3 największe błędy przy ubieganiu się o dofinansowanie z Urzędu Pracy

Czy kompletnie wypełniony wniosek o dofinansowanie z Urzędu Pracy wystarczy, by otrzymać pieniądze na założenie działalności gospodarczej? To częste pytanie, które zadają zainteresowane osoby. Niestety, ale wypełnienie wniosku o Dofinansowanie PUP to tylko część sukcesu. Zdobycie dofinansowania Urząd Pracy to proces składający się także z odpowiedniej analizy Twojego przypadku, weryfikacji szans, a także przygotowania odpowiednich dokumentów dodatkowych (załączników). Dziś przedstawię Ci (w mojej opinii) 3 największe błędy przy ubieganiu się o dofinansowanie z Urzędu Pracy.

Dofinansowanie Urząd Pracy: geneza błędów

Pomagamy zdobyć dofinansowanie z urzędu pracy setkom klientów w ciągu roku. Przygotowujemy ich do każdego etapu naboru i mamy duże doświadczenie w wykrywaniu pułapek. Niestety, każdy Urząd Pracy ma swoje wewnętrzne regulaminy, które potrafią napsuć krwi niejednej nieprzygotowanej osobie. Czy wiesz, że Urzędy Pracy mogą mieć różne postanowienia w kwestii:

  • przede wszystkim wzoru dokumentów o dofinansowanie PUP,
  • jak również punktowania kandydatów,
  • czy także obostrzeń względem beneficjentów lub przedmiotu ich działalności.

Bez prawidłowego przygotowania się do naboru bardzo łatwo popełnić błąd, który może skreślić Twoje szanse na dotacje. Część naszych klientów stanowią osoby, który próbowały same napisać wniosek. Jak pewnie się domyślasz nie stały się naszymi klientami, bo im się udało. Po prostu zawiłość przepisów regulaminu przerosła ich. Nic w tym dziwnego.

Dziś wskażemy Ci jak ustrzegając się przed największymi błędami przy ubieganiu się o dofinansowanie z urzędu pracy.

Niby proste wskazówki, ale uzyskanie dofinansowania z urzędu pracy bez nich może być niemożliwe.

Dofinansowanie PUP: błąd nr 1

Często osoby zainteresowaną dotacją mają już doświadczenie w prowadzeniu działalności gospodarczej. Oczywiście dofinansowanie z urzędu pracy na założenie działalności może być skierowane do takich wnioskodawców. Jest jednak jedno „ale”.

Często potencjalni Wnioskodawcy, starają się o dofinansowanie na nową działalność jeszcze przed upływem 12 miesięcy od zamknięcia poprzedniej firmy. W przypadku posiadania wpisu do CEIDG data zamknięcia poprzedniej firmy powinna przypadać przed upływem co najmniej 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających dzień złożenia wniosku o dofinansowanie z urzędu pracy. W niektórych przypadkach termin ten może ulec zwiększeniu. Kiedy?

Z reguły Urzędy Pracy wydłużają karencje nieposiadania wpisu do CEIDG jeżeli Wnioskodawca chce uzyskać Dotacje PUP na otworzenie działalności gospodarczej z takim samym kodem PKD co poprzednia. Z reguły w takich wypadkach PUP wymagają 24 miesięcznej karencji w prowadzeniu firmy.

A co z osobami z zawieszonymi wpisami? Czy mogą ubiegać się o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej? Tak, ale muszą odpowiednio się przygotować. Zanim złożysz wniosek o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej musisz dokonać istotnej zmiany. Przede wszystkim musisz w bazie CEIDG zmienić swój wpis. Obecnie istnieje możliwość zamknięcia firmy z datą zawieszenia.

Dotacja Urząd Pracy: błąd nr 2

Często wnioskodawcy uważają, że mogą ubiegać się ponownie o dotacje z urzędu pracy po upływie min. 5 lat od zamknięcia poprzedniej firmy, która sfinansowana była także dofinansowaniem.

Niestety nie wiem, skąd pochodzi to przeświadczenie. Natomiast czytając dokładnie regulamin o dofinansowanie Urząd Pracy na pewno znajdziesz odpowiedni zapis wskazujący brak racji takiej tezy.

Niestety, o bezzwrotne dotacje z Urzędu Pracy mogą ubiegać się wyłącznie osoby, które nie dostały dotychczas dofinansowania z urzędu pracy na podjęcie działalności gospodarczej lub rolniczej, założenie lub przystąpienie do spółdzielni socjalnej.

Jeżeli korzystałeś już z dofinansowania z urzędu pracy na założenie firmy nie możesz ubiegać się o kolejne dotacje PUP na otworzenie działalności. Jednak możemy znaleźć Ci inne rozwiązanie. Mamy na tym polu wiele sukcesów. Przeanalizujemy Twój przypadek. Pomogliśmy w takich sposób wielu osobom. Zobacz opinie na temat naszej pracy.

Dofinansowanie PUP: Błąd nr 3

Nie wszyscy przyszli beneficjenci wiedzą, że cześć urzędów pracy wymaga przedstawienia odpowiednich dokumentów, które potwierdzą zabezpieczenie dofinansowania na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

W teorii dofinansowanie z urzędu pracy może być zabezpieczone różnymi formami:

  • przede wszystkim wekslem własnym z poręczeniem wekslowym,
  • lub poręczeniem osób fizycznych,
  • albo blokadą środków pieniężnych z rachunku bankowego (Twojego lub osoby trzeciej),
  • na koniec notarialnym aktem o poddaniu się egzekucji– przeważnie najsłabiej oceniana forma zabezpieczenia.

W praktyce Urzędy Pracy raczej wskazują tylko część z wyżej wymienionych form, a zdarza się takie, które ograniczają wybór do 1 możliwości. Co więcej, niektóre PUP przyznają punkty za określone zabezpieczenia.

W wielu Urzędach Pracy do wniosku o dofinansowanie, oprócz wskazania zabezpieczenia, należy przedstawić dokumenty potwierdzające jego zasadność i wysokość.

Tutaj pojawiają się największe problemy. Jeżeli rozpoczniesz przygotowania do naboru o dofinansowanie z urzędu pracy za późno, może okazać się tak, że nie będziesz w stanie przygotować odpowiedniej dokumentacji.

W przypadku np. poręczenia wekslowego, PUP może wymagać zaświadczenia o zarobkach poręczycieli. W niektórych firmach takie dokumenty są wydawane w ciągu nawet 7 dni. Następnie zaświadczenie musi trafić do wniosku jako załącznik Jak widzisz, wybrane zabezpieczenie należy dobrze zaplanować pod katem logistycznym zdobycia odpowiednich dokumentów.

POMOC W PRZYGOTOWANIU WNIOSKU: Dofinansowanie Urząd Pracy

Jeśli boisz się, czy uda Ci się prawidłowo uzupełnić biznesplan pod dotacje na start firmy, to uspokajam – pomogę Ci.

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój biznesplan i wniosek uzyskają maksymalną liczbę punktów dla Twojego pomysłu lub Twojej sytuacji zdaj się na mnie. Pomogłem wielu osobom otrzymać dotację na start działalności gospodarczej.

Nie wiesz jaka dotacja na start jest dla Ciebie? Szukasz informacji o aktualnych naborach na dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej 2022?  Skontaktuj się z nami.

Zaufały nam setki klientówsprawdź OPINIE

pomożemy

www.bizplanner.pl

tel. 531-339-970

Kontakt

Preferujesz treści w formie audio i wideo? Odwiedź nas na youtube.com