Jak założyć firmę bez pieniędzy

Niektórzy twierdzą, że aby odnieść sukces w świecie biznesu, potrzebne są duże kieszenie i doświadczenie. Ale wiemy, że nie zawsze tak jest. Istnieje wiele sztuczek, wskazówek i hacków, które pomogą Ci rozpocząć własny biznes. Zobacz jak założyć firmę bez pieniędzy?

Krok pierwszy: zasady sukcesu biznesu?

Rozpoczęcie biznesu od zera i sprawienie, by działał, jest trudne. Wymaga skrupulatnego planowania i dużo ciężkiej pracy. Ale co sprawia, że firma działa?

Badania pokazują, że ludzie urodzeni z duchem przedsiębiorczości są dobrzy w identyfikowaniu szans i przekształcaniu ich w zyski, mogą dostrzec luki na rynku i dowiedzieć się, jak je wypełnić. Nowe pomysły na biznes są głównie wynikiem znalezienia odpowiedniej luki rynkowej. Można ją identyfikować z nowością rynkową jako innowacja lub udoskonalenie obecnej oferty. Nie musisz wymyślać koła na nowo. Możesz ulepszyć ofertę konkurencji. Przedsiębiorcy muszą też być wytrwali, nie rezygnują z przedsięwzięć, nawet gdy napotykają trudności. Dla tej grupy rozpoczęcie działalności z ograniczonym budżetem jest niczym więcej jak kolejnym wyzwaniem. Jakie są więc zasady sukcesu biznesu?

Własny biznes: Czy można nauczyć się przedsiębiorczości?

Według mnie, przedsiębiorczość to połączenie zaradności i chęci realizacji określonego celu (w tym przypadku posiadania i zarządzania firmą). Przedsiębiorczość to obecnie jedna z najbardziej poszukiwanych cech.. także u pracodawców. Takie osoby charakteryzują się dużą samodzielnością i otwartą głową w szukaniu usprawnień.

W miarę jak gospodarka staje się coraz bardziej zglobalizowana, stało się oczywiste, że doprowadziło to do wzrostu liczby przedsiębiorców. Z tego powodu istnieje obecnie wiele kursów i programów szkoleniowych, które uczą ludzi, jak zostać przedsiębiorcą, dając im możliwość spróbowania swoich sił w przedsiębiorczości.

Nie wszystkie oczywiście są warte polecenia. Natomiast duża część materiałów i wiedzy jest wysokojakościowa i do tego za darmo. Znajdziesz ją w licznych poradnikach, czy kanałach społecznościowych.

Kluczową sprawą jest wyrabianie w sobie nowych nawyków, które wspomogą “przemianę”. Codziennie albo budujemy nowe nawyki, albo utrwalamy stare. Główną cechą, którą powinieneś w sobie kształtować będzie otwarcie się na wyzwania. Jest to najtrudniejsza część.

Dlaczego?

Wiąże się z nieustannym wychodzeniem ze strefy komfortu. Tego nasz mózg nie lubi, bez względu jaki status już posiadasz. Natomiast jeżeli chcesz stać się przedsiębiorczą osobą musi stawiać sobie nowe wyzwania i je realizować.

Do samej chęci posiadania firmy i podjętych kroków jej realizacji nie wystarczy sama zmiana mentalna, a pewnego rodzaju świadomość biznesowa. Z perspektywy zaradności przedsiębiorczości można się nauczyć.

czy faktycznie tak trudno założyć firmę

Każdego roku tysiące osób zakłada własny biznes od podstaw. Czy wizja i pasja wystarczą do powstania rentownego przedsięwzięcia? Nie, zdecydowanie nie są wystarczające. Są to elementy kluczowe, ale nie wystarczające. Należy zbudować także podstawy wiedzy finansowej i organizacyjnej albo znaleźć odpowiednie osoby, które w tym nam pomogą. Dla większości kluczowym aspektem stają się finansowe, a raczej jak pozyskać pieniądze na firmę? Czy faktycznie tak trudno założyć firmę w Polsce?

Ten przewodnik zawiera informacje o tym, jak założyć firmę bez pieniędzy.

3 kroki jak założyć firmę

Pierwszym krokiem jest przeniesienie pomysłu na start-up na papier. Określ czym zajmować się będzie Twoja działalność, jakie wartości dodane oferuje klientom, w czym różni się od konkurencji. Pomoże Ci to odpowiedzieć na pytanie jak założyć biznes od zera.

Drugim krokiem jest ustalenie kim są Twoi klienci. Gdy wiesz, do kogo chcesz kierować reklamy, łatwiej jest im sprzedawać. Jeśli na przykład docelową grupą odbiorców są kobiety w wieku 35-55 lat w Australii, upewnij się, że Twoje reklamy są wyświetlane w witrynach przeznaczonych dla tej grupy demograficznej. Jeśli tak nie jest, nie zobaczą ich ani nie klikną!

Krok trzeci to określenie, ile funduszy potrzebujesz na rozpoczęcie działalności. Obiektywne wyliczenia wskażą Ci lukę w finansowaniu, którą możesz uzupełnić poprzez szereg rozwiązań, które wskaże w kolejnych akapitach.

Tak jak się domyślasz są to składowe elementy dokumentu operacyjnego (biznesplan firmy). Szereg porad i wskazówek jak napisać biznesplan firm przedstawiłem w tym artykule.

Jak się przygotować do prowadzenia firmy?

Jak sam widzisz, nastawienie i przedsiębiorczość nie wystarczą, by prowadzić firmę z sukcesami. Skoro tak, to jak się przygotować do prowadzenia działalności gospodarczej?

O to kilka zebranych porad, które zdecydowanie pomogą Ci odpowiedzieć na pytanie jak założyć firmę z głową?

Przede wszystkim Nie rezygnuj z pracy

Rozpoczęcie działalności gospodarczej może być trudne i to ten moment statystycznie może być najbardziej frustrujący. Więc jeśli masz pracę na pełen etat, nie rezygnuj z niej od razu. W końcu w czasie wolnym masz pełne prawo prowadzić własny biznes.

Początkowo dochody z firmy mogą być niewystarczającym źródłem utrzymania. W takich chwilach pracodawca zapewni Ci dochód, nawet jeśli Twoja firma będzie zaczynać. Możesz również przeznaczyć część swojej pensji na zakupy firmowe, takie jak artykuły biurowe i sprzęt.

Założyć firmę jako nastolatek?

Nastolatek może założyć firmę, jeśli ma środki i wsparcie ze strony rodziców. Ważne jest, aby nastolatek miał dobre pojęcie o tym, jaki rodzaj biznesu chce rozpocząć, aby jego rodzice byli pomocni i chętni do zapewnienia podstaw merytorycznych i aby mieli wystarczająco dużo czasu, aby się temu poświęcić.

W Polsce nie można prowadzić działalność bez ukończenia 13 lat. Chociaż taka sytuacja może wydawać się dobrym pomysłem, w praktyce jest to bardzo trudne. Każda decyzja wymaga zgody przedstawiciela ustawowego (do 18 roku życia opiekun prawny). Jednak nie ma rzeczy niemożliwych.

Oto kilka przykładów nastoletnich przedsiębiorców, którzy założyli udane firmy:

 • przede wszystkim, Mark Zuckerberg: Stworzył Facebooka, gdy miał zaledwie 19 lat
 • także Steve Jobs: współtworzył Apple Computers, gdy miał 21 lat

Jak sprawdzić pomysł na biznes

Nigdy wcześniej nie było tak prostego sposobu. To działalność nierejestrowana. Ustawa Prawo przedsiębiorców, będąca częścią Konstytucji biznesu, reguluje kwestie związane z działalnością nierejestrowaną. Działalność nierejestrowana ma kilka wymogów:

 • po pierwsze odpowiedni przychodów (kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont) nie może przekroczyć w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia,
 • także brak prowadzenia działalności 60 miesięcy wstecz przez takiego przedsiębiorcę.

Zalet działalności nierejestrowanej jest wiele.

Przede wszystkim nie też podlegasz obowiązkowi ubezpieczeń ZUS. Prowadząc działalność niezarejestrowaną nie musisz opłacać żadnych składek (społeczne i zdrowotne). Jest to idealne rozwiązanie na sprawdzenie trafności naszych założeń, wyboru klientów, pożądanych cech usług/produktów.

Dodatkowo, działalność nierejestrowana nie przekreśla szans na dotacje na rozpoczęcie działalności. Nie widniejesz w żadnych rejestrach.

Co więcej, możesz potraktować ją to jako poligon doświadczalny przed założeniem działalności gospodarczej.

Jak założyć firmę bez pieniędzy: uruchom oszczędności

Jeżeli pomysł na działalność jest już przetestowany, czas pomyśleć nad założeniem działalności. Często firmy zakładane są poprzez własne oszczędności. Czy jest to dobre rozwiązanie? Na pewno bardziej analizujemy koszty, uczymy się przewidywać wydatki, ponieważ wydajemy własne oszczędności, na które pracowaliśmy tak długo. Z reguły takie firmy są bardziej przemyślane i dopracowane. Natomiast nie zawsze rozwijają się tak szybko jakby mogły.

Firma bez pieniędzy: dotacje

Jeżeli pomysł na działalność jest przemyślany dokładnie, mamy doświadczenie rynkowe, klientów i strategię marketingową, brak funduszy może spowolnić nasz rozwój. Dodatkowy zastrzyk gotówki może być akceleratorem rozwoju działalności. Skupmy się na funduszach bezzwrotnych (dotacje na założenie działalności gospodarczej).

Jak założyć firmę bez pieniędzy: DOFINANSOWANIE Z URZĘDU PRACY

Wszystkie wymogi dotyczące dotacje PUP pokazałem w krótkiej serii wpisów o tej tematyce, która znajdziesz tutajDofinansowanie na firmę z PUP to fundusze na firmę wypłacane jednorazowe w przedziale 4 a 6-krotnością przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Pomimo potencjalnie wysokiej kwoty jednorazowej, nie istnieje ujednolicona wysokość pomocy dla całego kraju. PUP decydują na przyznanie kwot od 16000 do ponad 30000 zł.

DOTACJE DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Dofinansowanie dla osób bezrobotnych z Urzędu Pracy obejmuje wyższe progi kwotowe niż w przypadku pomocy dotacje PUP. Wnioskodawca może starać się o pieniądze odpowiadające nawet do 15-krotność przeciętnego wynagrodzenia. Urzędy z reguły przyznają dotacje między 25000 zł a 35000 zł. Jest to nadal wystarczające Dofinansowanie dla młodych przedsiębiorców.

FIRMA bez pieniędzy: DOTACJE UE

Dofinansowanie dla młodych przedsiębiorców z Unii posiada kilka składowych:

 • po pierwsze: zajęcia grupowe,
 • następnie, konsultacje,
 • dalej, jednorazowe pieniądze na firmę (średnio od 25000 zł do 27000 zł),
 • na koniec, pomostówka (czasami 2100 zł miesięcznie przez pierwszy rok działalności).

Całość korzyści finansowych na założenie firmy przekracza często 50000 zł.

LOKALNE GRUPY DZIAŁANIA

Dofinansowanie dla młodych przedsiębiorców dla obszarów wiejskich mieści się w przedziale 50000, a 100000 zł. Decyzja o wysokości wsparcia podejmowana jest lokalnie. Te dotacje na założenie działalności nie wymagają statusu osoby bezrobotnej. Co prawda, zdarza się, że LGD przyznają dodatkowe punkty za ten status jednak rzadko są to decydujące punkty.

Technicznie dotacje z Lokalnych Grup Działania stanowią najwyższą możliwą formę funduszy UE na start, jednak..

PREMIA NA POZAROLNICZĄ DZIAŁALNOŚĆ CZYLI DOFINANSOWANIE DO BIZNESU

W 2021 roku zaplanowany jest nabór na premie na pozarolniczą działalność. Z mojego doświadczenia jest to wręcz idealne dofinansowanie na założenie w pełni wyposażonej firmy w branży usług kosmetycznych. Dzięki niej można kupić wiele innowacyjnych lokalnie środków trwałych. Wnioskodawcy będą mogli ubiegać się nawet o 250 000 zł na start firmy. Wskazane wsparcie to także najwyższa kwota dofinansowania na rozpoczęcie działalności. W zależności od planowanego zatrudnienia możesz ubiegać się o kwoty od 150 000 zł do 250 000 zł.

Dotacje zwrotne

To nic innego jak niskooprocentowane pożyczki na założenie działalności gospodarczej. W każdym województwie znajdziesz pośrednika tego programu. Będziesz mógł złożyć tam wniosek i biznesplan o pożyczkę. Środki pochodzą z BGK.

W programie Pierwszy Biznes Wsparcie w Starcie mogą brać udział:

 • przede wszystkim, studenci ostatniego roku studiów,
 • dodatkowo, absolwenci szkoły lub uczelni wyższej (do 4 lat po zakończeniu nauki),
 • co więcej bezrobotni (także poszukujący pracy opiekunowie osób niepełnosprawnej).

Niskooprocentowana pożyczka ma bardzo korzystne warunki finansowania:

 • po pierwsze, oprocentowanie bazowe wynosi 0,05 proc.,
 • dodatkowo, brak prowizji za przyznanie,
 • a także możliwość finansowania do 7 lat wraz z 12 miesięczną karencją,
 • na koniec, kwota pożyczki oscyluje w okolicy 110 tysięcy (kwota zależna od przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce).

Więcej na temat programu Wsparcie w Starcie II znajdziesz tutaj.

rozpoczęcie działalności z ograniczonym budżetem

Jak samo widzisz otworzenie firmy z ograniczonym budżetem jest możliwe. Kluczową kwestią jest wykształcenie w sobie odpowiedniej postawy, zdobycie wiedzy (lub korzystanie ze specjalistów), a także testowanie swojego przedsięwzięcia. Twój pomysł na działalność musisz bardzo dobrze przemyśleć i przeanalizować. Przelanie pomysłu i usystematyzowanie ich w postaci dokumentu operacyjnego (biznesplan) zdecydowanie pomoże Ci w tym.

Jeśli boisz się, czy uda Ci się prawidłowo uzupełnić biznesplan pod dotacje na start firmy, to uspokajam – pomogę Ci.

Jak założyć firmę: Biz Planner Biznesplany

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój biznesplan odzwierciedli realia rynkowe, a także będzie podstawą do otrzymania dotacji, zdaj się na naszą pomoc. Pomagamy klientom w całej Polsce otworzyć działalności gospodarcze. Przygotujemy biznesplan i wniosek, które zmaksymalizują liczbę punktów dla Twojego pomysłu w konkursie. Pomogliśmy wielu osobom otrzymać dotację na start działalności gospodarczej.

Nie wiesz jaka dotacja na start jest dla Ciebie? Szukasz informacji o aktualnych naborach na dofinansowanie?  Skontaktuj się z nami.

Pomogliśmy setkom osób – zobacz tutaj.

www.bizplanner.pl

tel. 531-339-970

Kontakt