DOTACJE DLA EMERYTÓW NA DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ 2022

Coraz częściej osoby na emeryturze planują założenie własnej działalności gospodarczej? Czasami przemawiają za tym aspekty finansowe, czasami chęć zagospodarowania czasu wolnego. Emeryt prowadzący działalność gospodarczą w obecnych czasami nie jest rzadkim przypadkiem. W dzisiejszym wpisie przedstawimy Wam jak zdobyć pieniądze na firmę będą dla właśnie tej grupy wiekowej. Dowiedz się jak otrzymać Dotacje dla emerytów na działalność gospodarczą 2022.

Dlaczego nie DOTACJA DLA EMERYTA Z URZĘDU PRACY 2022

Obowiązujące wymogi dotyczące PUP dotacje przedstawiłem w serii wpisów o na ten temat. Znajdziesz je tutaj. Pomimo wystarczającej kwoty jednorazowej (nawet 34 000 zł), emeryci nie mogą niestety ubiegać się o ten rodzaj funduszy na start.

Dlaczego?

Emeryci zaliczają się to grona osób biernych zawodowo.

Co znaczy?

Nie tworzą w danej chwili zasobów siły roboczej. Czyli że nie pracują oraz jednocześnie nie są bezrobotne, ponieważ otrzymują świadczenia. Powstaje pytanie…

Czy emeryt może dostać dofinansowanie

Emeryci mogą się ubiegać o dwa rodzaje funduszy na start:

DOTACJA UE DLA EMERYTÓW NA DZIAŁALNOŚĆ 2022

Pieniądze na działalność gospodarczą na emeryturze składają się z 3 części:

 • po pierwsze jednorazowe dofinansowanie na założenie firmy (w maksymalnie kwota wynosi 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia w Polsce, często jednak oscyluje w okolicy 23 050 zł),
 • dodatkowo szkolenia i konsultacje z zakresu przedsiębiorczości, prowadzenia firmy, podatków.
 • także, wsparcia pomostowego, jest to dofinansowanie na pokrycie kosztów bieżących (kwota przeważnie oscyluje od ok 1 000 do 2 500 zł).

W całym procesie rekrutacji przyznawane są punkty. Oprócz racjonalności pomysłu ekstra punkty otrzymasz za:

 • przede wszystkim niskie kwalifikacje,
 • dalej okres bez pracy,
 • co więcej, stopień niepełnosprawności
 • także wiek.

Często dotacje UE kierowane są także do osób, które zaliczane są do grona biernych zawodowo. W takim wypadku osoby na emeryturze mogą ubiegać się o fundusze na start. Pełny zakres informacji na temat tego wsparcia (dotacje unijne) znajdziesz tutaj.

DOTACJE LGD: KTO MOŻE SKŁADAĆ WNIOSEK?

Warunkiem ubiegania się o uzyskanie pomocy w formie dofinansowania na rozpoczęcie działalności jest meldunek na terenie, wchodzącym w obręb terytorialny działalności LGD. Jeśli chcesz rozpocząć działalność gospodarczą na terenie gminy wiejskiej lub mniejszej gminy miejskiej możesz otrzymać na ten cel środki z Lokalnej Grupy Działania. Instytucja wspiera obszary o ludności do 20 tys. mieszkańców.

DOTACJE Z LGD: ILE ŚRODKÓW MOŻNA POZYSKAĆ?

Zaczynamy z wysokiego „C”. LGD dotacje 2022 są w przedziale od 50 000,00 do 100 000,00 zł. Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności możesz przeznaczyć między innymi na środki trwałe oraz prace remontowo-budowlane. Firma na emeryturze może być dofinansowana naprawdę sporym zastrzykiem gotówki.

DOTACJE LGD 2022: OPINIE

Czy warto starować o dotacje z LGD? To zależy zawsze od Twoich potrzeb, statusu na rynku pracy, przeznaczenia środków, czy terminu, w którym chcesz rozpocząć działalność.

Po pierwsze w odróżnieniu od dofinansowania z Urzędu Pracy nie musisz być osobą bezrobotną. Co dla wielu z Was jest dużą wartością dodana tej dotacji.

Kolejną różnicą jest bardziej rozbudowana dokumentacja. Druki na szczęście są jednolite dla CAŁEJ POLSKI, co jak wiesz w przypadku Urzędów Pracy nie jest praktyką. Wniosek pod dofinansowanie z Lokalnej Grupy Działania sporządzasz na drukach opracowanych przez ARiMR.

Na koniec, dokumentacja jest bardziej wymagająca niż ta z Urzędu Pracy. Wnioski muszą być bardzo szczegółowo opisane. Co wielu osobom nastręcza trudności. Dodatkowo wniosek wymaga wielu załączników w postaci zaświadczeń, czy ofert cenowych.

LGD DOTACJE: LOKALNE KRYTERIA WYBORU?

Każda Lokalna Grupa Działania kieruje się własnymi kryteriami w przyznawaniu punktów. W większości przypadków biznesplan firmy otrzyma dodatkowe punkty za:

 • Po pierwsze, indywidualne doradztwo/konsultację przeprowadzone w siedzibie LGD (dosłownie wystarczy jedno 10 min. spotkanie),
 • dodatkowo, stworzenie miejsc pracy więcej niż dla samego wnioskodawcy,
 • także, pomoc osobom defaworyzowanym, np. osobom bezrobotnym (w tym długoterminowo), powyżej 50 lub poniżej 26 roku życia, z niepełnosprawnościami
 • często za wykorzystanie produktów lokalnych,
 • co więcej oznaczenie informacji o wsparciu finansowym przez LGD,
 • na sam koniec innowacyjność (lokalna wystarczy ) i/lub rozwiązania w zakresie ekologii.

DOTACJE NA FIRMĘ DLA EMERYTÓW: PROŚBA

Jeżeli ten wpis był dla Ciebie wartościowy albo znasz kogoś, kto powinien go przeczytać, to będę wdzięczny, jeśli podzielisz się z nim tym materiałem. Możesz to zrobić zarówno poprzez słowne polecenie jak także polubienie i udostępnienie treści fan page lub mojego bloga.

POMOC W PRZYGOTOWANIU WNIOSKU: DOFINANSOWANIE dla emeryta

Jeśli boisz się, czy uda Ci się prawidłowo uzupełnić biznesplan pod dotacje na start firmy, to uspokajam – pomogę Ci.

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój biznesplan i wniosek uzyskają maksymalną liczbę punktów dla Twojego pomysłu lub Twojej sytuacji zdaj się na mnie. Pomogłem wielu osobom otrzymać dotację na start działalności gospodarczej.

Nie wiesz jaka dotacja na start jest dla Ciebie? Szukasz informacji o aktualnych naborach na dofinansowanie?  Skontaktuj się z nami.

Zaufały nam setki klientówsprawdź OPINIE

pomożemy

www.bizplanner.pl

tel. 531-339-970

Kontakt

▶ Preferujesz treści w formie audio i wideo? Odwiedź nas na ▶youtube.com