LGD Dotacje 2022: pieniądze na założenie działalności

Mieszkasz na obszarze do 20 tysięcy mieszkańców? Potrzebne Ci są pieniądze na założenie działalności i do tego w wyższej kwocie. W takim razie LGD dotacje są skierowane m.in. do Ciebie.

LGD: LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA, CO TO?

Lokalna Grupa Działania to instytucja zrzeszająca lokalne organizacje i mieszkańców gmin. Jedną z ich misji jest podnoszenie atrakcyjności terenów lokalnych dla mieszkańców, przedsiębiorców, rolnictwa czy turystów. Realizują te zadania poprzez cele dotyczące podnoszenia przedsiębiorczości lokalnej.

Dotacje z LGD: ile środków można pozyskać?

Zaczynamy z wysokiego „C”. LGD dotacje 2022 są w przedziale od 50 000,00 do 100 000,00 zł. Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności możesz przeznaczyć między innymi na środki trwałe oraz prace remontowo-budowlane.

Dotacje LGD: kto może składać wniosek?

Warunkiem ubiegania się o uzyskanie pomocy w formie dofinansowania na rozpoczęcie działalności jest meldunek na terenie, wchodzącym w obręb terytorialny działalności LGD. Jeśli chcesz rozpocząć działalność gospodarczą na terenie gminy wiejskiej lub mniejszej gminy miejskiej możesz otrzymać na ten cel środki z Lokalnej Grupy Działania. Instytucja wspiera obszary o ludności do 20 tys. mieszkańców.

Dotacje LGD 2022: opinie

Czy warto starować o dotacje z LGD? To zależy zawsze od Twoich potrzeb, statusu na rynku pracy, przeznaczenia środków, czy terminu, w którym chcesz rozpocząć działalność.

Po pierwsze w odróżnieniu od dofinansowania z Urzędu Pracy nie musisz być osobą bezrobotną. Co dla wielu z Was jest dużą wartością dodana tej dotacji.

Kolejną różnicą jest bardziej rozbudowana dokumentacja. Druki na szczęście są jednolite dla CAŁEJ POLSKI, co jak wiesz w przypadku Urzędów Pracy nie jest praktyką. Wniosek pod dofinansowanie z Lokalnej Grupy Działania sporządzasz na drukach opracowanych przez ARiMR.

Na koniec, dokumentacja jest bardziej wymagająca niż ta z Urzędu Pracy. Wnioski muszą być bardzo szczegółowo opisane. Co wielu osobom nastręcza trudności. Dodatkowo wniosek wymaga wielu załączników w postaci zaświadczeń, czy ofert cenowych.

LGD Dotacje: Lokalne Kryteria Wyboru?

Każda Lokalna Grupa Działania kieruje się własnymi kryteriami w przyznawaniu punktów. W większości przypadków biznesplan firmy otrzyma dodatkowe punkty za:

 • Po pierwsze, indywidualne doradztwo/konsultację przeprowadzone w siedzibie LGD (dosłownie wystarczy jedno 10 min. spotkanie),
 • dodatkowo, stworzenie miejsc pracy więcej niż dla samego wnioskodawcy,
 • także, pomoc osobom defaworyzowanym, np. osobom bezrobotnym (w tym długoterminowo), powyżej 50 lub poniżej 26 roku życia, z niepełnosprawnościami
 • często za wykorzystanie produktów lokalnych,
 • co więcej oznaczenie informacji o wsparciu finansowym przez LGD,
 • na sam koniec innowacyjność (lokalna wystarczy ) i/lub rozwiązania w zakresie ekologii.

Czy możesz ubiegać się o dotacje LGD: jak sprawdzić?

Wejdź w  google.pl i użyj kombinacji „nazwa gminy + dopisek „LGD”.

Dofinansowanie LGD: procedura

Pierwszym krokiem jest ogłoszenie naboru. Lokalna Grupa Działania mniej więcej 14 dni przed naborem informuje oficjalnie o dacie naboru, który z reguły trwa podobny okres.

Po zakończeniu naboru wnioski będą oceniane i weryfikowane pod katem formalnym na dwóch szczeblach:

 • pierwszy to Lokalna Grupa Działania,
 • ostatni to Urząd Marszałkowski.

WAŻNE. Na każdym etapie weryfikacji możesz zostać poproszony o dokonanie zmian/korekt wniosku. Będziesz miał ściśle określony czas na to.

LGD Dotacje: ile poczekasz na dofinansowanie?

Tutaj niestety mam dla Ciebie gorsze wiadomości. Dotacja LGD nie jest skierowana dla osób, którym spieszy się z założeniem działalności gospodarczej. Z mojego doświadczenia wynika, że jest to okres między 6 a 8 miesiącami. W tym czasie nie możesz zarejestrować firmy.

Zasady otrzymania dotacji z lokalnych grup działania: PŁATNOŚCI DOFINANSOWANIA

Dofinansowanie z Lokalnych Grup działania jest płatne w dwóch ratach. Pierwsza z nich wynosi 80% kwoty finalnej. Wypłacana jest po podpisaniu umowy o dofinansowanie.

Drugą płatność otrzymasz po zrealizowaniu założeń biznesplanu. Co to oznacza w praktyce? W większości podlegania ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnym z działalności, stworzenie miejsc pracy, a także realizację inwestycji. Na ten etap masz dwa lata. Weryfikacja realizacji odbywa się poprzez kontrolę i sprawdzenie osiągnięcia wskaźników takich jak: zatrudnienie pracowników, zrealizowanie inwestycji materialnej.

Dotacje z Lokalnych grup działania: zobowiązania!

Głównym zobowiązaniem z programu LGD dotacja to prowadzenie działalności gospodarczej przez minimum 2 lata od wypłaty ostatniej raty dotacji.

Dodatkowo musisz zrealizować minimum 30% zakładanego w biznesplanie przychodu w okresie pierwszego roku od dnia wypłaty drugiej raty dotacji.

DOFINANSOWANIE LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA: PODSUMOWANIE

Jak widzisz Lokalna Grupa Działania oferuje bardzo ciekawą propozycje dla pewnej części społeczeństwa, która może przyczynić do powstania bardzo ciekawych działalności.

Dotacje LGD główne zalety:

 • po pierwsze, wysokie kwoty dotacji,
 • po drugie, stosunkowo niskie wartości wskaźników do spełnienia,
 • następnie jednolitość druków w całej Polsce,
 • co więcej, możliwość uzyskania dotacji pomimo braku statusu bezrobotnego (dotacje dla pracujących).

Dofinansowanie Lokalne Grupy działania: Wady

 • przede wszystkim jest do ludności z mniejszych gmin miejskich i gmin wiejskich,
 • następnie, duża konkurencja lokalna, przez co punktacja finałowa jest przeważnie wyśrubowana (w rezultacie zdobycie nawet 75% maksymalnej ilości punktów nie gwarantuje sukcesu),
 • co więcej, sama dokumentacja jest trudniejsza w przygotowaniu, nie tylko biznes plan jest bardziej rozbudowany, ale także ilość załączników, które trzeba pozyskać jest całkiem pokaźna,
 • na zakończenie, długi okres oczekiwania na wypłatę pierwszej transzy dotacji.

Mimo ww. cech jest Lokalna Grupa Działania oferuje na pewno ciekawą propozycję sfinansowania kosztów rozpoczęcia działalności. Jeśli tylko uzbroimy się w cierpliwości solidnie przygotujemy dokumentację warto ją rozważyć.

Jeśli wpis o dofinansowaniu był dla Ciebie wartościowy lub znasz osobę, której może pomóc będę wdzięczny za udostępnienie tych informacji. Możesz to zrobić zarówno poprzez słowne polecenie jak także polubienie i udostępnienie treści na moim fanpage lub mojego bloga.

ZDAJ SIĘ NA PROFESJONALISTĘ I UZYSKAJ DOTACJĘ NA START FIRMY

Jeśli boisz się, czy uda Ci się prawidłowo uzupełnić biznesplan pod dotacje na rozpoczęcie działalności, to uspokajam – pomogę Ci.

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój biznesplan i wniosek uzyskają maksymalną liczbę punktów dla Twojego pomysłu lub Twojej sytuacji zdaj się na mnie. Pomogłem wielu osobom otrzymać dotację na start działalności gospodarczej.

Nie wiesz jaka dotacja na start jest dla Ciebie? Szukasz informacji o aktualnych naborach o dofinansowanie?  Skontaktuj się z nami.

Zaufały nam setki klientówsprawdź OPINIE

pomożemy

www.bizplanner.pl

tel. 531-339-970

Kontakt

Preferujesz treści w formie audio i wideo? Odwiedź nas na youtube.com