Jakie warunki trzeba spełnić aby otrzymać dofinansowanie z Urzędu Pracy?

Dofinansowanie z Urzędu Pracy na rozpoczęcie działalności to często wybierana forma finansowania biznesu w Polsce. W 2024 dofinansowanie PUP może wynieść ponad 43 000 zł. Zanim jednak zdecydujesz się na start w naborze, dobrze jest zastanowić się jakie warunki trzeba spełnić aby otrzymać dofinansowanie z Urzędu Pracy?

Jakie warunki trzeba spełnić aby dostać dotację z Urzędu Pracy?

Zacznijmy od wstępnych wymagań jakie musi spełnić kandydat o dofinansowanie z Urzędu Pracy na rozpoczęcie działalności.

A więc, kto może ubiegać się o dofinansowanie PUP? Warunki to:

 • przede nie dostałeś w przeszłości dofinansowania PUP. Pamiętaj, to pomoc jednorazowa.
 • dodatkowo nie prowadziłeś działalności min. 12 miesięcy przed złożeniem wniosku. Co ciekawe, PUP może wprowadzić wydłużenie tego okresu w przypadku ponownego założenia firmy w tej samej branży co poprzednio. W niektórych przypadkach okres bez biznesu wydłużany jest o 24 miesiącach (spotkałem się z przypadkiem wymogu 60 miesięcy karencji).
 • nie jesteś karany za przestępstwa w obrocie gospodarczym – min. 2 lata przed złożeniem wniosku o dofinansowanie z Urzędu Pracy.
 • także nie odrzuciłeś instrumentów pomocy, które kierował do Ciebie Urząd Pracy. Mowa tutaj o stażach, szkoleniach i ofertach pracy.
 • coraz częściej wymaga się też braku nieuregulowanych zobowiązaniach. Mowa tutaj o nieobsługiwanym zadłużeniu, które może skutkować zajęciami komorniczymi.

dofinansowanie z PUP warunki: kolejne wytyczne

Skoro wiemy już kto może ubiegać się o dofinansowanie PUP, należy sprawdzić kolejna kwestię. Czy otrzymasz dofinansowanie z Urzędu Pracy na swoją działalność. Przeanalizujemy specyficzne wyłączenia.

dofinansowanie PUP dla osób bezrobotnych nie możesz ubiegać się, jeżeli Twój małżonek/małżonka prowadzi biznes o tym samym lub bardzo zbliżonym profilu.

Dodatkowo, kolejne utrudnienia spotkasz jeżeli chcesz założyć firmę z dofinansowania z Urzędu Pracy w lokalu, w którym działa inna firma o tym samym profilu.

Tutaj warto pochylić się nad tematem. Często zaplanujecie wynajmować stanowisko pracy w ramach współdzielonych lokali.

Jakie warunki trzeba spełnić aby otrzymać dofinansowanie z Urzędu Pracy? Należy też przeanalizować wykluczenia podmiotowe. Pamiętaj, każdy Urząd Pracy ma swój własny regulamin i niektóre wykluczenia mogą się różnić względem innych placówek. Dlatego tak ważne jest dokładne przeanalizowanie całego regulamin.

Dofinansowanie z Urzędu Pracy może ograniczać pewne działalności, m.in.:

 • lombardy,
 • czasami franczyzy,
 • usługi makijażu permanentnego przez osoby bez wykształcenia kierunkowego,
 • salon gier hazardowych oraz firmy typu agencji towarzyskich,
 • sezonowe,
 • także handel obwoźny,
 • zdarzają się przypadki transportu taksówką.

Warto podkreślić, że Urzędy Pracy bardzo często nie finansują działalności drogowego transportu towarów, pomimo odgórnego zakazu finansowania w tym zakresie tylko pojazdów.

dofinansowanie z urzędu pracy warunki: co można kupić z dotacji

Oprócz ww. wykluczeń trzeba przeanalizować na co można wziąć dotację z Urzędu Pracy. Być może tutaj właśnie znajdziesz ograniczenia dotyczące Twojej działalności.

To na co można wydać dotacje z PUP zależy także od lokalnego regulaminu. Jest to poniekąd istotna pułapka.

PUP ma dużą autonomię w wyznaczaniu warunków nie tylko uczestnictwa, ale także (a może nawet i przede wszystkim) zapisów na co można wziąć dotację z Urzędu Pracy .

Zasady wydatkowania dofinansowania PUP są różne. Jednak można zaleźć pewne statystyczne widełki dopuszczalnego przeznaczenia.

Zacznijmy od środków trwałych. Z reguły nie występują ograniczenia kwotowych. Czasami limity mogą dotyczyć

 • przede wszystkim samochodów- PUP czasami nie pozwalają lub ograniczają możliwość,
 • telefonów komórkowych
 • także komputerów/laptopów jeżeli Twoja nie wykorzystuje ich profesjonalnie jako główne narzędzie pracy
 • nie kupisz też kasy fiskalnej.

Ww. nie stanowi zamkniętego katalogu.

Na zakup oprogramowania także nie powinieneś spotkać większych ograniczeń.

Na zakup materiałów, czy towarów możesz z reguły wydać między 20 a 50 proc. dofinansowania.

Dotacje na marketing są przeznaczone na tradycyjne narzędzia w postaci strony internetowej, ulotek wizytówek, czy banerów. Kwoty mieszczą się z reguły między 10 a 20 proc. dofinansowania.

Jeżeli chodzi o nakłady związane z pomocą prawną/podatkową to są to koszty kwalifikowane w niektórych Urzędach Pracy i stanowią do 5 proc. wartości dofinansowania.

Dotacja pup warunki: o czym jeszcze pamiętać

Przy ubieganiu się o dofinansowanie PUP, należy pamiętać, że środki te nie mogą zostać przeznaczone na bieżące koszty, takie jak ZUS, czynsz, czy pensje pracowników. Dodatkowo, dofinansowanie z Urzędu Pracy nie może być wykorzystane na pokrycie kosztów przesyłki zakupionych rzeczy.

Jeśli planujesz prowadzić działalność we własnym domu, ważne jest, abyś wiedział, że wydatki na zakup mebli będą dopuszczone jedynie wtedy, gdy będą one wykorzystywane wyłącznie do celów firmowych, a nie prywatnych.

Ważne jest, aby przed składaniem wniosku o dofinansowanie dokładnie zapoznać się z wymaganiami i ograniczeniami dotyczącymi wykorzystania tych środków, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w trakcie realizacji projektu.

jakie warunki trzeba spełnić aby otrzymać dofinansowanie z Urzędu Pracy?

Jeżeli Twój pomysł na działalność gospodarczą nie został wykluczony przez ww. warunki, należy przyjrzeć się Tobie jako kandydatowi. Jakie warunki trzeba spełnić aby otrzymać dofinansowanie z Urzędu Pracy? To także Twoje przygotowanie.

Jeżeli planujesz ubieganie się o dofinansowanie PUP na rozpoczęcie działalności, musisz wykazać:

 • przede wszystkim przygotowanie merytoryczne. Czyli jak dużą wiedzę posiadasz. Chodzi tutaj także o udokumentowanie m.in. szkół kierunkowych, kursów, certyfikatów, sympozjów naukowych. Należy wykazać, że posiadasz pełny zakres wiedzy do wykonywania opisanej działalności.
 • dodatkowo, dofinansowanie z Urzędu Pracy wymaga od Ciebie okazania się doświadczeniem zawodowym. Mowa tutaj o pracy zawodowej, z której wynika pośrednie lub bezpośrednie doświadczenie. Urząd Pracy wymaga, żebyś nie tylko miał wiedzę, ale także praktyczne umiejętności do prowadzenia na własny rachunek firmy

dofinansowanie z urzędu pracy warunki: co warto jeszcze przedstawić

Jakie warunki trzeba spełnić aby dostać dotację z Urzędu Pracy oprócz przygotowania merytorycznego i zawodowego? Dobrze przedstawić też przygotowanie rzeczowe i finansowe. Oznacza to już wydatki na wyposażenie/oprogramowanie/marketing, które poniosłeś (wkład rzeczowy) lub poniesiesz po decyzji pozytywnej (wkład finansowy).

Dobrze widziane jest także przygotowanie pod katem pierwszych klientów. Chodzi tutaj o zdobyte deklaracje współpracy z potencjalnymi klientami.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać dofinansowanie z Urzędu Pracy?

Dofinansowanie z Urzędu Pracy, zwane także dotacją PUP, to forma wsparcia finansowego dla osób, które chcą rozpocząć działalność gospodarczą. Aby otrzymać dofinansowanie, należy spełnić określone warunki, takie jak prowadzenie działalności na terenie danego regionu, brak długu wobec urzędu skarbowego i ZUS oraz posiadanie odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia w branży.

Ważnymi kryteriami, które należy spełnić, są także przewidywane koszty projektu oraz cel, na który mają zostać przeznaczone środki finansowe. Dofinansowanie z Urzędu Pracy nie może być wykorzystane na bieżące opłaty, takie jak ZUS, podatki, czynsz, rachunki oraz wynagrodzenia, a także na pokrycie kar i grzywien oraz zakupy w ramach leasingu.

Przed ubieganiem się o dofinansowanie, warto dokładnie zapoznać się z wymaganiami i ograniczeniami dotyczącymi wykorzystania tych środków, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w trakcie realizacji projektu.

Dotacja PUP może stanowić ważne wsparcie dla osób, które chcą rozpocząć lub rozwijać swoją działalność, ale należy pamiętać, że jej otrzymanie wiąże się z pewnymi ograniczeniami i obowiązkami.

Dofinansowanie z Urzędu Pracy to najpopularniejsza forma finansowania startu działalności gospodarczej. Wiele osób o niej słyszało lub zna kogoś kto je uzyskał. Jednak jest to najbardziej niejednorodna dotacja na założenie działalności gospodarczej.

Niestety liczne zawiłości, brak spójnego regulaminu, niepisane zasady urzędnicze wpływają, że jest też jedno z trudniejszych do zdobycia dofinansowań na założeni działalności.

Jak uzyskać dofinansowanie z PUP? zdaj się na profesjonalistę

Dofinansowanie z Urzędu Pracy na założenie działalności niewątpliwie pomoże wyposażyć Twoją firmę we wszystkie niezbędne narzędzia pracy i promocji. Jednak sama procedura i papirologia zniechęca nie jedną osobą  przed złożeniem wniosku o dotacje z PUP na otwarcie działalności.

Nieskorzystanie z dofinansowania ponad 40 000 zł jest dużym błędem – nawet mimo trudności formalnych i merytorycznych.

Jeśli boisz się, czy uda Ci się zdobyć dofinansowanie z PUP otwarcie firmy 2024, to uspokajam – pomogę Ci.

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój biznesplan i wniosek uzyskają maksymalną liczbę punktów dla Twojego pomysłu lub Twojej sytuacji zdaj się na mnie. Pomogłem wielu osobom otrzymać fundusze na start działalności gospodarczej.

Nie wiesz jak zwiększyć swoje szanse na otrzymanie dofinansowania na otwarcie firmy?  Skontaktuj się z nami.

Tylko w ubiegłym roku pozyskaliśmy ponad 4 500 000,00 zł funduszy na założenie i rozwój firm.

Zaufały nam setki klientówsprawdź OPINIE

pomożemy

www.bizplanner.pl

tel. 531-339-970

Kontakt

Preferujesz treści w formie audio i wideo? Odwiedź nas na youtube.com