Zwolnienie z ZUS i opłacenie składki

Niedawno poruszałem temat związany z tarczą antykryzysową dotyczącą preferencji w ZUS. Wprowadzone jedno z działań mających na celu pomoc przedsiębiorcom nie do końca jest przejrzyste. Co w przypadku, gdy przedsiębiorca opłaci składkę za marzec? Czy ZUS zwróci przedsiębiorcy składkę, którą opłacił za ten miesiąc? Czy, zwolnienie z ZUS i opłacenie składki się wykluczają możliwość skorzystania z tarczy antykryzysowej?

Tarcza antykryzysowa: zwolnienie z ZUS

Tak jak pisałem ostatnio zwolnienie z ZUS skierowane jest do następującej grupy przedsiębiorców:

  • przede wszystkim, zatrudnienie do 9 pracowników (wlicza się także przedsiębiorcę),
  • dalej, limit przychodu wynosi 15681 zł. Warunek o pierwszego miesiąca, za który wnioskuje się o zwolnienie ze składek,
  • następnie, byłeś ubezpieczony w ZUS dniu 1 lutego 2020 (mimo, że składka nie została faktycznie opłacona)

Zwolnienie z ZUS: przepisy

Zwolnienie z ZUS i opłacenie składki nie idą w parze z zapisami tarczy. Z przepisu wynika, że zwolnienie z konieczności opłacania składek ZUS dotyczy jedynie nieopłaconych należności za okres od 1 marca do 31 maja 2020. W związku z powyższym zapłata za choćby jeden miesiąc automatycznie przekreśla możliwości starania się o preferencję ZUS. Na chwilę obecną wpływają nowe wnioski o zwolnienie z ZUS. Ile z tych wniosków zostanie odrzucona z tego powodu, tak naprawdę ciężko oszacować. Natomiast jedno jest pewne. Zapisu ustawy antykryzysowej mają wiele zaszytych haczyków, które wprawione oko może nie dopatrzyć.

Jeżeli ten wpis był dla Ciebie wartościowy albo znasz kogoś kto powinien go przeczytać, to będę wdzięczny jeśli podzielisz się z nim tym materiałem. Możesz to zrobić zarówno poprzez słowne polecenie jak także polubienie i udostępnienie treści fanpage lub mojego bloga.

ZDAJ SIĘ NA PROFESJONALISTĘ I OTRZYMAJ ZWOLNIENIE Z OPŁAT ZUS

Jeśli boisz się, czy uda Ci się prawidłowo uzupełnić wniosek o zwolnienie ZUS, to uspokajam – pomogę Ci. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój wniosek uzyska zwolnienie z ZUS zdaj się na mnie. www.bizplanner.pl tel. 531-339-970 Kontakt