DOTACJE UNIJNE NA ZAŁOŻENIE DZIAŁALNOŚCI 2022

Wielu zainteresowanych szuka możliwości sfinansowania ich przedsięwzięcia. Jedną z pierwszych instytucji jaka przychodzi Wam do głowy są „dotacje unijne”. Jednak niewielu z Was orientuje się w tej tematyce. Informacje na temat tego dofinansowania są często rozrzucone i nieusystematyzowane. Jakie są jej parametry, wymagania i gdzie przede wszystkim należy się zgłosić o pomoc. Dotacje unijne na założenie działalności 2022 są przystępnym sposobem na sfinansowanie starty firmy. Suma korzyści jest na pewno większa niż te oferowane przez Dotacje z Urzędu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej 2022. Oczywiście istnieją także inne formy dofinansowania dla firm, o których możesz przeczytać na moim blogu.

DOTACJA UNIJNA DLA FIRM: DLA KOGO

Fundusze europejskie na założenie firmy możemy podzielić ze względu na wiek przyszłych beneficjentów:

 • po pierwsze, dla osób powyżej 30 roku życia (Regionalne Programy Operacyjne),
 • oraz dla osób przed 30 rokiem życia (Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój).

Dofinansowanie unijne dla firm z ww. programów występuje w każdym województwie. Cechą odróżniającą są terminy naborów o dotację na start działalności gospodarczej.

Dofinansowanie na firm jednoosobowych 2022: JAKIE KOLEJNE WYMOGI

Oprócz wcześniej wymienionego podziału dotacje dla firm jednoosobowych kierowane są do osób, które przynależą do pewnych grup społecznych, m.in.:

 • po pierwsze, zarejestrowani w PUP,
 • następnie, bezrobotni niezarejestrowane w PUP,
 • także imigranci,
 • dodatkowo, reemigranci-Polacy, którzy byli za granicą przez co najmniej 6 miesięcy (bez przerwy),
 • co więcej, odchodzący z rolnictwa i ich rodziny,
 • oraz tzw. ubodzy pracujący – gdy zarobki danej osoby nie przekraczają płacy minimalnej,
 • a także, zatrudnieni na umowach krótkoterminowych,
 • czasami także pracujący w ramach umów cywilno-prawnych.

Co więcej, Dotacje z UE na otwarcie firmy przewidują dodatkowe punkty za określone cechy kandydata. Często bonusowe punkty otrzymujemy za :

 • przede wszystkim płeć: przeważnie kobiety otrzymują dodatkowe punkty,
 • następnie, stopień wykształcenia: im niższe, tym więcej punktów przy naborze o dotację,
 • a także, udokumentowany okres na bezrobociu: osoby długotrwale bezrobotne (przez co najmniej 12 miesięcy) otrzymują premie,
 • dodatkowo za stopień niepełnosprawności.

DOTACJE UNIJNE NA ZAŁOŻENIE DZIAŁALNOŚCI 2022: GDZIE SZUKAĆ POMOCY

Główną instytucją, która może dysponować środkami w ramach programów unijnych, jest urząd pracy. Ten typ dotacji opisałem dla Ciebie w serii wpisów. Jednak dotacje unijne z urzędu pracy nie do końca są tym czego większość zainteresowanych oczekuje.

Szukając instytucji, które dysponują takimi środkami warto sprawdzić organizacje pozarządowe oraz instytucje szkoleniowe. Listę tych podmiotów możesz znaleźć w wyszukiwarce dotacji. Jeśli nie wiesz, jak odszukać dotacji na start, możesz skontaktować się z Punktem Informacji Funduszy Europejskich dla Twojego województwa. Punkty te wskażą Ci aktualne dofinansowanie unijne.

Dotacje unijne na założenie firmy 2022: Z CZEGO SIĘ SKŁADAJĄ

Dotacje unijne 2022na start firmy składa się z 3 części:

 • przede wszystkim jednorazowej dotacji na utworzenie Twojej firmy (w maksymalnie kwota wynosi 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia w Polsce),
 • następnie doradztwa i szkolenia z zakresu podejmowania działalności gospodarczej,
 • na końcu, comiesięcznego wsparcia w postaci dotacji pomostowej (kwota przeważnie oscyluje od 1000 do 2500 zł).

Suma korzyści z programu dotacje unijne na założenie działalności często oscyluje między 38 000 a 50 000 zł.

NA CO MOŻNA PRZEZNACZYĆ DOTACJĘ: koszty kwalifikowalne

Koszty kwalifikowalne dotacji na start firmy w programie unijnym są podobne do tych z Urzędu Pracy.

Jest to najbardziej interesującą kwestią dla Ciebie będzie przeznaczenie otrzymanych środków.

Z reguły dotacje unijne wskazują, aby środki były przeznaczone na zakup nowych przedmiotów. W niektórych wyjątkach po wskazaniu racjonalnego uzasadnienia mogą zgodzić się na zakup używanego środka trwałego.

Z omawianego dofinansowania bez ograniczeń można sfinansować zakupy o charakterze inwestycyjnym. Głównie chodzi tutaj o takie pozycje jak:

 • urządzenia,
 • maszyny,
 • oprogramowanie,
 • środki transportu z uwzględnieniem wytycznych danego Urzędu Pracy (jak wspomniałem nie każdy zezwala na takie wydatki).

Dotacje unijne na otwarcie firmy 2022: NA CO DOFINANSOWANIE POMOSTOWE?

Ta comiesięczna dotacja na firmę może być wydana m.in.:

 • po pierwsze, na czynsz,
 • dodatkowo na towar do sprzedaży,
 • co więcej, składki ubezpieczenia społecznego,
 • na końcu nawet na tankowanie pojazdu.

a także wiele innych kosztów. Reasumując są to środki z przeznaczeniem na bieżące koszty firmy.

DOTACJE UNIJNE NA ZAŁOŻENIE DZIAŁALNOŚCI 2022: JAK PRZEBIEG PROCES

Nabór o dotację rozpoczyna się od ogłoszenia przez daną instytucję. Pierwszym etapem przy ubieganiu się dofinansowanie na firmę jest złożenie formularza rekrutacyjnego. Jest to prosty wniosek wstępny o dotację, w którym przedstawiasz swój pomysł pod kątem Twoich predyspozycji, umiejętności, wiedzy oraz doświadczenia zawodowego.

Po otrzymaniu decyzji pozytywnej przystępujesz do szkolenia, które trwa około 7 -14 dni. Podczas zajęć poznajesz zagadnienia związane z:

 • marketingiem,
 • przepisami RODO,
 • podstawami rachunkowości i podatków,
 • przygotowaniem biznesplanu,
 • kosztami kwalifikowalnymi dotacji unijne na rozpoczęcie działalności oraz dofinansowania pomostowego.

Ostatnim etapem jest przygotowanie biznesplanu, przeważnie dokumentu między 30 – 40 stron, który bardzo dokładnie opisze Twój pomysł na firmę, przeznaczenie dotacji unijnej na rozpoczęcie działalności (koszty kwalifikowalne), a także prognozy finansowe.

DOTACJA NA ROZPOCZĘCIE DZIAŁALNOŚCI: ILE TRWA PROCEDURA

Wszystkie ww. kroki zamykają się od 2 do 3 miesięcy. Jest to rozwiązanie pośrednie między Dotacją z Urzędu Pracy a dofinansowaniem LGD.

Dotacje unijne na start firmy 2022: czy warto

Suma korzyści na pewno przewyższa dofinansowanie z urzędu pracy na założenie działalności. Jednak nie wszyscy chętnie skłaniają się ku tej formie dofinansowania.

Dlaczego?

Przede wszystkim cała procedura trwa zdecydowanie dłużej niż w Urzędzie Pracy. Dla niektórych osób własna działalność gospodarcza jest konieczna, by utrzymać siebie i rodzinę.

Dodatkowo, procedura naborów o dotacje UE na start firmy, przewiduje co najmniej 2, a czasami 3 sita rekrutacyjne. Co to oznacza. Na początku, by zakwalifikować się do programu należy uzupełnić formularz rekrutacyjny. Kolejnym krokiem, może być punktowana rozmowa z doradcą. Po przejściu tych etapów następują zajęcia stacjonarne lub online przez okres od 7 do 14 dni. W trakcie możesz być proszony o uzupełnienie testów z wiedzy. Zwieńczeniem całego procesu jest biznesplan konkursowy (z reguły powinien zwierać między 45 a 70 stron). Jak widzisz procedura jest Intensywna, część z beneficjentów woli zaoszczędzić sobie stresu z tym związanego.

Zdarz się nierzadko, że sama pula korzyści z tego dofinansowania na start oscyluje w dolnej granicy tj. 38 000,00. W przypadku, gdy Urząd Pracy oferuje kwoty 30 000 – 34 000 zł, Beneficjenci wybierają szybką i bardziej komfortową formę pozyskania środków (pieniądze na założenie działalności).

Dotacje unijne na założenie firmy 2022: UWAGA

Przy ocenie Twojej pracy nie jest uwzględniane tylko merytoryczne przygotowanie dokumentacji. Komisja musi mieć pewność, że Twój pomysł na działalność będzie mógł funkcjonować w realiach rynkowych. Zadbaj o to przy przygotowywaniu się o dofinansowanie na start.

Przygotuj racjonalne argumenty i dane rynkowe. Pomogą one zdobyć więcej punktów przy ubieganiu się o dotacje unijne na założenie firmy 2022.

Jeżeli ten wpis był dla Ciebie wartościowy albo znasz kogoś, kto powinien go przeczytać, to będę wdzięczny, jeśli podzielisz się z nim tym materiałem. Możesz to zrobić zarówno poprzez słowne polecenie jak także polubienie i udostępnienie treści fan page lub mojego bloga.

POMOC W PRZYGOTOWANIU WNIOSKU: Dotacje unijne 2022

Jeśli boisz się, czy uda Ci się prawidłowo uzupełnić biznesplan pod dotacje na start firmy, to uspokajam – pomogę Ci.

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój biznesplan i wniosek uzyskają maksymalną liczbę punktów dla Twojego pomysłu lub Twojej sytuacji zdaj się na mnie. Pomogłem wielu osobom otrzymać dotację na start działalności gospodarczej.

Nie wiesz jaka dotacja na start jest dla Ciebie? Szukasz informacji o aktualnych naborach na dofinansowanie?  Skontaktuj się z nami.

Zaufały nam setki klientówsprawdź OPINIE

pomożemy

www.bizplanner.pl

tel. 531-339-970

Kontakt

Preferujesz treści w formie audio i wideo? Odwiedź nas na youtube.com