Pytania z programu Premia na pozarolniczą działalność

Zgodnie z obietnicą poszerzam wpisy o kolejne pytania z programu Premia na pozarolniczą działalność. Dzisiejszy wpis to zbiór kolejnych wątpliwości Wnioskodawców tego dofinansowania.  Sprawdź na co zwrócić uwagę podczas przygotowywania dokumentacji na premię pozarolniczą.

Premia na pozarolniczą działalność: nie dla każdego KRUS’owca?

Przygotowując się do startu w naborze na premię na pozarolniczą działalność gospodarczą, wielu potencjalnych Wnioskodawców nie jest świadoma wymogów, które trzeba spełnić przed oszacowaniem szans na sukces. Jedną z często poruszanych kwestii jest pytanie: Czy wystarczy być na KRUS 12 miesięcy. Niestety nie. Wśród wymogów premii na pozarolniczą działalność znajdują się wymagania przedmiotowe. Wynika z nich, że samo ubezpieczenie w KRUS nie wystarcza, a raczej jestem warunkiem towarzyszącym do kilku wymogów:

  • po pierwsze, gospodarstwo rolne, pod które jesteś zarejestrowany leży na terenie gminy wiejskiej, lub gminy miejsko-wiejskich ( z wyłączeniem miast powyżej 5 tys. mieszkańców), albo gminy miejskiej ( z wyłączeniem miejscowości powyżej 5 tys. mieszkańców),
  • dalej, do użytków rolnych w roku poprzedzających została przyznana jednolita płatność obszarowa lub został złożony wniosek o jej przyznanie w tym roku.

Błędy, przez które zwrócisz premię na pozarolniczą działalność

Przystępując do naboru 6.2 Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej musisz być świadomy zobowiązań, z którymi wiąże się ta dotacja. Lista zobowiązań, których niedotrzymanie może spowodować zwrot dotacji jest długa, ja przytoczę najważniejsze punkty.

Po pierwsze, okres prowadzenia działalności: 5 lat od wypłaty I transzy. Jest to przepis bezwzględny, czyli nie dopuszcza wyjątków. Okresowe zawieszenie działalności nie wchodzi w grę nawet podczas niezdolności do pracy.

Co więcej, pracownik: jeśli zadeklarowałeś zatrudnienie pracownika, to przed wnioskiem o II transze musisz go zatrudnić. Pamiętaj dwuletni okres utrzymania pracownika liczony jest od dnia wypłaty II transzy, a nie momentu rozpoczęcia stosunku pracy.

Dodatkowo, ZUS: nieuchronnym zobowiązaniem dotyczącym premii na pozarolnicza działalność jest przejście na ubezpieczenie ZUS. W praktyce możesz ten okres przeciągnąć do momentu złożenia wniosku o II transze, jednak PAMIĘTAJ: Możliwość ubezpieczenia na podwójnym KRUSIE zależy od wysokości dochodów w poprzednim roku.

Pytania z programu Premia na pozarolniczą działalność: Czy być na VAT?

Startując w naborze o premię na pozarolniczą działalność trzeba odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Jednym z kluczowych jest, czy jako beneficjent premii na pozarolniczą działalność masz być na VAT. Albo inaczej, czy opłaca się być na VAT? Oczywiście są działalności, które są zobligowane do tego, żeby doliczać do ceny wartość VAT.

Jednak zdecydowana większość firm, może skorzystać ze zwolnienia do 200 tys. obrotu rocznie (jest to kwota liczona proporcjonalnie do końca okresu obrachunkowego – jeśli zaczynasz dany rok w trakcie limit jest proporcjonalnie mniejszy). W przypadku obsługi przez Twoją firmę klientów indywidualnych doliczenie VAT do ceny wyjściowej pogorszy Twoją konkurencyjność. Jeśli cenę wyjściową będziesz traktował jako brutto pomniejszysz swój zarobek. Niektórzy Wnioskodawcy działania premia na pozarolniczą działalność gospodarczą argumentują konieczność przejścia na VAT współpracami z innymi firmami tzw. VATowcami. Nic bardziej mylnego, ponieważ, do ceny finalnej i tak doliczyłbyś VAT => finalnie kosztem tych firm jest wciąż wartość netto, a VAT stanowi tymczasowy wypływ gotówki, czyli zmniejszenie płynności. Dodatkowo, firmy VATowcy mogą bez ograniczeń korzystać ze współpracy z nie VATowcami. Każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia i sprawdzenia. Nie polegaj na opiniach, których sam nie sprawdzisz i nie przeliczysz.

Pozarolnicza działalność: Czy można podjąć pracę?

Analizując warunki dotyczące zobowiązań przyszłych beneficjentów trafiacie na OBOWIĄZEK przejścia na ubezpieczenie ZUS. W porównaniu z podwójnym KRUS wydatek jest znaczący. Pomimo braku przymusu przejścia na ZUS od razu, widmo podwyższonych składek zdecydowanie obniża rentowność planowanych działalności gospodarczych. Czy da się zmniejszyć te zobowiązania? Tak – ale zależy od Twojego zaangażowania w działalność.

Rozwiązaniem na zmniejszenie obciążeń ZUS będzie rozpoczęcie dodatkowej pracy na etacie. Dla przykładu – przy pełnym etacie składki na ZUS ograniczają się jedynie do składki zdrowotnej, której wysokość w 2020 wynosi 362,34 zł m-c. W rozporządzeniu został wskazany obowiązek przejścia na ZUS, bez wskazania konieczności opłacania pełnych składek z działalności gospodarczej. Dlaczego CELOWO wskazałem, że to zależy? Wszystko będzie sprowadzać się do charakterystyki Twojej firmy. Jeśli Twój udział w wykonywaniu pewnych czynności będzie ograniczony albo będziesz czerpał zyski bardziej z PASYWNEGO biznesu – to na pewno znajdziesz czas na prace na etacie.

Natomiast, jeśli będziesz wykonywał czynności związane z prowadzeniem firmy od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16, to może Ci nie starczyć doby.

Premia na pozarolniczą działalność: Czy można dodać PKD?

Składając wniosek o premię na pozarolniczą działalność, często nie jesteśmy w stanie przewidzieć sytuacji otoczenia ekonomicznego. Co jeśli wnioskujesz o sprzęt brukarski, a na wykonywanie tych usług nie będzie popytu? A na usługi ocieplania już tak?

PAMIĘTAJ: firmę trzeba utrzymać przez 5 lat, więc musisz generować dochody. Co możesz zrobić w takiej sytuacji? Jest kilka rozwiązań:

  • przede wszystkim, jeżeli do usług, które chcesz dodać w CEIDG, nie będziesz wykorzystywał sprzętu z premii to nie musisz kompletnie nic więcej robić. Zgłaszasz zmianę w bazie i koniec.
  • dodatkowo, jeżeli do wykonywania nowych usług będziesz jednak wykorzystywał sprzęt z dotacji (np. środek transportu) należy złożyć wniosek o zmianę biznesplanu.

To drugie rozwiązanie jest na pewno bezpieczne, ponieważ nie rodzi ryzyka niewłaściwej interpretacji przez urzędnika przesłanek realizacji biznesplanu.

Pytania z programu Premia na pozarolniczą działalność: Czy można prowadzić działalność pod wykluczonym PKD?

Nabór na premię pozarolniczą niedługo będzie zbliżał się do półmetka. Coraz więcej chętnych osób, zgłasza się do nas o pomoc. Niestety limit miejsc jest już bardzo ograniczony. Z tego względu publikuje kolejne pytanie, które często pojawia się w rozmowach. Przy planowaniu firmy, zdarza się, że nasza działalność powinna być zakwalifikowana pod kodem PKD, który nie jest wspierany przez ARiMR w naborze na premię.
Nie wnikam w uzasadnienie wykluczeń. Natomiast, czy na pewno nie będziesz mógł prowadzić firmy z PKD wykluczonym – np. wynajem pracowników.
Odpowiedź brzmi: to zależy:
  • TAK, jeśli wykażesz, że nie będziesz prowadził niewspieranego PKD sfinansowanym z premii wyposażeniem. Np. kupujesz koparkę do działalności budowlanej z premii, a z własnych środków wyposażasz się w pojazd do transportu drogowego.
  • NIE, jeśli planujesz tylko ominąć wykluczenie, do finansowania działalności niewspieranej. Np. kupisz pojazd do działalności związanej z przeprowadzkami z premii, a w rzeczywistości będzie go także wykorzystywał do transportu towarów.

Premia Pozarolnicza 2020: Czy firmę można prowadzić tylko na wsi?

Przygotowując się do startu w dotacji Premia na pozarolniczą działalność natkniemy się na warunek dotyczący lokalizacji inwestycji – miejscowości do 5 tys. mieszkańców. Wielu Wnioskodawców interpretuje ten zapis jako konieczność prowadzenia firmy na obszarze wiejskim. Czy tak jest na pewno

Przede wszystkim, jeżeli masz zamiar prowadzić działalność mobilną, to możesz wykonywać wszystkie czynności u klienta bez względu na jego adres. Dotyczy się to także dużych miast. Oczywiście siedziba Twojej firmy musi być na obszarze wiejskim.

Jeżeli Twoja inwestycja będzie stale związana z gruntem, wtedy bezwzględnie musi być zlokalizowana w miejscowości do 5 tys. mieszkańców.

Premia pozarolnicza 2020: Czy mogę korzystać z innej dotacji?

Czasu coraz mniej, by złożyć dokumentacje. Przyznam, że trafiają się nam coraz ciekawsze pytania. Na pytanie tytułowe odpowiedz, jak pewnie się domyślacie, jest jedna: TO ZALEŻY. Czy oprócz premii na pozarolniczą działalność mogę korzystać z innej dotacji:

  • TAK: jeżeli jej przeznaczenie środków będzie inne niż w przypadku premii na pozarolniczą działalność. Co mam na myśli? Możesz skorzystać z dotacji uzupełniającej do tej, którą otrzymasz – np. na stworzenie miejsca pracy, dalszy rozwój.
  • NIE: jeżeli będzie finansowała ten sam cel, co premia na pozarolniczą działalność, m.in: założenie firmy, stworzenie miejsc pracy, na które otrzymałeś premię.

Premia pozarolnicza 2020: Świadczenie usług na rzecz małżonka

Część osób planuje jak może wspomóc obecną działalność małżonka. Czy jest to możliwe. Niestety nie. Dlaczego? W ocenie ARiMR takie działanie może zostać uznane za ominięcie regulaminu. Urzędnik zakwalifikować może takie czynności jako rozwój istniejącej już działalności męża. Jeżeli boisz się, że samodzielnie nie zdążysz z przygotowaniem dokumentacji zadzwoń do nas – pomożemy

POTRZEBUJESZ POMOCY W NAPISANIU WNIOSKU O DOFINANSOWANIE?

Wymogi formalne i zawiły regulamin przerasta Cię? Nie martw się jeśli nie wiesz jak uzyskać środki na rozpoczęcie pozarolniczej działalności i uzupełnić wniosek. Zwiększ swoje szanse z profesjonalistą

zapraszam

www.bizplanner.pl

tel. 531-339-970

Kontakt