Kiedy złożyć wniosek o dofinansowanie PUP

Bezrobotni, którzy rozważają założenie własnej firmy, mogą liczyć na dofinansowanie z Urzędu Pracy w 2022 roku. To narzędzie, które umożliwi Ci rozwinięcie Twojego biznesu. W ramach walki z bezrobociem dotacje na rozpoczęcie działalności oferowane są przez  jako jedna z efektywnych form przeciwdziałania wykluczeniu zawodowemu. Czas oczekiwania na dofinansowanie PUP należy do najkrótszych z pośród dostępnych form finansowania startupu. Czy Ty także masz zamiar złożyć wniosek o dotacje z Urzędu Pracy? Jesteś dobrze przygotowany do procesu, ale nie wiesz kiedy złożyć wniosek o dofinansowanie PUP? Ten materiał jest właśnie dla Ciebie. Z wpisu dowiesz się jakie są terminy na składanie wniosku o dotację z Urzędu Pracy. Jest to ważne, a wiele osób ma wątpliwości w tej kwestii.

JAKA JEST AKTUALNA KWOTA DOFINANSOWANIA Z URZĘDU PRACY?

Dofinansowanie PUP mieści się w widełkach wartości. Środki na założenie firmy zależą od przeciętnej pensji w sektorze przedsiębiorstw.

To jaka jest aktualna kwota dofinansowania PUP znajdziesz na stronie Urzędu Pracy w informacjach ogólnych. Waha się ona pomiędzy 4-krotnością, a 6-krotnością przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce.

Od 08/2022 górny limit pod dofinansowanie PUP na podstawie średniej pensji  to 36 937,50  zł.

Kiedy dofinansowanie z Urzędu Pracy 2022

W przypadku jednorazowych środków do działalności gospodarczej mamy do czynienia z dwoma typami przyjmowania wniosków o dotacje w Urzędach Pracy.

Kiedy złożyć wniosek o dofinansowanie PUP przy naborze ciągłym? Urzędy Pracy ogłaszają go z reguły na początku roku. Wnioski o dofinansowanie z Urzędu Pracy można składać od momentu wskazanego w ogłoszeniu do wyczerpania puli. Czasami możesz spotkać się z czasowymi zwieszeniami przyjmowania kolejnych aplikacji o dofinansowanie. Może być to spowodowane koniecznością sprawdzenia pewnej puli i zweryfikowania dostępności funduszy na kolejne wnioski o dotacje.

Termin składania wniosków o dotacje PUP dla naboru konkursowego? Ogłaszany jest przez Urząd Pracy kilka razy do roku (często cyklicznie). Dokumenty do naboru o dotacje PUP można składać z reguły przez 3 do 5 dni wskazanych w ogłoszeniu.

Gdzie znajdziesz informacje kiedy składać wniosek o dotację PUP

Jeżeli interesujesz się gdzie znajdziesz ogłoszeni o naborze na dofinansowanie PUP to ten paragraf jest dla Ciebie. Przede wszystkim informacje na temat dotacji znajdziesz na stronie swojego urzędu pracy.

Dla naborów ciągłych ta informacja przeważnie jest na początku roku. W przypadku naborów konkursowych pojawia się kilka razy do roku. Informacje o dacie rozpoczęcia naboru o dofinansowanie PUP znajdziesz przeważnie w zakładce „aktualności”.

W niektórych przypadkach (np. Miejski Urząd Pracy w Toruniu) pośredniak umieszcza ustalany odgórnie harmonogram przyjmowania wniosków – tyczy się naborów konkursowych. Taka organizacja pozwala na przygotowanie się kandydatów z odpowiednim wyprzedzeniem.

DLA KOGO JEST DOTACJA Z PUP? PODSTAWOWE WARUNKI, KTÓRE MUSISZ SPEŁNIĆ

Jeżeli masz zamiar startować o dofinansowanie na założenie działalności z Urzędu Pracy musisz spełnić kilka podstawowych warunków. Wymieniłem je dla Ciebie poniżej:

  • po pierwsze jako bezrobotny starający się o dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej musisz być zarejestrowany w Urzędzie Pracy. Rejestracji dokonasz osobiście lub elektronicznie.
  • dodatkowo, jako osoba bezrobotna starająca się o dofinansowanie na otworzenie działalności z urzędu pracy 2022nie możesz wcześniej prowadzić innej firmy. Karencja wynosi z reguły 12 miesięcy przed złożeniem wniosku,
  • ponadto nie możesz wcześniej odmówić podjęcia pracy, praktyki albo stażu bez racjonalnego uzasadnienia w okresie roku przed złożeniem wniosku. W innym wypadku nie kwalifikujesz się do dofinansowania dla start firmy.
  • także nie będziesz miał szans, jeżeli jesteś skazany za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu w ciągu 2 lat od dnia złożenia wniosku.
  • co więcej, dofinansowanie jest jednorazowe. Jeżeli otrzymałeś w przeszłości dofinansowanie na założenie firmy to nie możesz ubiegać się o nie ponownie.
  • także nie możesz złożyć wniosku o dofinansowanie z urzędu pracy 2022 jednocześnie w kilku placówkach.

ILE CZEKA SIĘ NA DOFINANSOWANIE PUP: Kiedy dofinansowanie PUP 2022

Czas oczekiwania na dofinansowanie z Urzędu Pracy jest najkrótszy pośród dostępnych form finansowania nowych firm.  Co więcej sama procedura stara się o jednorazowe środki na podjęcie działalności jest trochę mniej skomplikowana niż w przypadku innych form.

Z reguły PUP potrzebuje ok 30 dni na rozpatrzenie Twojego wniosku o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności.

Terminy oceny dokumentacji aplikacyjnej zależą jednak w głównej mierze sprawności danego Urzędu. Zdarzają się przypadki pozytywnej oceny i podpisania umowy nawet w ciągu 3 tygodni.

Należy pamiętać, że okres weryfikacji dokumentacji liczy się inaczej w przypadku naborów ciągłych inaczej w konkursowych.

Dla naborów ciągłych okres ten liczony jest od dnia złożenia wniosku. Przy naborach konkursowych czas liczony jest od zakończenia przyjmowania wniosków o dofinansowanie PUP.

DODATKOWO NA PROCES WYDŁUŻENIA OCENY WNIOSKU MOGĄ MIEĆ EWENTUALNE WEZWANIA O UZUPEŁNIENIA.

To ile czeka się na dofinansowanie PUP może zależeć od ilości wezwań do korekty wniosków. Zdarza się, że po wniesieniu korekty Urząd Pracy ponownie wyznacza sobie 30 dni na rozpatrzenie zmian. Widzisz, jak ważne jest prawidłowe sporządzenie dokumentacji pod dofinansowanie. W niektórych przypadkach dofinansowanie PUP zostanie opóźnione dla Ciebie, ale w skrajnych Twój wniosek może zostać skreślony.

JAK DŁUGO Trzeba PROWADZIĆ FIRMĘ PO OTRZYMANIU Dotacji Z URZĘDU PRACY?

Po otrzymaniu dofinansowania  PUP należy utrzymać działalność przez wskazany okres. Firma powinna funkcjonować przez co najmniej rok po otrzymaniu dotacji z Urzędu Pracy.

Co więcej, warunkiem spełnienia tego zobowiązania jest brak przerw w tym czasie. Mowa o zakazie zawieszania firmy w pierwszych 12 miesiącach. Ten przepis znoszony jest w wyjątkowych przypadkach m.in. :stanów wyjątkowych i innych podobnych sytuacji.

Podczas pandemii COVID19 i zagrożenia pandemią Urzędu Pracy wprowadziły pewną modyfikację tej zasady.

Zezwalały na zawieszenie aktywności o ile nie przekroczy 6 miesięcy. Niestety, okres zawieszenia nie obejmuje okresu prowadzenia firmy. To na ile zawiesiłeś wtedy działalności przedłuży okres prowadzenia firmy.

Jak zdobyć dofinansowanie PUP? ZDAJ SIĘ NA PROFESJONALISTĘ I UZYSKAJ DOTACJĘ NA START FIRMY

Jeśli boisz się, czy uda Ci się prawidłowo uzupełnić biznesplan pod dotacje na start firmy, to uspokajam – pomogę Ci.

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój biznesplan i wniosek uzyskają maksymalną liczbę punktów dla Twojego pomysłu lub Twojej sytuacji zdaj się na mnie. Pomogłem wielu osobom otrzymać dotację na start działalności gospodarczej.

Nie wiesz jaka dotacja na start jest dla Ciebie? Szukasz informacji o aktualnych naborach na dofinansowanie?  Skontaktuj się z nami.

Zaufały nam setki klientówsprawdź OPINIE

pomożemy

www.bizplanner.pl

tel. 531-339-970

Kontakt

Preferujesz treści w formie audio i wideo? Odwiedź nas na youtube.com