Dotacje dla osób niezarejestrowanych

Wiele osób planuje rozpoczęcie działalności gospodarczej. Spora część z nich to osoby bez pracy. Nie wszystkie osoby bezrobotne widnieją w bazach Urzędów Pracy.  Czy istnieją dotacje dla osób niezarejestrowanych? Nie wszyscy zadają sobie sprawę, że nabory na dofinansowanie, do których się kwalifikują. O części z nich możesz przeczytać na moim blogu.

Dofinansowanie dla osób niezarejestrowanych w urzędzie pracy

Pomimo braku pracy osoby często nie rejestrują się w Urzędzie Pracy. Niestety większość z dostępnych funduszy UE skierowana jest do osób zarejestrowanych. Jednak istnieje szansa na uzyskanie odpowiednich środków pomimo braku rejestracji.

Osoby niezarejestrowane mogą skorzystać m.in. z:

  • po pierwsze dofinansowanie UE na start działalności gospodarczej,
  • dalej, dotacje z Lokalnych Grup Działania.

Dotacje UE na start

Fundusze UE uwzględniają te grupę społeczną. Warto poznać kilka szczegółów na jej temat.

Dofinansowanie UE na start firmy podzielone jest na dwie kategorie wiekowe:

  • przede wszystkim, dla osób powyżej 30 roku życia (RPO),
  • także dla osób przed 30 rokiem życia (Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój).

Dotacje dla osób niezarejestrowanych z ww. programów dostępne są w każdym województwie. W odróżnieniu popularnego wsparcia jakim jest dofinansowanie z urzędu pracy, środki unijne składają się z dwóch części:

  • po pierwsze, jednorazowe środki na założenie działalności (przeważnie od 23 000 zł),
  • dalej dofinansowanie pomostowe (potocznie pomostówka), czyli środki na pokrycie kosztów bieżących (często do 1000 zł miesięcznie).

Dofinansowanie UE: proces

Nabór o dofinansowanie dla osób niezarejestrowanych rozpoczyna się od ogłoszenia informacji przez instytucję. Pierwszym krokiem przy ubieganiu się dotacje na założenie firmy jest przygotowanie formularza rekrutacyjnego. Jest to prosty wniosek o dotację. Przedstawiasz w nim swój pomysł pod kątem Twoich predyspozycji, umiejętności, wiedzy oraz doświadczenia zawodowego.

Po otrzymaniu decyzji pozytywnej uczestniczysz w szkoleniu. W trakcie zajęć poznajesz zagadnienia związane z:

  • po pierwsze, marketingiem,
  • dalej, przepisami RODO,
  • także, podstawami rachunkowości i podatków,
  • przygotowaniem biznesplanu,
  • na koniec kosztami kwalifikowalnymi dotacji unijne na rozpoczęcie działalności oraz dofinansowania pomostowego.

Ostatnim etapem jest napisanie dokumentu biznesowego – biznesplan firmy. Przeważnie dokument zawiera między 30 – 40 stron. Musi bardzo dokładnie opisywać Twój pomysł na firmę, przeznaczenie dotacji unijnej na rozpoczęcie działalności (koszty kwalifikowalne), a także prognozy finansowe.

Dotacja LGD

Lokalne Grupy Działania często przyznają punkty za status osoby bezrobotnej zarejestrowanej w PUP. Jednak brak tego statusu nie skreśla Twoich szans na otrzymanie dotacji.

Zastanawiasz się o jaką kwotę funduszy UE możesz się starać? Jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności z LGD wahają się w przedziale od 50 000 do 100 000 zł. Dotacje UE na start firmy możesz przeznaczyć na nowe środki trwałe jak i prace remontowo-budowlane.

Dofinansowanie z LGD: proces naboru

Najpierw LGD mniej więcej 14 dni przed naborem ogłasza informacje o dacie naboru, który z reguły trwa podobny czas.

Dalej wnioski przechodzą procedurę oceny na dwóch szczeblach:

  • pierwszy to Lokalna Grupa Działania,
  • na koniec to Urząd Marszałkowski.

I tutaj ważna informacja. Gdy dokumentacja zostanie zaakceptowana i przekazana do Urzędu Marszałkowskiego, instytucja ta dopuszcza 1 poprawkę w terminie 7 dni od zgłoszenia Ciebie do wprowadzenia zmian.

Jeśli wpis o dofinansowaniu był dla Ciebie wartościowy lub znasz osobę, której może pomóc będę wdzięczny za udostępnienie tych informacji. Możesz to zrobić zarówno poprzez słowne polecenie jak także polubienie i udostępnienie treści na moim fanpage lub mojego bloga.

POTRZEBUJESZ POMOCY W NAPISANIU WNIOSKU O DOFINANSOWANIE?

Nie martw się jeśli nie wiesz uzyskać środki na start i jak uzupełnić wniosek zapraszam

www.bizplanner.pl

tel. 531-339-970

Kontakt