Czy można kupić samochód za dotację z urzędu pracy

Pytanie, czy można kupić samochód za dotację z urzędu pracy, jest bardzo popularne ostatnimi czasy. Jeśli Ty też zastanawiasz się nad tym problemem i myślisz o zakupie samochodu, koniecznie zapoznaj się z tym materiałem. Sprawdź, czy PUP sfinansuje dla Ciebie samochód i na jakich warunkach.

Większość polskich rodzin posiada więcej niż jeden samochód: a czy możesz sobie wyobrazić prowadzenie firmy bez niego? Wiele branż opiera się na samochodzie, a dla większości prac jest to wręcz wymagane narzędzie. Stąd pytanie wielu bezrobotnych, czy dostaną dofinansowanie na zakup samochodu. kiedy rozpoczną swoją pierwszą pracę.

Często spotykam się z pytaniem, czy za dofinansowanie z urzędu pracy można kupić samochód? jeśli i Ciebie interesuje ta kwestia i rozważasz zakup środka transportu, to zobacz czy dofinansowanie z PUP na samochód jest w ogóle możliwe i pod jakimi warunkami? Przeciętna polska rodzina ma więcej niż 1 samochód. Czy wyobrażasz sobie prowadzenie firmy bez auta? Oczywiście w są branże, w których można obyć się bez samochodu, jednak dla zdecydowanej większości stanowi on główne lub ważne narzędzie pracy. Częste pytanie jakie otrzymuję to „czy otrzymam dofinansowanie do samochodu do pierwszej działalności?”. Czy dotacje na otwarcie firmy 2022 przewidują ten typ wydatków?

Na jaką działalność pozwala dofinansowanie z urzędu pracy 2022?

Jeśli chodzi o dostęp do dofinansowania PUP,  to istnieje bardzo wąska grup branż zakazanych. Możesz liczyć na pozytywne rozpatrzenie PUP dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej może być przyznane na wiele różnorodnych przedsięwzięć, dlatego przedstawię Ci raczej te, na które nie masz najmniejszych szans otrzymać tych środków. Są to m.in. działalności:

 • przede wszystkim w formie spółek osobowych i kapitałowych,
 • następnie wytwórcze w rolnictwie (tutaj dofinansowanie otrzymać możesz za pośrednictwem ARiMR),
 • co więcej związane z medycyną naturalną,
 • dodatkowo związane z usługami w zakresie badań i diagnostyki w celu oceny stanu zdrowia bez wykształcenia kierunkowego,
 • kolejnym typem są handlowe – artykułami erotycznymi, środkami odurzającymi, substancjami psychotropowymi,
 • a także lombardu,
 • czy produkcyjnej: wyrobów alkoholowych.

Katalog wykluczonych działalności zawsze znajduje się w regulaminie danego Urzędu Pracy

Jakie warunki trzeba spełnić by móc ubiegać się o dofinansowanie PUP?

Starając się o dotacje z urzędu pracy 2022 należy spełnić pewne warunki, m.in:

 • po pierwsze, być zarejestrowanym bezrobotnym,
 • oraz nie można prowadzić działalności gospodarczej (wpis do CEIDG) przez minimum 12 miesięcy przed złożeniem wniosku,
 • dodatkowo, nie możesz być beneficjentem dofinansowania z Urzędu Pracy lub pożyczki na preferencyjnych warunkach na założenie działalności,
 • brak kar za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu,
 • nie odmówić przyjęcia pracy lub innej formy pomocy kierowanej przez Urząd Pracy (oczywiście bez podania uzasadnionej przyczyny),
 • a także nie przerwać z własnej winy szkoleń, stażu, realizacji indywidualnego planu działania z Urzędu Pracy.

Urzędy raczej nie wyznaczają minimalnego stażu jakim trzeba się legitymować na bezrobociu, więc praktycznie po zarejestrowaniu się w Urzędzie Pracy można złożyć dokumenty aplikacyjne. Jednak nie jest to reguła, ponieważ w niektórych placówkach może taki wymóg się pojawić.

Jak na razie widzisz, nie są to zbyt wyśrubowane kryteria jakim trzeba sprostać starając się o to dofinansowanie.

Jeśli spełniasz kryteria ustalone przez PUP, jesteś już na właściwym kursie do pozyskania dofinansowania z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności. Jeśli złożysz swoją aplikację niedługo po rozpoczęciu rekrutacji, przygotowując solidny biznesplan, istnieje duża szansa, że ​​otrzymasz pozytywną decyzję z urzędu.

Z reguły wnioski w systemie konkursowym podlegają ocenie, kandydaci z najwyższą punktacją uzyskują dofinansowanie.

Co można kupić za dotacje z urzędu pracy?

Na co można przeznaczyć środki z dotacji? Zazwyczaj nie ma ograniczeń kwotowych i może to być zakup środków trwałych, wyposażenia i akcesoriów. Mogą jednak wystąpić limity przedmiotowe, o których zaraz powiem.

Dotacja nie obejmuje natomiast wydatków związanych z kosztami bieżącymi. Niestety, nie sfinansujesz takich nakładów jak:

 • po pierwsze ZUS,
 • także paliwo,
 • wynagrodzenia,
 • czynsz.

Pamiętaj, że dofinansowanie dla nowych firm 2022 z urzędu pracy nie obejmuje kosztów wysyłki zakupionego towaru. Kupując urządzenie w sklepie internetowym, do rozliczenia liczona jest tylko całkowita wartość urządzenia, z wyłączeniem kosztów wysyłki, która zazwyczaj jest dodatkowym elementem na fakturze.

Jeszcze jedna wzmianka: Urzędy Pracy stosują pewne progi procentowe w jakich dane wydatki muszą się zmieścić. Z reguły ograniczenia te dotyczą:

 • promocji (z reguły między 10-30 proc. kwoty dofinansowania),
 • środki do dalszej odsprzedaży (między 20-50 proc. kwoty dotacji),
 • konsultacje m.in. prawne (do 10 proc. kwoty dofinansowania).

Z reguły Urzędy Pracy wskazują, aby środki były przeznaczone na zakup nowych przedmiotów. W niektórych wyjątkach po wskazaniu racjonalnego uzasadnienia mogą zgodzić się na zakup używanego środka trwałego.

Z omawianego dofinansowania bez ograniczeń można sfinansować zakupy o charakterze inwestycyjnym. Głównie chodzi tutaj o takie pozycje jak:

 • urządzenia,
 • maszyny,
 • oprogramowanie,
 • środki transportu z uwzględnieniem wytycznych danego Urzędu Pracy.

Jak uzyskać dofinansowanie na zakup samochodu?

Odpowiedź na pytanie „czy można kupić samochód za dotacje z urzędu pracy?” nie jest jednoznaczna. Wszystko uzależnione jest od dwóch kwestii.

Po pierwsze, kwalifikowalności wydatku w regulaminie Urzędu Pracy. Co mam na myśli? Każdy PUP ma autonomię w kreowaniu regulaminu, który warunkuje dostęp do dofinansowania na rozpoczęcie działalności.

Rozbieżności często dotyczą formy zabezpieczenia, a także (a może przede wszystkim) wydatków kwalifikowalnych.

Jedną z dużych rozbieżności w tej ostatniej kwestii jest właśnie dofinansowanie na zakup samochodu.

Możesz spotkać się z 3 typami podejść.

 • najbardziej skrajnie, dopuszczają zakup pojazdu nawet za 100% wartości dofinansowania PUP. Po drugiej stronie zakaz całkowity,
 • także występują ograniczenia procentowe.

Przykłady:

 • PUP Łódź – 100% dofinansowania,
 • z drugiej strony PUP Warszawa– zakaz całkowity
 • także PUP Białystok – pozwolenie na zakup pojazdów z 1 rzędem siedzeń plus przestrzeń ładunkowa lub samochodów mających więcej niż jeden rząd siedzeń pod warunkiem, że część przeznaczona do przewozu ładunków jest dłuższa od części osobowej.

Ile urzędów tyle możliwości, dlatego dokładnie przestudiuj regulamin. Zdaję sobie sprawę, że nie należy to do najprzyjemniejszych czynności jakie możesz robić i wymaga dobre kojarzenia faktów, ale błąd na tym etapie może przekreślić Twoje szanse na dotacje 2022 na rozpoczęcie działalności.

Kolejną kwestia warunkująca czy można kupić samochód za dotacje z urzędu pracy to bardzo dobre uzasadnienie zakupu. W dokumentacji zawrzyj wyczerpujący opis tego co umożliwi Ci zakup pojazdu.

Dotacja z Urzędu Pracy na rozpoczęcie działalności 2022 wymaga wskazania dokładnego przeznaczenia. Urzędnik nie będzie domyślał się, w jaki sposób samochód będzie Ci potrzebny do działalności. Wskaż, które parametry pojazdu są kluczowe dla Twojej działalności – np. ekonomiczny silnik w przypadku taxi.

Ile wynosi dofinansowanie z urzędu pracy 2022?

Dofinansowanie z PUP na samochód uzależnione jest od pewnego limitu. Dotacja mieści się w widełkach między 4 a 6 krotności przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. Od lipca 2022 maksymalna kwota dotacji dla PUP wynosi 37 411,32 zł (średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło do 6 235,22 zł w I kwartale 2022 roku). Nowe stawki wejdą jednak w życie dopiero miesiąc po opublikowaniu informacji przez Monitor Polski, czyli 1 sierpnia 2022 r.

Niestety! Każdy PUP może wyznaczyć swój maksymalny limit mieszczący się w widełkach. W zależności od Urzędu Pracy kwota dotacji może być poniżej maksymalnej wartości .

Przykłady:

 • PUP Bydgoszcz 25 000,00 zł,
 • natomiast PUP Białystok 37 411,00,
 • w PUP Poznań 30 000,00 zł

Ile trwa procedura ubiegania się o dofinansowanie PUP?

Pewnie teraz zastanawiasz się jak szybko dostaniesz dofinansowanie na zakup samochodu? Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej PUP ma 30 dni na rozpatrzenie wniosków o dotacje z urzędu pracy 2022. W przypadku rekrutacji ciągłej czas na rozpatrzenie aplikacji liczony jest od dnia złożenia aplikacji. Jeśli wskazany PUP prowadzi rekrutację w określonym czasie (konkursowa), będzie ona liczona 30 dni od daty zakończenia rekrutacji.

ZDAJ SIĘ NA PROFESJONALISTĘ 👉 UZYSKAJ dofinansowanie na zakup samochodu

Jeśli boisz się, czy uda Ci się prawidłowo uzupełnić biznesplan pod dotacje na samochód, to uspokajam – pomogę Ci.

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój biznesplan i wniosek uzyskają maksymalną liczbę punktów dla Twojego pomysłu lub Twojej sytuacji zdaj się na mnie. Pomogłem wielu osobom otrzymać dotację na start działalności gospodarczej.

Nie wiesz jaka dotacja na start jest dla Ciebie? Szukasz informacji o aktualnych naborach na dofinansowanie?  Skontaktuj się z nami.

Zaufały nam setki klientówsprawdź OPINIE

pomożemy

www.bizplanner.pl

tel. 531-339-970

Kontakt

Preferujesz treści w formie audio i wideo? Odwiedź nas na youtube.com