Na co mogę przeznaczyć dofinansowanie PUP?

Zamierzasz ubiegać się do dofinansowanie PUP na założenie działalności gospodarczej? Masz przygotowany model działania i metody kampanii marketingowych. Zadajesz sobie jednak pytanie na co mogę przeznaczyć dofinansowanie PUP?

Przyznaję, to dobre pytanie, jednak odpowiedź na nie jest złożona. Przedstawię Ci zestawienie głównych zasad przeznaczenia jednorazowych środków na założenie działalności gospodarczej, o które można ubiegać się w ramach dofinansowania PUP.

JAKA JEST AKTUALNA KWOTA DOFINANSOWANIA Z URZĘDU PRACY?

Dofinansowanie z Urzędu Pracy jest w z góry określonym przedziale. Środki na założenie firmy powiązane są z przeciętnym wynagrodzeniem w sektorze przedsiębiorstw.

Waha się ona pomiędzy 4-krotnością, a 6-krotnością przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce.

Od 07/2022 górny limit pod dofinansowanie PUP  to 37 411,32 zł.

Na co mogę przeznaczyć dofinansowanie PUP: wszędzie jest ten sam limit?

Niestety nie ma jednolitej wartości pomocy w całym kraju. Powiatowe Urzędy Pracy wykazują się w tym zakresie dużą autonomią. Dofinansowanie PUP na rozpoczęcie działalności gospodarczej różni się na tle całego kraju.

Gdyby Twój PUP nie podał w ogłoszeniu dokładnej kwoty dofinansowania na rozpoczęcie działalności sugeruję Ci, abyś skontaktował się ze swoim doradcą zawodowym. Udzieli Ci informacji na temat wartości, która obowiązuje obecnie w placówce. Niestety nie zawsze jest to równoznaczne z udostępnieniem pełnej kwoty dla Wnioskodawcy.

W zależności od Urzędu Pracy kwota dotacji może różnić się od maksymalnej wartości.

Przykłady:

 • PUP Bydgoszcz pozwala wnioskować o kwotę 25 000,00 zł,
 • natomiast PUP Białystok 37 411,00,
 • PUP Poznań 30 000,00 zł

NA CO MOGĘ PRZEZNACZYĆ DOFINANSOWANIE Z URZĘDU PRACY: ogólna zasada

Dotacje PUP trzeba przeznaczyć na zakup tylko niezbędnych pozycji, które są racjonalne pod kątem typu i skali działalności. Co do zasady, nie znajdziesz ograniczeń związanych z finansowaniem środków trwałych, m.in. urządzeń, maszyn, czy aparatury.

Niestety, na tle całego kraju występują pewne limit przedmiotowe, które wymienię w kolejnym punkcie wpisu.

Nie podlega wątpliwości, że dofinansowanie na założenie działalności z Urzędu Pracy nie pozwoli Ci na pokrycie bieżących wydatków . W tej kategorii znajdują się koszty, które firma ponosi z pewną regularnością tj.

 • przede wszystkim zakup paliwa,
 • dodatkowo składki ZUS,
 • także wynagrodzenia,
 • czy abonamenty itp.

NA CO WYDAĆ DOFINANSOWANIE PUP?

Urzędy Pracy często stosują progi procentowe w jakich dane koszty kwalifikowalne muszą się zmieścić. Z reguły limity dotyczą:

 • przede wszystkim promocji (z reguły między 10-30 proc. kwoty dofinansowania),
 • dodatkowo towaru do dalszej odsprzedaży, czy też materiałów do wykonywania usług (między 20-50 proc. kwoty dotacji),
 • także konsultacji m.in. prawne (5 do 10 proc. kwoty dofinansowania).

Tak jak pisałem wcześniej, z reguły PUP wskazują, aby dofinansowanie było przeznaczone na zakup nowych przedmiotów. W niektórych wyjątkach po wskazaniu racjonalnego uzasadnienia mogą zgodzić się na zakup używanego środka trwałego.

Zakup środków trwałych z reguły nie jest obarczany limitem przez Urzędy Pracy. Wyjątki stanowią takie pozycje jak:

 • przede wszystkim środki transportu (w niektórych urzędach znajdziesz całkowity zakaz ich finansowania)
 • dodatkowo kasa fiskalne (nie jest pokrywana z dofinansowania PUP),
 • co więcej zakup telefonów komórkowych (PUP wprowadzają czasami ograniczenia kwotowe, z reguły 1500 zł),
 • także spotkaliśmy się ograniczaniem przy zakupie komputerów 3500-4000 zł– jest to jednak bardzo rzadko spotykany wypadek.

Jak wspomniałem wcześniej, każdy urząd pracy ma swoją listę wydatków, które mogą być dofinansowane. Bardzo ważnym krokiem przed przystąpieniem do opracowywania wniosku o dofinansowanie PUP, jest spisanie swoich potrzeb inwestycyjnych i zestawienie ich na tle regulaminu danego Urzędu Pracy.

Zanim uzupełnisz cokolwiek we wniosku o dofinansowanie z Urzędu Pracy, sprawdź, czy przepisy na to pozwalają.

Na co mogę przeznaczyć dofinansowanie PUP: używane środki trwałe

W przypadku zakupu używanych środków trwałych bardzo często możesz spotkać się z regulacją minimalnej wartości. Urzędy Pracy często wskazują, że cena przedmiotów używanych nie powinna być niższa niż 1 000,00 zł. Dodatkowo często wymagają, aby wykazać, czy cena używanego przedmiotu jest niższa od ceny rynkowej nowego odpowiednika. W skrajnych przypadkach spotkaliśmy się nawet z koniecznością przedstawienia wyceny biegłego.

Na co mogę przeznaczyć dotacje z urzędu pracy: czy warto skorzystać?

Dofinansowanie z Urzędu Pracy to świetna szansa na sfinansowanie założenia firmy i zyskanie sporej przewagi konkurencyjnej. Dotacja PUP daje Ci możliwość wystartowania firmy nawet bez wkładu własnego. Niestety warunki dotyczące przeznaczenia dofinansowania PUP nie są jednorodne w całym kraju. Czasami niejasne przepisy mogą zdecydowanie utrudnić zdobycie pieniędzy na start.

DOFINANSOWANIE Z URZĘDU PRACY NA ROZPOCZĘCIE DZIAŁALNOŚCI W 2022 ROKU 👉 ZDAJ SIĘ NA PROFESJONALISTĘ

Jeśli boisz się, czy uda Ci się prawidłowo uzupełnić biznesplan pod dotacje na założenie działalności, to uspokajam – pomogę Ci.

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój biznesplan i wniosek uzyskają maksymalną liczbę punktów dla Twojego pomysłu lub Twojej sytuacji zdaj się na mnie. Pomogłem wielu osobom otrzymać dotację na start działalności gospodarczej.

Nie wiesz jaka dotacja PUP jest dla Ciebie? Szukasz informacji o aktualnych naborach na dofinansowanie?  Skontaktuj się z nami.

Zaufały nam setki klientówsprawdź OPINIE

pomożemy

www.bizplanner.pl

tel. 531-339-970

Kontakt

Preferujesz treści w formie audio i wideo? Odwiedź nas na youtube.com