DOFINANSOWANIE DLA STUDENTÓW 2022

Młodzi ludzie na studiach często zaczynają myśleć o własnej firmie. Nic w tym dziwnego, na co dzień mają kontakt z profesjonalistami (wykładowcami), którzy w ramach zajęć dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Czy założenie firmy przez studenta to dobry pomysł? Zależy od jego nastawienia, zaradności i niszy rynkowej. Będąc młodą energiczną osoba wydaje się nam, że świat nie ma ograniczeń. Pytanie jak pozyskać pieniądze na założenie firm?. Czy studenci mogą ubiegać się o dotacje na założenie działalności gospodarczej? Jakie jest dofinansowanie na założenie działalności dla studenta  2022?

Dotacje dla studentów na rozpoczęcie działalności: dzienni vs. zaoczni

Zacznijmy od wyróżnienia dwóch grup przyszłych kandydatów.

Po pierwsze studenci dzienni. Ogólnie ujmując są to osoby, których edukacja jest finansowana z budżetu państwa.

Przeciwieństwem studiów stacjonarnych są studia zaoczne. Studenci zaoczni uczęszczają na zajęcia z reguły  w trybie piątek – niedziela.

Dlaczego zaczęliśmy od wskazania tych grup?

Studenci zaoczni w przeciwieństwie do dziennych, mogą być osobami bezrobotnymi. Jest to sedno sprawy o jakie dotacje mogą ubiegać się studenci.

Dotacje dla studentów na rozpoczęcie działalności

Studenci dzienni mogą ubiegać się o środki na firmę poprzez LGD DOTACJE.

Studenci zaoczni natomiast mogą starać się o dotacje:

Poniżej znajdziesz krótkie podsumowanie poszczególnych dotacji

Dotacje dla studentów 2022: DOFINANSOWANIE Z URZĘDU PRACY NA ROZPOCZĘCIE DZIAŁALNOŚCI

PUP (czyli Powiatowe Urzędy Pracy) rozpisują nabory na dofinansowanie dla bezrobotnych studentów w następujących w 3 kategoriach wiekowych:

 • po pierwsze, młodych (do 29 roku życia) – z  programu POWER,,
 • dodatkowo powyżej 29 roku życia – z programu RPO,
 • także bez limitu wieku – środki z Funduszu Pracy.

DOTACJA dla studentów PUP KWOTA DOTACJI

Dotacja na start 2022 z Urzędu Pracy jest w pewnym przedziale wartości. Pieniądze na założenie firmy ustalane są w odniesieniu do przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jaka kwota dofinansowania będzie obowiązywać znajdziesz na stronie urzędu pracy w informacjach ogólnych. Waha się ona pomiędzy 4-krotnością, a 6-krotnością tej kwoty. Niestety, ale nie ma jednej ujednoliconej wartość pomocy dla całego kraju. Powiatowe Urzędu Pracy wykazują dużą autonomię w tym zakresie.

DOTACJE PFRON DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH studentów 2022

Coraz częściej osoby niepełnosprawne chcą rozpocząć działalność gospodarczą. Osoby niepełnosprawne mogą także skorzystać ze środków z urzędu pracy jak dla zdrowej osoby bezrobotnej.

ŚRODKI NA ZAŁOŻENIE FIRMY DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH?

Tutaj występuje znacząca różnica. Dla osób niepełnosprawnych kwota w ramach dofinansowania z PFRON może wynieść nawet 15 krotność przeciętnego wynagrodzenia w sektorze.

Pozostałe kryteria i wytyczne są bardzo zbliżone do tych opisanych jak w programie dofinansowanie na rozpoczęcie działalności z PUP.

Dofinansowanie z unii dla studenta

Fundusze UE dla start firm podzielone są ze względu na kategorie wiekowe uczestnika:

 • pierwsze, dla osób powyżej 30 roku życia (program RPO),
 • a także dla osób przed 30 rokiem życia (POWER).

Dotacje unijne dla firm z ww. programów występują w każdym województwie. Cechą, która wyróżnia te pogramy na tle innych jest m.in. kwota pomocy.

Dofinansowanie UE na rozpoczęcie działalności składa się z 3 części:

 • po pierwsze jednorazowe dofinansowanie na start Twojej firmy (w maksymalnie kwota wynosi 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia w Polsce),
 • dalej doradztwo i szkolenie z zakresu przedsiębiorczości, podatkach itp.,
 • a także, pomostówki, czyli comiesięcznej mini dotacji na koszty bieżące (kwota przeważnie oscyluje od 1000 do 2100 zł).

W ramach ubiegania się o środki w trakcie rekrutacji otrzymasz dodatkowe punkty m.in. za:

 • po pierwsze niskie kwalifikacje,
 • dodatkowo okres na bezrobociu (powyżej 12 miesięcy),
 • co więcej, stopień niepełnosprawności.

PIENIĄDZE NA START Z UNII, JAKIE WSPARCIE?

Dotacja z Unii dla studentów to m.in. :

 • po pierwsze, jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności  przeważnie 23050,00,
 • także , dotacja pomostowa (przeważnie od 1000 do 2500 zł netto przez 6 -12miesięcy),
 • na sam koniec, konsultacje i zajęcia dydaktyczne.

LGD DOTACJE: Studenci obszary wiejskie

Lokalne Grupy Działania to Instytucje zrzeszające lokalne organizacje oraz mieszkańców mniejszych gmin. Misją ich jest podnoszenie atrakcyjności terenów lokalnych dla

 • mieszkańców,
 • także przedsiębiorców,
 • dodatkowo rolnictwa
 • czy turystów.

Jednym z obszarów wsparcia jest właśnie przedsiębiorczość.

Kwoty funduszy UE są wysokie. Dotacje możesz przeznaczyć na zakup nowych środków trwałych, a także prace remontowo-budowlane.

W odróżnieniu od programu dofinansowanie z Urzędu Pracy nie musisz być osobą bezrobotną. Co dla wielu z Was jest dużą wartością dodana tej dotacji. Jednak bardzo często osoby bezrobotne zarejestrowane mogą liczyć na dodatkowe punkty w trakcie procesu oceny.

Mam nadzieję, że wiedza na temat programu pod dofinansowanie na założenie działalności pozwoli Ci wybrać ten właściwy. Będę wdzięczny za udostępnianie treści moich wpisów. Pomoże mi to dotrzeć do większej liczby potrzebujących pomocy osób.

DOFINANSOWANIE LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA: JAKIE dotacje dla studentów?

Tutaj czeka Cię miłe zaskoczenie. Kwoty dotacji wahają się w przedziale od 50 000,00 do 100 000,00 zł. Dofinansowanie możesz przeznaczyć między innymi na środki trwałe i prace remontowo-budowlane, marketing, czy promocję.

DOTACJE NA ZAŁOŻENIE FIRMY DLA STUDENTÓW DZIENNYCH

Tutaj niestety ni mam dla Ciebie dobry wiadomości. Wcześniej wymiona dotacja LGD wyczerpuje możliwości ubiegania się o środki na start firmy dla studentów dziennych. Istnieją natomiast preferencyjne pożyczki na start. O jednej z nich pisałem w moich wpisach.

DOFINANSOWANIE DLA STUDENTÓW 2022: WYKORZYSTAJ STUDIA

Jak widzisz istnieją różne formy wspierania przedsiębiorczości wśród uczących się. Studia to świetny czas na zakładanie działalności. Dlaczego? Ponieważ na uczelni masz dostęp do wiedzy od Twoich wykładowców. Co więcej jest to wiedza darmowa. Na konsultacjach, czy podczas dyskusji na zajęciach możesz poruszać interesujące Cię zagadnienia z przedsiębiorczości i rozwiązywać swoje problemy.

Jeżeli ten wpis był dla Ciebie wartościowy albo znasz kogoś kto powinien go przeczytać, to będę wdzięczny jeśli podzielisz się z nim tym materiałem. Możesz to zrobić zarówno poprzez słowne polecenie jak także polubienie i udostępnienie treści fanpage lub mojego bloga.

POMOC W PRZYGOTOWANIU WNIOSKU: Dofinansowanie dla studentów 2022

Jeśli boisz się, czy uda Ci się prawidłowo uzupełnić biznesplan pod dotacje na start firmy, to uspokajam – pomogę Ci.

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój biznesplan i wniosek uzyskają maksymalną liczbę punktów dla Twojego pomysłu lub Twojej sytuacji zdaj się na mnie. Pomogłem wielu osobom otrzymać dotację na start działalności gospodarczej.

Nie wiesz jaka dotacja na start jest dla Ciebie? Szukasz informacji o aktualnych naborach na dofinansowanie?  Skontaktuj się z nami.

Zaufały nam setki klientówsprawdź OPINIE

pomożemy

www.bizplanner.pl

tel. 531-339-970

Kontakt

▶ Preferujesz treści w formie audio i wideo? Odwiedź nas na ▶youtube.com