Dofinansowanie na food truck

Trend na food truck istnieje od lat 70. i jak dotąd wydaje się, że nigdzie się nie wybiera. Mobilna gastronomia jest popularna ze względu na podejście do starych klasyków lub prezentowanie nowych potraw. Z roku na rok coraz więcej mobilnych jadłodajni otwiera swoje drzwi dla publiczności. Uruchomienie food truck może wydawać się trudnym zadaniem. Pokażemy Wam jak zdobyć dofinansowanie na food truck. Ten wpis ma na celu odpowiedz na następujące pytania:

 • po pierwsze jak otworzyć food truck,
 • następnie jak napisać biznesplan,
 • a także jak zdobyć pieniądze na otwarcie food truck.

Jak otworzyć food truck

Zanim zaczniesz szukać lokalizacji, poświęć trochę czasu na rozwinięcie swojego pomysłu i zapisz przygotuj biznesplan food truck. Kluczowym aspektem tej działalności jest miejsce sprzedaży. Przed rozpoczęciem poszukiwania lokalizacji należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Podczas opracowywania swojego pomysłu i spisywania biznesplanu najważniejsze pytanie brzmi: ilu potencjalnych klientów jest w danej okolicy? Czy warto w ciągu dnia zmieniać lokalizację, by trafić do większej ilości klientów?

Biznesplan food truck

Biznesplan dla firmy jest dokumentem o znaczeniu planistycznym i strategicznym. To także nieocenione narzędzie dla rozwoju firmy bez względu na jej staż. Przelanie swoich pomysłów i myśli na papier nie zagwarantuje Tobie sukcesu, ale da wiele odpowiedzi na nurtujące pytania. Dodatkowo pomoże zidentyfikować pierwsze problemy natury operacyjnej, czy logicznej. Z wcześniej przygotowanych przeze mnie wpisów dowiesz się jak napisać biznesplan.

Mobilna gastronomia: pomysł na firmę

Decyzja o tym gdzie będziesz prowadził sprzedaż musi współgrać z tym co chcesz serwować klientom. Rodzaj żywności musi pasować do miejsca, w którym będzie sprzedawany. Na przykład, jeśli szukasz miejsca w pobliżu kampusu uniwersyteckiego, prawdopodobnie najlepiej będzie sprzedawać dania typu fast food, ponieważ są one szybkie i stosunkowo tanie w porównaniu do innych posiłków. Świetna lokalizacja i odpowiednio dobrane menu pomoże Ci rozwinąć działalność, będziesz w stanie dotrzeć do większej liczby klientów. Pamiętaj, mobilna gastronomia ma swoją ukryta siłę w możliwości przemieszczania się. Wykorzystaj ten atut do przemieszczania się za klientami.

Food truck wymogi

Przedsiębiorcy otwierający własny food truck są zobowiązani do zgłoszenia się do Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Wcześniejsza wizyta i sprawdzenie warunków higienicznych poprzedza wydanie decyzji. Pracownicy food trucków również potrzebują zaświadczenia lekarskiego, ponieważ będą pracować w pobliżu przygotowywanej żywności.

Jak otworzyć food truck w trakcie pandemii

Planując działalność gospodarczą pamiętaj, że zawsze musisz liczyć się z potencjalnymi komplikacjami. Jak więc przygotować food truck na ewentualny powrót pandemii? Aby uniknąć wyczerpania zapasów, rozważ ograniczenie menu. Skróć ją i zmieniaj regularnie (np. co dwa dni) lub umieszczaj w ofercie tylko ulubione dania gości.

Z analiz platformy UberEats, które odbyły się w marcu i kwietniu 2020 wynika, że Polacy zamknięci w swoich domach z powodu kwarantanny najczęściej zamawiali dania smażone:

 • po pierwsze burgery,
 • dalej pad thai
 • czy dania polskie – kotlety wieprzowe i pierogi ruskie.

Dodatkowo wprowadzenie dostawy także ułatwi zachęci klientów do Twojego food truck.

Ile kosztuje otworzenie food truck

Trudno jednoznacznie wskazać jakimi środkami powinieneś dysponować na otworzenie food truck. Do głównych kosztów nalezą:

 • przede wszystkim samochód pod food truck,
 • także niezbędne wyposażenie zgodne z wytycznymi Sanepid,
 • dodatkowo odpowiednie jakościowo zatowarowanie,
 • na koniec agregaty prądotwórcze.

W zależności od wybranych modeli wyposażenia, czy ich stanu (nowe/używane), koszt założenia food truck może oscylować od 25 000 zł do 150 000 zł. Wyposażenie w głównej mierze uzależnione jest od typu potrwa w ofercie.

Food truck: jak pozyskać pieniądze na otworzenie działalności

Niektórzy twierdzą, że aby odnieść sukces w świecie biznesu, potrzebne są duże kieszenie i doświadczenie. Ale wiemy, że nie zawsze tak jest. Istnieje wiele sztuczek, wskazówek i hacków, które pomogą Ci rozpocząć własny biznes. Zobacz jak założyć firmę bez pieniędzy? Dowiedz się jak otrzymać dofinansowanie na food truck

Dofinansowanie na food truck Z URZĘDU PRACY

Wszystkie wymogi dotyczące dofinansowania PUP zaprezentowałem w krótkiej serii wpisów o tej tematyce, która znajdziesz tutaj. Dofinansowanie na food truck z PUP to pieniądze wypłacane jednorazowe w przedziale 4 a 6-krotnością przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.

Choć jednorazowa kwota 16 000 – 30 000 zł nie jest duża, może wystarczyć na zakup potrzebnego środka transportu. Dotacja PUP to wsparcie różnie przydzielane na terenie całego kraju. Niektóre Urzędy Pracy przyznają się tylko z maksymalnie 16 000 zł, a inne do 30 000 zł.

W większości przypadków jest to wystarczające dofinansowanie na rozpoczęcie działalności. Uważnie przeanalizuj jednak regulamin dotacji pod kątem ograniczeń. Możliwe warianty przeznaczenia środków:

 • po pierwsze, przeznaczenie na zakup pojazdu 100 proc. pieniędzy z PUP,
 • także zdarzają się limity, często do 50 proc wartości dofinansowania,
 • na koniec, całkowity zakaz zakupu pojazdu z dotacji.

Kluczową kwestią w programach dotacje z urzędu pracy, jest kwalifikowalność zakupu pojazdu. Nie wszystkie PUP pozwalają na zakup samochodów w tym na food truck.

DOTACJE DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH: mobilna gastronomia

Pierwszą najpopularniejszą formą pozyskania pieniędzy na start firmy jest Urząd Pracy. Dofinansowanie dla osób bezrobotnych z Urzędu Pracy obejmuje wyższe progi kwotowe niż w przypadku pomocy dotacje PUP. Wnioskodawca może ubiegać się o maksymalnie 15-krotność średniej pensji.

Urzędy zazwyczaj przyznają dotacje dla osób niepełnosprawnych od 25 000 zł do 35 000 zł.

Food truck dofinansowanie UE

Dofinansowanie z Unii na food truck posiada kilka składowych:

 • po pierwsze: zajęcia grupowe,
 • następnie, konsultacje,
 • dalej, jednorazowe pieniądze na firmę (średnio od 25 000 zł do 27 000 zł),
 • na koniec, pomostówka (czasami 2 100 zł miesięcznie przez pierwszy rok działalności).

Całość korzyści finansowych na założenie firmy przekracza często 50 000 zł.

LOKALNE GRUPY DZIAŁANIA: szansa dla mobilnej gastronomii

Dofinansowanie na food truck dla obszarów wiejskich mieści się w przedziale 50 000, a 100 000 zł. Wysokość wsparcia dla danego naboru zależy od lokalnych potrzeb. Lokalne Grupy Działania mogą przyznawać punkty za przynależność do grup defaworyzowanych (m.in. osoby bezrobotne). Dotacja LGD pozwoli Ci na zakup tylko nowych sprzętów – co może zdecydowanie utrudnić zakup pojazdu (dotacje na samochód). Co więcej, technicznie dotacje z Lokalnych Grup Działania stanowią najwyższą możliwą formę funduszy UE na start, jednak..

PREMIA NA POZAROLNICZĄ DZIAŁALNOŚĆ na food truck?

W 2021 roku zaplanowany jest nabór na premie na pozarolniczą działalność. Ta forma pomocy zapewnia najwyższe pieniądze na założenie działalności. Przed złożeniem wniosku musisz wykazać się dobrym planowaniem działalności. Biznesplan food truck musi być logiczny i realny do spełnienia.. Możesz ubiegać się o dotacje od 150 000 zł do 250 000 zł w zależności od liczby stworzonych miejsc To największe dofinansowanie na food truck. Musisz jednak przeznaczyć go wyłącznie na nowe środki trwałe.

DOTACJE na food truck: PROŚBA

Byłbym wdzięczny za udostępnienie tego wpisu na blogu znajomym i rodzinie. Jednym ze sposobów, aby to zrobić, jest udostępnienie  fan page lub mojego bloga. Pomoże to kolejnym osobom zainteresowanym rozpoczęciem działalności. Udostępnij .

ZDAJ SIĘ NA PROFESJONALISTĘ I UZYSKAJ JEDNORAZOWE ŚRODKI NA ZAŁOŻENIE DZIAŁALNOŚCI

Jeśli boisz się, czy uda Ci się prawidłowo uzupełnić biznesplan pod dotacje na start firmy, to uspokajam – pomogę Ci.

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój biznesplan i wniosek uzyskają maksymalną liczbę punktów dla Twojego pomysłu lub Twojej sytuacji zdaj się na mnie. Pomogłem wielu osobom otrzymać dotację na start działalności gospodarczej.

Nie wiesz jaka dotacja na start jest dla Ciebie? Szukasz informacji o aktualnych naborach na dofinansowanie?  Skontaktuj się z nami.

Pomogliśmy setkom osób – zobacz tutaj.

www.bizplanner.pl

tel. 531-339-970

Kontakt