Dofinansowanie na leasing

Planując wydatki często dochodzicie do wniosku, że zakup środka trwałego z dotacji unijnej nie ma ekonomicznego sensu. Korzystną alternatywą pod kątem podatków stanowi np. leasing samochodu. Starając się o dotacje na założenie działalności stawiacie sobie pytanie, czy dofinansowanie na leasing pojazdu lub maszyny jest możliwe?

Dotacja na leasing: to jak z nią jest?

Aby udzielić odpowiedzi na to pytanie trzeba przeanalizować każde dofinansowanie osobno. Tak jak wspomniałem w poprzednich postach planując staranie się o dotację na założenie działalności możesz ubiegać się o różne formy, m.in.:

Kiedy leasing nie jest kosztem kwalifikowalnym dotacji

Tutaj niestety mam dla Ciebie złą wiadomość. Niestety większość jednorazowych środków na założenie działalności gospodarczej nie akceptuje leasingu jako przeznaczenia dotacji.

Dlaczego leasing nie jest kosztem kwalifikowalnym dotacji?

Dzieje się tak, ponieważ w leasingu nie jesteś właścicielem danego przedmiotu. I tak dla przykładu, leasing na samochód rzeczywiście nadaje Ci prawo do korzystania z niego, ale właścicielem jest firma leasingowa. W przypadku niespełnienia warunków dotacji na start działalności i konieczności windykacji, instytucja przyznająca dofinansowanie nie mogła by egzekwować z tego przedmiotu swoich praw.

Dofinansowanie na leasing: czy wszystko stracone?

Istnieje światełko w tunelu. W przypadku dofinansowań unijnych często ich elementem jest dotacja pomostowa, wypłacana co miesiąc przez pewien okres (przeważnie od 6 do 12 miesięcy). Kwota dofinansowania pomostowego może być przeznaczona na wiele kosztów kwalifikowalnych, które związane są z codziennym funkcjonowaniem Twojej firmy.

Dofinansowanie pomostowe: koszty kwalifkowalne

Ta comiesięczna dotacja na firmę może być wydana m.in.:

  • po pierwsze, na ubrania ochronne,
  • dodatkowo na towar do sprzedaży,
  • co więcej, składki ubezpieczenia społecznego,
  • na końcu nawet właśnie na opłatę leasingową.

Trzeba zaznaczyć, że chodzi tutaj o ratę miesięczną, a nie wkład własny, jednak można ubiegać się np. o leasing na samochód bez udziału własnego.

Istnieje więc możliwość pokrycia tego kosztu poprzez dotację.

Jeżeli ten wpis był dla Ciebie wartościowy albo znasz kogoś, kto powinien go przeczytać, to będę wdzięczny, jeśli podzielisz się z nim tym materiałem. Możesz to zrobić zarówno poprzez słowne polecenie jak także polubienie i udostępnienie treści fan page lub mojego bloga.

ZDAJ SIĘ NA PROFESJONALISTĘ I UZYSKAJ DOTACJĘ NA START FIRMY

Jeśli boisz się, czy uda Ci się prawidłowo uzupełnić biznesplan pod dotacje na start firmy, to uspokajam – pomogę Ci.

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój biznesplan i wniosek uzyskają maksymalną liczbę punktów dla Twojego pomysłu lub Twojej sytuacji zdaj się na mnie. Pomogłem wielu osobom otrzymać dotację na start działalności gospodarczej.

www.bizplanner.pl

tel. 531-339-970

Kontakt