Jak napisać biznesplan

Biznesplan dla firmy jest dokumentem o kluczowym znaczeniu strategicznym. Jest także nieoceniony przy planowaniu kolejnych elementów rozwoju bez względu na wiek Twojego biznesu. W serii wpisów dowiesz się jak napisać biznesplan dla firmy, poznasz jego istotę oraz części składowe. Wiedza ta pomoże Ci w samodzielnym jego przygotowaniu.

Jak napisać biznesplan: zacznijmy od początku

Biznesplan firmy jest dokumentem, który przedstawia kierunek rozwoju Twojego biznesu poprzez wskazanie odpowiedzi na kluczowe pytania jakimi są m.in.:

 • po pierwsze, jaki masz pomysł na działalność lub inwestycję,
 • następnie, jakie produktu/usługi będziesz oferował, co odróżnia Cię od konkurencji,
 • co więcej, jak będzie przebiegał proces świadczenia usług lub dystrybucji,
 • dodatkowo, jak powinieneś zaistnieć na konkurencyjnym rynku,
 • a także, jakiego finansowania będzie potrzebował Twój projekt: zarówno pod kątem inwestycji jednorazowej, jak również kosztów miesięcznych.

Oczywiście pytań jest więcej, ja wskazałem te główne. Chciałbym, żebyś te wpisy traktował jako wstęp do pisania takich dokumentów, a nie pracy magisterskiej na ten temat.

Pisanie biznesplanu daje odpowiedz na temat możliwości zrealizowania określonego przedsięwzięcia poprzez:

 • po pierwsze, wskazanie celu rozwoju, czy inicjatywy,
 • dodatkowo, określenie okresu oraz możliwości działania i realizacji projektu,
 • następnie, formy wdrożenia procesu, produktu, sieci dystrybucji itp..

Biznesplan dla banku: czy kogoś jeszcze?

Same biznesplany dla firm są w mojej ocenie przede wszystkim dokumentami planistycznymi, które porządkują m.in. sprawy organizacyjne, czy strategiczne. Pomagają stworzyć spójną wizję działalności. Jednak trzeba pamiętać, że sukces przedsięwzięcia zależy głównie od motywacji i siły sprawczej osoby odpowiedzialnej za jego realizację.

Profesjonalne biznesplany dla firm są nie tylko dokumentem wewnętrznym. Oprócz wymienionego w nagłówku odbiorcy, biznesplany przydatne są także w ocenie przedsięwzięcia m.in. dla:

 • po pierwsze, inwestorów zarówno pojedynczych osób (przeważnie z doświadczeniem biznesowym) jak również instytucji profesjonalnie zajmujących się inwestowaniem (fundusze inwestycyjne),
 • dodatkowo, instytucji oceniających wnioski o dotacje.

Profesjonalny biznesplan firmy: co dalej

Pomysł na działalność gospodarczą lub inwestycję firmową należy zawsze sprawdzić. Na podstawie zebranej wiedzy, doświadczeń i analiz możesz rozpocząć przygotowanie biznesplanu firmy. Pamiętaj, że w zależności od rodzaju odbiorcy jego części składowe będą delikatnie różnić się, jednak główny zarys pozostaje ten sam.  Zaprezentowany model biznesplanu ma wiele zalet, które opiszę w późniejszej części wpisu.

Biznesplan: spis treści

Nadmienię, że dobry biznesplan wcale nie musi zawierać setek stron. Czasami do opisania przedsięwzięcia wystarczy 15-20 rzetelnie opisanych stron A4. Nie chcę narzucać Ci stałego spisu treści biznesplanu, jednak wskażę główne elementy. Poniżej przygotowany szablon pomoże Ci przyswoić wiedzę i jednocześnie nie sparaliżuje przed rozpoczęciem pracy. Szablon stanowi swoistą pomoc przy pisaniu biznesplanu:

 • po pierwsze, streszczenie biznesplanu,
 • następnie, omówienie biznesu, branży,
 • dodatkowo, analiza rynkowa i konkurencji,
 • plan marketingowy i sprzedaży,
 • co więcej, plan własności oraz zarządzania,
 • a także, plan operacyjny,
 • na koniec, plan finansowy.

Jak napisać biznesplan: streszczenie

Streszczenie biznesplanu, podobnie jak w pracy dyplomowej, powinieneś zostawić sobie na sam koniec procesu. Dopiero na końcu wiesz co zawarłeś w biznesplanie, jakie są kluczowe wnioski, jak przeciwdziałać zagrożeniom itp. Jeśli napiszesz je „w ciemno”  będziesz musiał i tak do niego wrócić i poprawić je po ukończeniu dokumentu. Spytasz dlaczego? Często nasza wizja na działalność, czy inwestycję może ulegać zmianie w trakcie pisania biznesplanu.

Co prawda, możesz też wybrać napisanie suchego streszczenia biznesplanu, które nafaszerowane jest górnolotnymi i formalnymi zdaniami, jednak dla odbiorcy biznesplanu taki wstęp nic nie wniesie. Pytanie w takim razie, czy warto?

Streszczenie biznesowego planu to krótkie, zwięzłe opracowanie całości, które ma za zadanie zainteresować odbiorcę i zrodzić w nim potrzebę dalszej lektury. Ta część biznesplanu powinno zmieścić się w 1 -1,5 stronie.

Streszczenie biznesplanu zawierać powinno m.in.:

 • po pierwsze, zwięzły opis misji i wizji firmy,
 • następnie, wskazanie produktu i/lub usługi,
 • dodatkowo, krótki opis bazy klientów, rynku, trendów,
 • także, zwięzłe nawiązanie do prognoz finansowych dla kilku pierwszych lat działalności/wdrożenia inwestycji,
 • na koniec, wskazanie wstępnych wymagań finansowych.

Jak napisać biznesplan: cdn

Na chwilę obecną zostawiam Cię z to porcją wiedzy. Kolejny materiał rozbije na kolejne 2 może 3 wpisy.

Biznesplany dla firm: PROŚBA

Jeżeli ten wpis był dla Ciebie wartościowy albo znasz kogoś, kto powinien go przeczytać, to będę wdzięczny, jeśli podzielisz się z nim tym materiałem. Możesz to zrobić zarówno poprzez słowne polecenie jak także polubienie i udostępnienie treści fan page lub mojego bloga.

ZDAJ SIĘ NA PROFESJONALISTĘ I zlec napisanie biznesplanu Biz Planner

Jeśli boisz się, czy uda Ci się prawidłowo przygotować biznesplan firmy, to uspokajam – pomogę Ci.

Zobacz kolejne części

Jak napisać biznesplan odcinek 2

oraz

Jak nasiać biznesplan odcinek 3

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój biznesplan i wniosek uzyskają maksymalną liczbę punktów dla Twojego pomysłu lub Twojej sytuacji zdaj się na mnie. Pomogłem wielu osobom i firmom napisać biznesplany dla firm.

www.bizplanner.pl

tel. 531-339-970

Kontakt

Preferujesz treści w formie audio i wideo? Odwiedź nas na youtube.com