Dofinansowanie PUP, czy dotacja unijna – co wybrać?

Zanim złożysz wniosek o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej, powinieneś dokładnie przeanalizować warunki oraz możliwe przeznaczenie funduszy. Nie składaj wniosku o dotację na start zbyt pochopnie. Czy dofinansowanie PUP jest lepszą formą finansowania startu firmy niż dotacje unijne?

Czy oprócz wysokości pieniędzy na start powinieneś rozważyć też inne czynniki? To złożone zagadnienie, które omówię dla Ciebie pod kilkoma płaszczyznami.

Dofinansowanie na założenie firmy: dostępność informacji i stopień zaangażowania Wnioskodawcy

Jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej z Urzędu Pracy to najpopularniejsza forma pozyskiwania kapitału na start. Większość słyszała o takiej formie wspierania przedsiębiorczości i bezbłędnie wskaże instytucje, w której należy złożyć wniosek o dofinansowanie.

Sam proces nie jest bardzo angażujący dla Wnioskodawcy. Po złożonym wniosku o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności, z reguły po prostu czeka na jego rozpatrzenie przez 30 – 40 dni.

Inaczej wygląda pozyskiwanie dotacji unijnej na założenie firmy. Tutaj pozyskanie informacji na temat lokalnych operatorów (instytucji, które organizują programy w ramach funduszy UE) jest zdecydowanie mniej oczywiste. Z reguły informacje o funduszach UE są mniej rozreklamowane dlatego w pierwszej kolejności należy skierować się do instytucji rządowej, która wskaże nam listę lokalnych operatorów. Kolejnym krokiem jest kontakt z nimi w celu ustalenia dostępności dofinansowania UE.

Sam proces pozyskania dotacji unijnej jest zdecydowanie bardziej angażujący. Przechodzimy przez kilka etapów:

 • przede wszystkim rekrutacja wstępna (w formie papierowej),
 • następnie wywiad rekrutacyjny z doradcą (w formie ustnej),
 • dodatkowo uczestnictwo w zajęciach tematycznych (z reguły 7-14 dni)
 • indywidualne konsultacje dotyczące przygotowania składowych biznesplanu,
 • na koniec ocena przygotowanego przez nas biznesplanu (z reguły 50-70 stron w zależności o listy kosztów kwalifikowalnych i opracowanego druku dokumentu).

Jak widać proces jest dłuższy (trwa z reguły 3 – 4 miesięcy), a także wymaga więcej zaangażowania z naszej strony.

Ile wynosi dofinansowanie: Urząd Pracy vs UE

Dotacja na start 2022 z Urzędu Pracy jest w pewnym przedziale wartości. Pieniądze na założenie firmy ustalane są w odniesieniu do przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jaka kwota dofinansowania będzie obowiązywać znajdziesz na stronie urzędu pracy w informacjach ogólnych. Waha się ona pomiędzy 4-krotnością, a 6-krotnością tej kwoty. Niestety, ale nie ma jednej ujednoliconej wartość pomocy dla całego kraju. Powiatowe Urzędu Pracy wykazują dużą autonomię w tym zakresie. Własna firma może być sfinansowana obecnie do wysokość ok 37 000 zł (wrzesień 2022 roku).

Dotacje unijne 2022na start firmy składa się z 3 części:

 • przede wszystkim jednorazowej dotacji na utworzenie Twojej firmy (w maksymalnie kwota wynosi 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia w Polsce),
 • następnie doradztwa i szkolenia z zakresu podejmowania działalności gospodarczej,
 • na końcu, comiesięcznego wsparcia w postaci dotacji pomostowej (kwota przeważnie oscyluje od 1000 do 2500 zł).

Suma korzyści z programu dotacje unijne na założenie działalności często oscyluje między 38 000 a 50 000 zł.

Na co mogę wydać dofinansowanie na rozpoczęcie działalności

To pytanie jest bardzo często zadawane w rozmowach z naszymi klientami.

Tutaj również obowiązuje zasada „każdy urząd pracy ma swoją politykę”. Mogę jednak powiedzieć, na co generalnie można wykorzystać dotacje.

Jeszcze jedna wzmianka: Urzędy Pracy stosują pewne progi procentowe w jakich dane wydatki muszą się zmieścić. Z reguły ograniczenia te dotyczą:

 • promocji (z reguły między 10-30 proc. kwoty dofinansowania),
 • środki do dalszej odsprzedaży (między 20-50 proc. kwoty dotacji),
 • konsultacje m.in. prawne (do 10 proc. kwoty dofinansowania).

Z reguły Urząd Pracy utrzymują stanowisko, że środki powinny być przeznaczone na zakup nowych środków trwałych. W pewnych wyjątkach mogą wyrazić zgodę na zakup używanych środków trwałych po uzasadnionym uzasadnieniu.

Z omawianego dofinansowania bez ograniczeń można sfinansować środki trwałe o charakterze inwestycyjnym. Głównie chodzi tutaj o takie pozycje jak:

 • przede wszystkim, urządzenia,
 • także, maszyny,
 • dodatkowo, oprogramowanie,
 • środki transportu z uwzględnieniem wytycznych danego Urzędu Pracy (jak wspomniałem nie każdy zezwala na takie wydatki).

Koszty kwalifikowalne dotacji na start firmy w programie unijnym są podobne do tych z Urzędu Pracy.

Jest to najbardziej interesującą kwestią dla Ciebie będzie przeznaczenie otrzymanych środków.

Z reguły dotacje unijne wskazują, aby środki były przeznaczone na zakup nowych przedmiotów. W niektórych wyjątkach po wskazaniu racjonalnego uzasadnienia mogą zgodzić się na zakup używanego środka trwałego.

Z omawianego dofinansowania bez ograniczeń można sfinansować zakupy o charakterze inwestycyjnym. Głównie chodzi tutaj o takie pozycje jak:

 • urządzenia,
 • maszyny,
 • oprogramowanie,
 • środki transportu z uwzględnieniem wytycznych danego Urzędu Pracy (jak wspomniałem nie każdy zezwala na takie wydatki).

Wyróżnikiem pomocy przy dotacji z UE jest wsparcie pomostowe. Czyli comiesięczna pomoc na sfinansowanie bieżących wydatków.

Ta comiesięczna dotacja na firmę może być wydana m.in.:

 • po pierwsze, na czynsz,
 • dodatkowo na towar do sprzedaży,
 • co więcej, składki ubezpieczenia społecznego,
 • na końcu nawet na tankowanie pojazdu.

a także wiele innych kosztów.

Dofinansowanie z Urzędu Pracy vs Dotacja Unijna: podsumowanie

Jak widać dofinansowanie z Urzędu Pracy pozwala na sfinansowanie raczej standardowych rzeczy, a nakłady na marketing z reguły są anachroniczne do obecnych czasów. Dofinansowanie PUP nie pozwoli na sfinansowanie obsługi marketingowej naszej strony m.in. Google ADS.

Tutaj dotacja unijna wypada zdecydowanie lepiej. Co prawda nakłady jednorazowe są mniejsze, ale możliwość finansowania licznych kosztów bieżących wpływa na wysoką atrakcyjność tej formy pozyskiwania kapitału na start.

Dofinansowanie z Urzędu Pracy bardzo dobrze sprawdza się do finansowania firm działających lokalnie, gdzie nakłady na marketing nie są potrzebne w dużym stopniu, ze względu na rozpoznawalność i renomę osobistą wykonawcy.

Dotacje unijne dobrze spożytkować właśnie na działalność ecommerce lub zdalną usługową, ze względu na możliwość finansowania licznych form kampanii marketingowych.

ZDAJ SIĘ NA PROFESJONALISTĘ  👉 UZYSKAJ JEDNORAZOWE ŚRODKI NA ZAŁOŻENIE DZIAŁALNOŚCI

Jeśli boisz się, czy uda Ci się prawidłowo uzupełnić biznesplan pod dotacje 2022, to uspokajam – pomogę Ci.

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój biznesplan i wniosek uzyskają maksymalną liczbę punktów dla Twojego pomysłu lub Twojej sytuacji zdaj się na mnie. Pomogłem wielu osobom otrzymać dotację na start działalności gospodarczej.

Nie wiesz jaka dotacja na start jest dla Ciebie? Szukasz informacji o aktualnych naborach na dofinansowanie?  Skontaktuj się z nami.

Zaufały nam setki klientówsprawdź OPINIE

pomożemy

www.bizplanner.pl

tel. 531-339-970

Kontakt

Preferujesz treści w formie audio i wideo? Odwiedź nas na youtube.com