Dotacja zajęta przez komornika

Czasami osoby, które posiadają zajęcia komornicze starają się wyjść z zadłużenia poprzez rozpoczęcie działalności gospodarczej. W tym celu chcą ubiegać się o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności. Boją się, że środki przeznaczone na firmę zostaną zablokowane. Wtedy pojawia się pytanie, czy dotacja zajęta przez komornika jest zgodna z prawem?

Zajęcie komornicze przy prowadzonej działalności

Samo założenie działalności gospodarczej możesz zrobić bez względu na stan Twoich osobistych rozrachunków. Wiąże się to jednak z pewnymi niedogodnościami, które opiszę na w dalszej części wpisu.

Dofinansowanie z Urzędu Pracy a komornik

Przy składaniu wniosku o dofinansowanie z Urzędu Pracy podpisujesz m.in. oświadczenia, które związane są ze stanem zadłużenia oraz postępowaniami egzekucyjnymi. Jednak sam tytuł nie jest czynnikiem wykluczającym Cię z ubiegania się o środki (dotacja na start firmy). W ustawie nie ma ograniczeń dotyczących wnioskowania o dotacje przez osoby z komornikiem.

Dotacja zajęta przez komornika: czy może?

Co więcej, środki pochodzące z dofinansowania nie podlegają egzekucji sądowej ani administracyjnej. Środki te, w razie ich przekazania na rachunek płatniczy, są wolne od zajęcia na podstawie sądowego lub administracyjnego tytułu wykonawczego.

Czy komornik może zając dofinansowanie firmy

Pamiętaj, że komornik ma prawo egzekwować dług. W przypadku firmy dłużnika musi pozostawić narzędzia i materiały niezbędnych do funkcjonowania firmy.

Dofinansowanie zajęte przez komornika: konto bankowe

Z prawnego punkty widzenia komornik nie może zająć środków pochodzących z dofinansowania. Należy jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach technicznych związanych z funkcjonowaniem systemu bankowego. Środki z dofinansowania na start firmy wpływają na rachunki bankowe. Jeżeli komornik wysłał do banku zajęcie to większość środków wpływających zostanie zablokowanych. Obecnie system bankowy nie posiada w narzędzi, które pozwalają rozpoznawać nadawcę przelewów pod kątem zajęć egzekucyjnych.

Komornik przejął dotacje: co zrobić

Jeżeli taka sytuacja zaistnieje, należy skontaktować się z komornikiem prowadzącym postępowanie egzekucyjne. Jest on zobowiązany poinformować bank o zwolnieniu kwoty dofinansowania. Będzie się to wiązało z pewnymi opóźnieniami.

ZDAJ SIĘ NA PROFESJONALISTĘ I OTRZYMAJ Dofinansowanie NA start

Jeśli boisz się, czy uda Ci się prawidłowo uzupełnić biznesplan pod dotacje, to uspokajam – pomogę Ci.

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój biznesplan i wniosek uzyskają maksymalną liczbę punktów dla Twojego pomysłu lub Twojej sytuacji zdaj się na mnie.

www.bizplanner.pl

tel. 531-339-970

Kontakt