Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności 2021

Kolejny rok oferuje możliwości przy ubieganiu się o dotacje na start. Część z Was zadaje sobie pytanie jak zrealizować swój cel jakim jest założenie działalności. Idee biznesowe potrzebują często znaczących nakładów inwestycyjnych. Przyszli wnioskodawcy nie mają wiedzy gdzie można ubiegać się o środki na start. Właśnie dlatego przygotowałem ten wpis, który przedstawi możliwości na dofinansowanie na rozpoczęcie działalności 2021.

Beneficjenci, czyli kto może ubiegać się o dotacje

Pierwszym kryterium rozróżnienia dotacji jest wiek Wnioskodawcy. Liczne programy wprowadzają rozróżnienie beneficjentów pod tym kątem. Część regulaminów podzieliła wnioskodawców na grupy:

  • przede wszystkim, osoby młode, czyli te poniżej 30 roku życia,
  • dalej, pozostałe, wszystkie powyżej ww. wieku.

Nabory na dotacje dla osób młodych przeważanie zawarte są w ramach programu POWER, a dla pozostałych RPO.

Dotacje do wzięcia w 2021?

Lista możliwości, o które można starać się jest naprawdę duża. Niestety nie wszyscy mają wiedzę gdzie i jak szukać informacji o naborach o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności 2021. Pomogę Wam, zobacz jakie możliwości czekają:

W 2020 roku dostępna była także Premia na rozpoczęcie pozarolniczej działalności. Niestety w 2021 roku program nie będzie realizowany.

Dotacje dla firm z różnych źródeł: zestawienie różnic

Szeroki opis każdej dotacji odszukasz ww. linkach. Zajmijmy się zatem zestawieniem Twoich możliwości.

Dofinansowanie dla bezrobotnych: jak otrzymać dotacje

Jest to najszerszy katalog pod kątem możliwych beneficjentów. Większość z wcześniej wskazanych funduszy UE przeznaczona jest dla osoby bezrobotnej. Z pewnymi różnicami. Tak jak dotacje na rozpoczęcie działalności z Urzędu Pracy, a także fundusze UE (RPO, POWER) wymagają posiadania oficjalnego statusu osoby bezrobotnej, tak dofinansowanie z Lokalnych Grup Działania już nie. Możesz ubiegać się o tej środki nawet gdy pracujesz. Pamiętaj jednak, że często regulamin przewiduje dodatkowe punkty za taki status (przynależność do grup defaworyzowanych).

Dofinansowanie dla rolnika: pozarolnicza działalność

Tutaj status osoby bezrobotnej jest umowny. Ponieważ takie osoby nie utrzymują się z pracy na umowy zlecenie, czy umowy o prace. Są rolnikami lub domownikami. Często pozostają bez realnego źródła dochodu. W 2020 roku dostępna była także Premia na rozpoczęcie pozarolniczej działalności. Niestety w 2021 roku program nie będzie realizowany

Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej 2020: kwoty dotacji

Jednorazowe środki na podjęcie działalności z Urzędu Pracy są w granicach od 4-krotności do 6-krotnością przeciętnego wynagrodzenia w sektorze. Informacje o średnim wynagrodzeniu znajdziesz na stronie swojego urzędu pracy.

Dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej z Funduszy Europejskich UE wynosić może maksymalnie 6-krotność takiego wynagrodzenia,  przeważnie jest to przedział 23 000– 27 000 zł. Wyróżnikiem programu dotacje unijne na start firmy jest element w postaci pomostówki. To comiesięczna pomoc pieniężna na pokrycie bieżących kosztów firmy. Jest przeważnie w widełkach od 1 000 do 2 100 zł miesięcznie. Można ją dostać na okres od 6 do 12 miesięcy działalności. Reasumując: kwota dotacji unijnej na firmę może przekroczyć nawet 50 000 zł.

Lokalne Grupy Działania przyznają dofinansowanie na start działalności od 50 000 do 100 000 zł. To dofinansowanie na rozpoczęcie działalności 2021 otrzymasz w 2 transzach. Odpowiednio:

  • pierwsza to 80% wartości funduszy,
  • a po zrealizowaniu zapisów biznesplanu pozostałe 20% kwoty dotacji.

Premia na pozarolniczą działalność gospodarczą to największe dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej 2020. Beneficjent może otrzymać od 150 000 do 250 000 zł dotacji w zależności od zakładanego zatrudnienia. W 2021 niestety program nie będzie realizowany. Być może pojawi się w kolejnych latach.

Twój pomysł na działalność gospodarczą: kiedy otrzymasz dotacje na rozpoczęcie firmy?

Są tutaj duże różnice.

Dotacje na rozpoczęcie działalności z Urzędu Pracy otrzymasz przeważnie do 30 dni od zakończenia naboru lub przyjęcia wniosku (nabory ciągłe). Dotacje na start działalności gospodarczej z Funduszy Europejskich rozstrzygają się między 2 a 3 miesiącami.

Rozstrzygnięcie wniosku o dotacje na założenie firmy z Lokalnej Grupy Działania, a także Premia na rozpoczęcie pozarolniczej działalności (nie występuje w 2021) otrzymasz w przeciągu od 6 do 8 miesięcy. Im wyższe dofinansowanie na start firmy, tym dłuższe i szczegółowe procedury ewaluacyjne i kontrolne.

Fundusze na rozpoczęcie działalności 2020: koszty kwalifikowalne

Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności mają szeroki katalog przeznaczenia. Koszty kwalifikowane to m.in..:

  • przede wszystkim, aktywa trwałe takie jak:  pojazdy, laptopy komputery, urządzenia wielofunkcyjne, czy elektronarzędzia,
  • następnie, środki obrotowe, m.in. materiały (występują ograniczenia: sprawdź w linkach dotyczących dotacji),
  • także, marketing i  reklama, dla przykładu: strona www, ulotki (także są limity lub wyłączenia).

To na co dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej mogą być wydane zależy od regulaminu.

Koszty kwalifikowane i niekwalifikowane opisałem na blogu w serii wpisów poświęconej dofinansowaniu na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Dofinansowanie dla nowych firm: UWAŻAJ

Pamiętaj, że nie wszystkie fundusze dopuszczają zakup przedmiotów używanych. Dotacje na założenie działalności PUP oraz dotacje UE pozwolą Ci kupić używane przedmioty. Z reguły nakładają pewne ograniczenia, jednak przeważnie wyrażają na to zgodę.

Kosztami kwalifikowanymi:

  • Premia na rozpoczęcie pozarolniczej działalności
  • oraz Dofinansowanie z Lokalnych Grup Działania

są tylko nowe aktywa. Jest to minus, jednak otrzymasz większą kwotę dofinansowania.

Jeżeli ten wpis był dla Ciebie wartościowy albo znasz kogoś, kto powinien go przeczytać, to będę wdzięczny, jeśli podzielisz się z nim tym materiałem. Możesz to zrobić zarówno poprzez słowne polecenie jak także polubienie i udostępnienie treści fan page lub mojego bloga.

ZDAJ SIĘ NA PROFESJONALISTĘ I UZYSKAJ DOTACJĘ NA START FIRMY

Jeśli boisz się, czy uda Ci się prawidłowo uzupełnić biznesplan pod dotacje unijne na rozpoczęcie działalności, to uspokajam – pomogę Ci.

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój biznesplan i wniosek uzyskają maksymalną liczbę punktów dla Twojego pomysłu lub Twojej sytuacji zdaj się na mnie. Pomogłem wielu osobom otrzymać dotację na start działalności gospodarczej.

www.bizplanner.pl

tel. 531-339-970