Od czego zależy wysokość dofinansowania z Urzędu Pracy

Potrzebujesz kapitału na założenie działalności? Jedną z opcji, którą rozważasz jest dofinansowanie z PUP? Dotacja przysługuje m.in. osobom bezrobotnym. Jest to obecnie jedna z najpopularniejszych form finansowania start-upów. Niestety, na tle całego kraju nie zostały wypracowane jednolite warunki uczestnictwa, czy nawet oceny wniosków o dotacje. Podobnie jest także w kluczowej kwestii jaką jest maksymalna dotacja PUP. Dziś odpowiem Ci na pytanie „od czego zależy wysokość dofinansowania z Urzędu Pracy?”.

Od czego zależy maksymalna dotacja z PUP

Wysokość środków, o które możesz się starać w ramach jednorazowych środków na rozpoczęcie działalności wyznaczona jest w pewnym limicie. Jego wysokość to 6-krotność wysokości przeciętnego wynagrodzenia ogłoszonego przez Prezesa GUS. Tak więc maksymalna dotacja PUP zależy w pierwszej kolejności od wartości, którą znajdziesz w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”.

Obowiązujący limit pomocy wyznaczona obecnie (trzeci kwartał 2022) kwota 6156,25. Znajdziesz ją także na stronie Głównego Urzędu Statystycznego.

To ile wynosi dotacja z Urzędu Pracy należy sprawdzać na bieżąco. W ciągu roku mogą wystąpić 4 zmiany wysokości maksymalnej dotacji PUP.

Ile wynosi obecnie dofinansowanie z Urzędu Pracy

Na podstawie wcześniej wskazanego limitu obecnie możesz wnioskować o kwotę 36 937,50 zł. Kwota jest wysoka nawet przy uwzględnieniu dużej inflacji.

Jednak czy każdy Powiatowy Urząd Pracy przyznaje maksymalne dofinansowanie dla bezrobotnych?

Maksymalne dofinansowanie PUP, czy nie

Czysto teoretycznie, każda uprawniona osoba bezrobotna może wnioskować o maksymalną dotację z Urzędu Pracy. Czy jednak tak się dzieje?

Niestety, nie. Limit maksymalnej pomocy wyznaczany jest przez dany Urząd Pracy w oparciu o różne priorytety lokalne. Czasami PUP kierują się chęcią pomocy jak największej liczbie osób (wtedy dotacje PUP oscylują w okolicy 20 000 zł). Nie zawsze przynosi to zamierzony efekt, ze względu na ograniczoną liczbę osób bezrobotnych zainteresowanych taką kwotą.

Z drugiej strony udostępnienie maksymalnej kwoty pomoc wpływać może na dodawanie do listy zakupowej nie do końca racjonalnych ekonomicznie pozycji.

W zależności od Urzędu Pracy kwota dotacji może być poniżej maksymalnej wartości .

Jaka jest aktualna kwota dotacji z Urzędu Pracy

Zobacz przykłady:

 • PUP Bydgoszcz 25 000,00 zł,
 • dla kontrastu PUP Warszawa udostępniła w ostatnich naborach 36 937,50,
 • w PUP Gdańsk 30 000,00 zł

Ile wynosi kwota dotacji z Urzędu Pracy w Twoim powiecie

Informacje na temat aktualnej wysokości dofinansowania PUP możesz uzyskać ze strony swojego Pośredniaka, a także w bezpośredniej rozmowie z urzędnikiem.

Na stronie internetowej, z reguły maksymalna dostępna kwota dotacji widnieje na dole witryny.

Maksymalna dotacja z Urzędu Pracy – co można kupić

Tutaj niestety nie mam dobrych wieści. Każdy Urząd Pracy wprowadza swoje ograniczenia. Znajdziesz Urzędy Pracy, które podchodzą liberalnie do zapisów. Nie jest to normą.

To jaka jest aktualna kwota dofinansowania PUP, będzie miało bezpośredni wpływ na Twoją listę zakupową.

Na co przeznaczyć środki z dofinansowania ? Z reguły ograniczenia nie występują przy zakupie środków trwałych, wyposażenia i akcesoriów. Czasami są wprowadzane pewne ograniczenia przedmiotowe. Ale po kolei.

To co jest pewne. Dofinansowanie z Urzędu Pracy nie obejmuje kosztów bieżących. W tej kategorii są takie wydatki jak:

 • po pierwsze ZUS,
 • także paliwo,
 • pensje,
 • czy biuro rachunkowe.

Pamiętaj, że dofinansowanie na start firm 2022  nie pokryje kosztów wysyłki.

Powiatowe Urzędy Pracy często wprowadzają progi procentowe do grup wydatków. Z reguły ograniczenia te dotyczą:

 • reklama (10-30 proc. kwoty dofinansowania),
 • także towar (między 20-50 proc. kwoty dotacji),
 • konsultacje m.in. prawne (5 do 10 proc. kwoty dofinansowania).

PUP wolą zakupy nowych przedmiotów. W wyjątkowych przypadkach i po odpowiednim uzasadnieniu mogą zgodzić się na używane wyposażenie.

Bez limitów możesz sfinansować z dofinansowania PUP zakupy o charakterze inwestycyjnym. Tutaj są takie pozycje jak:

 • przede wszystkim, maszyny, czy urządzenia,
 • także oprogramowanie,
 • na koniec środki transportu, ALE dokładniej sprawdzaj wytyczne Powiatowych Urzędów Pracy.

ZDAJ SIĘ NA PROFESJONALISTĘ 👉 UZYSKAJ JEDNORAZOWE ŚRODKI NA ZAŁOŻENIE DZIAŁALNOŚCI

Jeśli boisz się, czy uda Ci się prawidłowo uzupełnić biznesplan pod dotacje dla bezrobotnych 2022, to uspokajam – pomogę Ci.

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój biznesplan i wniosek uzyskają maksymalną liczbę punktów dla Twojego pomysłu lub Twojej sytuacji zdaj się na mnie. Pomogłem wielu osobom otrzymać dotację na start działalności gospodarczej.

Nie wiesz jaka dotacja na start jest dla Ciebie? Szukasz informacji o aktualnych naborach na dofinansowanie?  Skontaktuj się z nami.

Zaufały nam setki klientówsprawdź OPINIE

pomożemy

www.bizplanner.pl

tel. 531-339-970

Kontakt

Preferujesz treści w formie audio i wideo? Odwiedź nas na youtube.com