Biznesplan inwestycji deweloperskiej

Co prawda nie wszystkie banki angażują się w finansowanie działalności deweloperskiej, jednak istnieje spore grono instytucji, dla których jest to akceptowalny przedmiot działalności. W przypadku ubiegania się o finansowanie m.in. funduszu inwestycyjnego, ważne jest przedstawienie kluczowego dokumentu, który spina całość inwestycji– jest to biznesplan inwestycji deweloperskiej. Ze względu, że często współpracuję z takimi firmami (deweloperami) podzielę się wiedzą na ten temat.

Biznesplan inwestycji deweloperskiej: streszczenie projektu

Ten element dokumentu należy napisać na samym końcu, ponieważ dopiero wtedy będziesz miał spójne, a przede wszystkim wartościowe podsumowanie całego przedsięwzięcia. Inwestycja deweloperska jest specyficzna, należy w tej części zwrócić uwagę na wszystkie kluczowe elementy transakcji, rozliczenia, transze itp.

Profesjonalny biznesplan dewelopera: opis przedsięwzięcia

Dane, które przedstawiasz w tej części dokumentu należy spiąć w co najmniej 4 składowe:

  • pierwsze: charakterystyka lokalizacji i obszaru działalności: opisujemy daną lokalizację pod kątem danych statystycznych dla regionu i danej miejscowości. Należy przedstawić takie dane jak liczebność społeczeństwa, średnie zarobki, kierunku rozwoju, kluczowych pracodawców, trendy migracyjne.
  • dalej, przedstawienie charakteru firmy: to krótkie streszczenie dotychczasowej działalności deweloperskiej. Przedstaw podmioty powiązane, dotychczasowe przeprowadzone inwestycje deweloperskie.
  • także opis przedmiotu projektu: to krótkie zestawienie głównych danych dotyczących inwestycji. Profesjonalny biznesplan inwestycji deweloperskiej powinien wskazać między innymi PUM, lokalizacji, wielkości działek, można pokusić się także o średnią wielkość oferowanej nieruchomości.

Biznesplan dla dewelopera: Geneza projektu

Biznesplan dla firm w tym punkcie powinien opisać historię firmy, pobudki inwestycji, wskazanie osób kluczowych dla projektu ze struktur kadrowych dewelopera.

W tej części biznesplan inwestycji deweloperskiej powinien także opisać stan zaawansowania i etapy zakończone do tej pory. Chodzi o następujące elementy:

  • pierwsze, numery ksiąg wieczystych w posiadaniu dewelopera. Także te, które dotyczą podpisanych umów wstępnych,
  • następnie zaawansowanie projektu (prace takie jak: projekty architektoniczne, uzyskane pozwolenia, spełnianie warunków zabudowy, wykonane prace początkowe itp.) wraz z nakładami.

Dla instytucji przyjmującej biznesplan przedsięwzięcia deweloperskiego ważne jest, by zawrzeć w tym punkcie wstępny harmonogram prac i nakładów inwestycyjnych. Bardzo dobrze na tym etapie dokumentu jest przygotować zestawienie etapów, wartości nakładów i terminów realizacji w postaci przejrzystych tabel.

Biznesplan dla dewelopera: informacje o planowanej działalności

To nic innego jak opisanie standardu w jakim deweloper będzie gwarantował wykonanie mieszkań lub domów.

Biznesplan dewelopera: Rynek i marketing

To kluczowy element biznesplanu każdej inwestycji. Należy przedstawić kluczowe dane statystyczne zarówno dla regionu jak i konkretnej miejscowości. Opisz trendy rynkowe stosując profesjonalne opracowania i precyzyjne dane statystyczne. Powołaj się nie tylko na branże nieruchomości, ale także na rynki z nią powiązane np. budowlanka. Każdy z tych elementów przenoś na rynek lokalny.

Biznesplan dla dewelopera: Szacowany popyt

To stosunkowo ciężki do oszacowania element, ponieważ przeważnie deweloperzy starając się o finansowanie nie maja podpisanych umów wstępnych ani rezerwacyjnych. Jednak w oparciu o wcześniej opisany punkt, a także bagaż doświadczeń, deweloperzy potrafią trafnie wskazywać tempo sprzedaży kolejnych nieruchomości.

Biznesplan dla firm deweloperskich: polityka cenowa

Bez względu jaki poziom cen za m2 przewiduje deweloper należy go zestawić z obecnymi na rynku lokalnym stawkami. W niektórych przypadkach można odnosić się także do regionu, ale dotyczy to głównie miast-sypialni (miasta w pobliżu większych lokalizacji i tańszymi cenami za m2).

Biznesplan deweloperski: konkurencja

Wcześniej wskazany element biznesplanu nawiązuje do konkurencji. Na tym etapie przygotowania biznesplanu należy opisać głównych konkurentów. Opisać nie tylko ich działalność, ale przede wszystkim standard mieszkań i warunki cenowe.

Biznesplan przedsięwzięcia deweloperskiego: marketing

W tym punkcie biznesplan deweloperski powinien opisywać formy dotarcia do klienta. Wskazać jakie kanały dystrybucji i promocji wybierze. Warto omówić dlaczego zostały wybrane ww. formy, opisując ich skuteczność, dotarcie do odpowiedniej grupy odbiorów.

Informacje finansowe

Biznesplan dla dewelopera w tym punkcie przedstawia:

  • pierwsze, koszty całej inwestycji,
  • dalej, udział własny dewelopera,
  • następnie, źródła finansowania zewnętrznego inwestycji. Dobrze jest w tym punkcie poruszyć temat harmonogramu wypłat kredytu.

Biznesplan firmy: plan finansowy

Typowy biznesplan dla dewelopera zawiera w tej części sprawozdanie finansowe:

  • pierwsze: dane historyczne,
  • następnie: prognozy.

Przygotować należy bilans, rachunek zysków i strat, także rachunek przepływów pieniężnych (chociaż może być opcjonalny). Opisz zebrane dane poprzez wykonanie analiz rentowności (m.in. wskaźniki finansowe, NPV i IRR, progu rentowności).

Biznesplan: podsumowanie, czyli ANALIZA SWOT

Opisywałem ten element wcześniej, wiec pozwól, że odeślę Cię do stosownego artykuły.

Biznesplan dla dewelopera: podsumowanie, a może analiza PESTEL

Przyznam, że jest to rzadko stosowana analiza w przypadku ubiegania się o finansowanie z banku. Przeważnie fundusze inwestycyjne proszą o dodatkowe opracowanie właśnie w tej postaci. Przedstawiasz tutaj inwestycje w oparciu w zestawieniu z kluczowymi czynnikami:

  • pierwsze, polityczne,
  • dalej ekonomiczno-społeczne uwarunkowania kraju/regionu,
  • następnie, aspekty technologiczne,
  • także, materie prawne,
  • na koniec środowisko naturalne.

BIZNESPLANY DLA FIRM: PROŚBA

Jeżeli ten wpis był dla Ciebie wartościowy albo znasz kogoś, kto powinien go przeczytać, to będę wdzięczny, jeśli podzielisz się z nim tym materiałem. Możesz to zrobić zarówno poprzez słowne polecenie jak także polubienie i udostępnienie treści fan page lub mojego bloga.

ZDAJ SIĘ NA PROFESJONALISTĘ I ZLEC NAPISANIE BIZNESPLANU BIZ PLANNER

Jeśli boisz się, czy uda Ci się prawidłowo przygotować biznesplan firmy, to uspokajam – pomogę Ci.

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój biznesplan i wniosek uzyskają maksymalną liczbę punktów dla Twojego pomysłu lub Twojej sytuacji zdaj się na mnie. Pomogłem wielu osobom i firmom napisać biznesplan.

www.bizplanner.pl

tel. 531-339-970

Kontakt