DOFINANSOWANIE NA ROZPOCZĘCIE DZIAŁALNOŚCI 2022

Wnioski o dotacje na start-up są będą dostępne też w 2022 roku. Wielu z was prawdopodobnie już zastanawia się, jak założyć firmę bez pieniędzy? Jak pokryć często znaczące nakłady inwestycyjne? Aby znaleźć dotacje na start, już teraz warto szukać wiedzy na ten temat. Już teraz przygotuj biznesplan na przyszłość. Większość programów pod dotacje będzie kontynuowana. Ten wpis powstał z myślą o osobach, które szukają odpowiedz jak znaleźć dofinansowanie na rozpoczęcie działalności 2022.

BENEFICJENCI, CZYLI KTO MOŻE UBIEGAĆ SIĘ O DOTACJE

Jednym z kryteriów rozróżnienia środków na start (dotacje na rozpoczęcie działalności) jest wiek Wnioskodawcy. Istnieje wiele programów, które oferują pomoc w określonych kategoriach wiekowych. Niektóre programy dzielą beneficjentów na :

  • przede wszystkim, osoby młode, czyli te poniżej 30 roku życia,
  • dalej, pozostałe, wszystkie powyżej ww. wieku.

Nabory na dotacje dla osób młodych przeważanie zawarte są w ramach programu POWER, a dla pozostałych RPO.

DOTACJE DO WZIĘCIA W 2022?

Dostępnych jest wiele możliwości, to nie prawda, że funduszy na start nie ma. Niestety, nie każdy ma wiedzę i wie gdzie i jak szukać informacji o naborach o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności 2022. Pomogę Wam, zobacz jakie możliwości czekają:

DOTACJE DLA FIRM Z RÓŻNYCH ŹRÓDEŁ: ZESTAWIENIE RÓŻNIC

Opis każdego dofinansowania 2022 można znaleźć na powyższych linkach. Przyjrzyjmy się więc Twoim opcjom.

DOFINANSOWANIE DLA BEZROBOTNYCH: JAK OTRZYMAĆ DOTACJE

Jest to najszerszy katalog dla potencjalnych beneficjentów. Większość z wcześniej wskazanych funduszy UE skierowana jest dla osób bezrobotnych. Z pewnymi różnicami. Tak jak dofinansowanie na rozpoczęcie działalności z Urzędu Pracy, a także fundusze UE (RPO, POWER) wymagają bezwzględnie posiadania statusu osoby bezrobotnej, tak dofinansowanie z Lokalnych Grup Działania (dotacje LGD) już nie. Możesz ubiegać się o tej środki nawet, gdy jesteś osobą pracującą. Dotacje LGD czasami jednak przewidują dodatkowe punkty za taki status (przynależność do grup defaworyzowanych).

DOFINANSOWANIE DLA ROLNIKA: POZAROLNICZA DZIAŁALNOŚĆ

W 2021 roku był prowadzony nabór w programie premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej. Czy w 2022 roku będzie kontynuowany nabór na start nie wiadomo. Jest szansa, że zastąpi go alternatywny program. Tutaj status osoby bezrobotnej jest umowny, ponieważ beneficjenci nie utrzymują się z pracy na umowy zlecenie (powyżej minimalnego wynagrodzenia), czy umowy o prace. Są rolnikami lub domownikami. Często pozostają bez realnego źródła dochodu. Śledź wpisy na Biz Planner Dotacje, by dowiedzieć się, czy ARiMR poinformuje o naborze w 2022 roku.

DOFINANSOWANIE NA ROZPOCZĘCIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ 2022: KWOTY DOTACJI

Jednorazowe środki na podjęcie działalności z Urzędu Pracy wahają się od 4-krotności do 6-krotnością przeciętnego wynagrodzenia w sektorze. Wartość wynagrodzenia ulega zmianom. Informacje o jego wysokości znajdziesz na stronie urzędów pracy – przeważnie informacja jest na samym dole portalu dofinansowanie pup.

Dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej z Funduszy Europejskich UE wynosić może maksymalnie 6-krotność średniego wynagrodzenia. Z reguły beneficjenci mogą liczyć na fundusze na start w granicy 23 000– 27 000 zł. Wyróżnikiem programów RPO czy POWER (dotacje unijne na start firmy) jest pomostówka. To comiesięczna pomoc pieniężna na bieżące koszty firmy. Z reguły można otrzymać od 1 000 do 2 100 zł miesięcznie. Przyznawana jest na okres od 6 do 12 miesięcy działalności. Reasumując: dotacja unijna na firmę może przyznać wsparcie nawet 50 000 zł.

Lokalne Grupy Działania rozdzielają dofinansowanie na start działalności od 50 000 do 100 000 zł. Ta dotacja na rozpoczęcie działalności 2022 wysyłana jest w 2 transzach. Odpowiednio:

  • pierwsza to 80% wartości funduszy,
  • a po zrealizowaniu zapisów biznesplanu pozostałe 20% kwoty dotacji.

Premia na pozarolniczą działalność gospodarczą to zdecydowanie najwyższe dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Czy ogłoszą nabór w 2022 roku zobaczymy, jednak warto z tego miejsca zapoznać się chociaż z podstawowymi informacjami na temat programu ARiMR. Wnioskodawca może otrzymać od 150 000 do 250 000 zł funduszy UE w zależności od zakładanego zatrudnienia. W 2022 może nie być realizowany. Śledź na bieżąco wpisy na Biz Planner Dotacje – na pewno poinformuję Cię o naborach.

TWÓJ POMYSŁ NA DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ: KIEDY OTRZYMASZ DOTACJE NA ROZPOCZĘCIE FIRMY?

Tutaj są zdecydowanie największe różnice.

Dotacje na rozpoczęcie działalności z Urzędu Pracy jest rozstrzygane przeważnie do 30 dni od zakończenia naboru lub przyjęcia wniosku (nabory ciągłe). Dotacje na start działalności gospodarczej z Funduszy Europejskich charakteryzują się decyzjami się między 2 a 3 miesiącami.

Podpisanie umowy o dofinansowanie w ramach funduszy z Lokalnej Grupy Działania, a także Premia na rozpoczęcie pozarolniczej działalności (nie wiadomo, czy będzie w 2022) następuje w przeciągu od 6 do 8 miesięcy. Im wyższe dotacje na start firmy, tym dłuższe i szczegółowe procedury weryfikacji wniosków o dofinansowanie.

FUNDUSZE NA ROZPOCZĘCIE DZIAŁALNOŚCI 2022: KOSZTY KWALIFIKOWALNE

Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności mają szeroki katalog przeznaczenia. Koszty kwalifikowane to m.in..:

  • przede wszystkim, aktywa trwałe takie jak:  pojazdy, laptopy komputery, urządzenia wielofunkcyjne, czy elektronarzędzia,
  • następnie, środki obrotowe, m.in. materiały (występują ograniczenia: sprawdź w linkach dotyczących dotacji),
  • także, marketing i  reklama, dla przykładu: strona www, ulotki (także są limity lub wyłączenia).

To na co dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej mogą być wydane zależy od regulaminu.

Koszty kwalifikowane i niekwalifikowane opisałem na blogu w serii wpisów poświęconej dofinansowaniu na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

DOFINANSOWANIE DLA NOWYCH FIRM: UWAŻAJ

Niestety, nie wszystkie programy pozwolą na zakup przedmiotów używanych. Dofinansowanie na założenie działalności PUP oraz dotacje UE pozwolą Ci na zakup używanych przedmiotów. Z reguły możesz spotkać się z ograniczeniami kwotowymi lub procentowymi, jednak finalnie otrzymasz zgodę.

Kosztami kwalifikowanymi:

  • Premia na rozpoczęcie pozarolniczej działalności
  • oraz Dofinansowanie z Lokalnych Grup Działania

to tylko nowe środki trwałe. Może być to minus tych form pieniędzy na start, jednak pamiętaj, że są to największe dotacje na start firmy.

Jeżeli ten wpis był dla Ciebie wartościowy albo znasz kogoś, kto powinien go przeczytać, to będę wdzięczny, jeśli podzielisz się z nim tym materiałem. Możesz to zrobić zarówno poprzez słowne polecenie jak także polubienie i udostępnienie treści fan page lub mojego bloga.

ZDAJ SIĘ NA PROFESJONALISTĘ I UZYSKAJ DOTACJĘ NA START FIRMY

Jeśli boisz się, czy uda Ci się prawidłowo uzupełnić biznesplan pod dotacje unijne na rozpoczęcie działalności, to uspokajam – pomogę Ci.

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój biznesplan i wniosek uzyskają maksymalną liczbę punktów dla Twojego pomysłu lub Twojej sytuacji zdaj się na mnie. Pomogłem wielu osobom otrzymać dotację na start działalności gospodarczej.

Nie wiesz jaka dotacja na start jest dla Ciebie? Szukasz informacji o aktualnych naborach o dofinansowanie?  Skontaktuj się z nami.

Pomogliśmy setkom klientów. Zobacz OPINIE KLIENTÓW

www.bizplanner.pl

tel. 531-339-970