pełne lata wstecz),
  • dodatkowo, strukturę odbiorców i dostawców,
  • co więcej, majątek, na którym można się zabezpieczyć,
  • a także strukturę majątku firmy.

Historia kredytowa

W biznesplanie firmy przedstawiasz dodatkowe dokumenty, m.in. wniosek o kredyt. Jednym z jego punktów jest zgoda na weryfikację wnioskodawcy w ogólnych bazach i rejestrach. Banki na podstawie tych rejestrów sprawdzają, czy nie miałeś zaległości oraz zajęć egzekucyjnych. Jeśli wystąpiły to przez jaki okres.

Biznesplan: wyniki finansowe

W biznesplanie pod kredyt przestawiana jest obecna i przeszła sytuacja finansowa firmy. Nie tylko bada się realność założeń dotyczących prognoz, ale Twoją wiarygodność na podstawie przeszłości. Im lepsze wyniki (skala, trend) tym lepsza ocena instytucji kredytowej. W przypadku wystąpienia gorszych okresów przygotuj od razu wyjaśnienia do wyników i opisz:

  • po pierwsze, jakie zdarzenia je wywołały,
  • także, jakie działania zaradcze zostały podjęte.

Pomoże to analitykowi zrozumieć sytuację firmy, którą wskazujesz w biznesplanie.

Biznesplan firmy: struktura odbiorców i dostawców

Część czytelników zapytać może, dlaczego bank wnika w to zagadnienie przy analizie biznesplanu do kredytu. Odpowiedz jest prosta. Chodzi o zależność firmy względem pewnej grupy kontrahentów. Jeśli sprzedajesz tylko 1 odbiorcy wystawiasz się na ryzyko, że gdy ten zakończy współpracę nie znajdziesz innego rynku zbytu lub zrobisz to za późno. Analogiczna sytuacja jest w przypadku dostawców. Jeśli uzależnisz się od 1 kanału dostaw to co stanie się, gdy on padnie? Zostaniesz z wieloma zleceniami na swoje towary, a nie będziesz mógł ich wyprodukować. Innymi słowy analiza odbiorców i dostawców w biznesplanie pomaga sprawdzić odporność firmy na zdarzenia rynkowe.

Zabezpieczenie kredytu

To prawda, że nie wszystkie kredyty wymagają zabezpieczenia. Przeważnie do tej grupy należą te obrotowe. Jednak w przypadku kredytu inwestycyjnego musimy przedstawić odpowiedniej wartości i jakości źródło zabezpieczenia. Co więcej,  biznesplan do banku musi wskazywać wartość, powołując się na rzeczywistą wycenę, np. w przypadku nieruchomości będzie to operat szacunkowy, który załączysz do biznesplanu jak załącznik.

Biznesplan do banku: struktura majątku

Oprócz odpowiedniej jakości wyników, czy zabezpieczenia, musimy przedstawić majątek firmy oraz źródła jego finansowania (pasywa). Bank weryfikując biznesplan pod kredyt sprawdzi, czy wskaźniki ogólnego zadłużenia Twojej firmy nie osiągają zbyt wysokich (a w ich ocenie niebezpiecznych) poziomów. Dodatkowo, sprawdzone zostanie pochodzenia zadłużenia. W przypadku zadłużenia firmy względem właścicieli, może ono zostać zaliczone do długoterminowego kapitału (w przypadku zgody na jego spłatę po wygaśnięciu wierzytelności banku).

BIZNESPLANY DLA FIRM: PROŚBA

Jeżeli ten wpis był dla Ciebie wartościowy albo znasz kogoś, kto powinien go przeczytać, to będę wdzięczny, jeśli podzielisz się z nim tym materiałem. Możesz to zrobić zarówno poprzez słowne polecenie jak także polubienie i udostępnienie treści fan page lub mojego bloga.

ZDAJ SIĘ NA PROFESJONALISTĘ I ZLEC NAPISANIE BIZNESPLANU BIZ PLANNER

Jeśli boisz się, czy uda Ci się prawidłowo przygotować biznesplan firmy, to uspokajam – pomogę Ci.

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój biznesplan i wniosek uzyskają maksymalną liczbę punktów dla Twojego pomysłu lub Twojej sytuacji zdaj się na mnie. Pomogłem wielu osobom i firmom napisać biznesplany dla firm.

www.bizplanner.pl

tel. 531-339-970

Kontakt