Dofinansowanie na restaurację

W ostatnich latach popularność zyskuje próbowanie nowych potraw i smaków poprzez odwiedzanie restauracji oferujących posiłki z dalekich zakątków świata. Nie bez znaczenia dla tego trendu ma także poziom życia Polaków, który uległ poprawie. Własna restauracja może wydawać się trudnym pomysłem na działalność jednak z odpowiedniemu przygotowaniem i motywacją nic nie stanie Wam na przeszkodzie. Pokażemy jak zdobyć dofinansowanie na restaurację. Wpis ma na celu odpowiedz na następujące pytania:

 • po pierwsze jak otworzyć restaurację,
 • następnie jak napisać biznesplan,
 • a także jak zdobyć pieniądze na otwarcie restauracji.

Jak otworzyć restaurację

Zanim zaczniesz szukać lokalizacji, poświęć trochę czasu na rozwinięcie swojego pomysłu i zapisz przygotuj biznesplan restauracja. Kluczowym aspektem tej działalności jest miejsce sprzedaży. Przed rozpoczęciem poszukiwania lokalizacji należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Podczas opracowywania swojego pomysłu i spisywania biznesplanu najważniejsze pytanie brzmi: ilu potencjalnych klientów jest w danej okolicy? Czy warto w ciągu dnia zmieniać lokalizację, by trafić do większej ilości klientów?

Restauracja biznesplan

Biznesplan dla firmy jest dokumentem o znaczeniu planistycznym i strategicznym. To także nieocenione narzędzie dla rozwoju firmy bez względu na jej staż. Przelanie swoich pomysłów i myśli na papier nie zagwarantuje Tobie sukcesu, ale da wiele odpowiedzi na nurtujące pytania. Dodatkowo pomoże zidentyfikować pierwsze problemy natury operacyjnej, czy logicznej. Z wcześniej przygotowanych przeze mnie wpisów dowiesz się jak napisać biznesplan.

Własna restauracja: pomysł na firmę

Najlepszą radą przy zakładaniu restauracji jest upewnienie się, że masz odpowiednią lokalizację. Musisz znaleźć idealny budynek, który znajduje się w obszarze o dużym natężeniu ruchu.

Lokalizacja musi współgrać z rodzajem sprzedawanej żywności i grupy docelowej. Czy wykwintna restauracja będzie dobrym pomysłem w centrum kampusu studenckiego?

Nazwa dla restauracji

Wybierz taką, która pasuje do Twojego jedzenia i atmosfery. Fajna nazwa dla restauracji  będzie wyróżniać ją w wynikach wyszukiwania Google. Pamiętaj, że musi być również wystarczająco opisowa, aby sugerować klientom co znajdą w środku.

Restauracja wymogi

W przypadku kuchni, odległość sufitu od podłogi to min. 3,3 metra. Obniżenie tej wysokości do 2,5 metra jest możliwy tylko w wypadku wykorzystania wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej, lub klimatyzacji. Wymogiem jest tutaj pozwolenie Sanepidu.

Ściany i sufity w pomieszczeniach gastronomicznych powinny być w jasnych kolorach, bez uszkodzeń i szczelin. Dodatkowo narzędzia i sprzęt również są ściśle obwarowanie. Noże, maszyny, deski, czy wyposażenie meblowe muszą spełnić podstawowy warunek sanitarny –  jest to atest Państwowego Zakładu Higieny.

Pełny zakres wytycznych oraz regulacji w zakresie otworzenia restauracji znajdziesz w ustawie z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia.

Jak otworzyć restauracje w trakcie pandemii

Planując działalność gospodarczą pamiętaj, że zawsze musisz liczyć się z potencjalnymi komplikacjami. Jak więc przygotować restauracje na ewentualny powrót pandemii? Aby uniknąć wyczerpania zapasów, rozważ ograniczenie menu. Skróć ją i zmieniaj regularnie (np. co dwa dni) lub umieszczaj w ofercie tylko ulubione dania gości.

Z analiz platformy UberEats, które odbyły się w marcu i kwietniu 2020 wynika, że Polacy zamknięci w swoich domach z powodu kwarantanny najczęściej zamawiali dania smażone:

 • po pierwsze burgery,
 • dalej pad thai
 • czy dania polskie – kotlety wieprzowe i pierogi ruskie.

Dodatkowo wprowadzenie dostawy także ułatwi zachęci klientów do Twojego restauracja.

Jak otworzyć restaurację i Ile to kosztuje

Trudno jednoznacznie wskazać jakimi środkami powinieneś dysponować na otworzenie restauracji. Do głównych kosztów nalezą:

 • przede remont i przystosowanie wnętrza,
 • także niezbędne wyposażenie zgodne z wytycznymi Sanepid,
 • dodatkowo odpowiednie jakościowo zatowarowanie,
 • drobne wyposażenie,
 • na koniec marketing.

W zależności od wybranych modeli wyposażenia, czy ich stanu (nowe/używane), koszt założenia restauracja może oscylować od 25 000 zł do 250 000 zł. Wyposażenie w głównej mierze uzależnione jest od typu potrwa w ofercie.

Restauracja: jak pozyskać pieniądze na otworzenie działalności

Niektórzy twierdzą, że aby odnieść sukces w świecie biznesu, potrzebne są duże kieszenie i doświadczenie. Ale wiemy, że nie zawsze tak jest. Istnieje wiele sztuczek, wskazówek i hacków, które pomogą Ci rozpocząć własny biznes. Zobacz jak założyć firmę bez pieniędzy? Dowiedz się jak otrzymać dofinansowanie na restauracje

Dofinansowanie na restaurację Z URZĘDU PRACY

Wszystkie wymogi dotyczące dofinansowania PUP zaprezentowałem w krótkiej serii wpisów o tej tematyce, która znajdziesz tutaj. Dofinansowanie na restaurację z PUP to pieniądze wypłacane jednorazowe w przedziale 4 a 6-krotnością przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.

Choć jednorazowa kwota 16 000 – 30 000 zł nie jest duża, może wystarczyć na zakup potrzebnego środka transportu. Dotacja PUP to wsparcie różnie przydzielane na terenie całego kraju. Niektóre Urzędy Pracy przyznają się tylko z maksymalnie 16 000 zł, a inne do 30 000 zł.

W większości przypadków jest to wystarczające dofinansowanie na rozpoczęcie działalności. Uważnie przeanalizuj jednak regulamin dotacji pod kątem ograniczeń. Możliwe warianty przeznaczenia środków:

 • po pierwsze, przeznaczenie na zakup pojazdu 100 proc. pieniędzy z PUP,
 • także zdarzają się limity, często do 50 proc wartości dofinansowania,
 • na koniec, całkowity zakaz zakupu pojazdu z dotacji.

Kluczową kwestią w programach dotacje z urzędu pracy, jest kwalifikowalność zakupu pojazdu. Nie wszystkie PUP pozwalają na zakup samochodów w tym na restauracja.

DOTACJE DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH: Punkt gastronomiczny

Pierwszą najpopularniejszą formą pozyskania pieniędzy na start firmy jest Urząd Pracy. Dofinansowanie dla osób bezrobotnych z Urzędu Pracy obejmuje wyższe progi kwotowe niż w przypadku pomocy dotacje PUP. Wnioskodawca może ubiegać się o maksymalnie 15-krotność średniej pensji.

Urzędy zazwyczaj przyznają dotacje dla osób niepełnosprawnych od 25 000 zł do 35 000 zł.

Restauracja dofinansowanie UE

Dofinansowanie z Unii na restaurację posiada kilka składowych:

 • po pierwsze: zajęcia grupowe,
 • następnie, konsultacje,
 • dalej, jednorazowe pieniądze na firmę (średnio od 25 000 zł do 27 000 zł),
 • na koniec, pomostówka (czasami 2 100 zł miesięcznie przez pierwszy rok działalności).

Całość korzyści finansowych na założenie firmy przekracza często 50 000 zł.

LOKALNE GRUPY DZIAŁANIA: pieniądze na otwarcie restauracji

Dofinansowanie na restauracje dla obszarów wiejskich mieści się w przedziale 50 000, a 100 000 zł. Wysokość wsparcia dla danego naboru zależy od lokalnych potrzeb. Lokalne Grupy Działania mogą przyznawać punkty za przynależność do grup defaworyzowanych (m.in. osoby bezrobotne). Dotacja LGD pozwoli Ci na zakup tylko nowych sprzętów. Pamiętaj, że wszystkie planowane prace remontowe muszą być zgodne z literą prawa (pozwolenia – o ile są wymagane). Co więcej, technicznie dotacje z Lokalnych Grup Działania stanowią najwyższą możliwą formę funduszy UE na start, jednak..

PREMIA NA POZAROLNICZĄ DZIAŁALNOŚĆ na restauracja?

W 2021 roku zaplanowany jest nabór na działanie premia na rozpoczęcie pozarolniczej działalności. Ta forma pomocy zapewnia najwyższe pieniądze na założenie restauracji. Przed złożeniem wniosku musisz wykazać się dobrym planowaniem działalności. Biznesplan restauracji musi być logiczny i realny do spełnienia.. Możesz ubiegać się o dotacje od 150 000 zł do 250 000 zł w zależności od liczby stworzonych miejsc To największe dofinansowanie na restauracja. Musisz jednak przeznaczyć go wyłącznie na nowe środki trwałe.

DOTACJE na restauracja: PROŚBA

Byłbym wdzięczny za udostępnienie tego wpisu na blogu znajomym i rodzinie. Jednym ze sposobów, aby to zrobić, jest udostępnienie  fan page lub mojego bloga. Pomoże to kolejnym osobom zainteresowanym rozpoczęciem działalności. Udostępnij .

ZDAJ SIĘ NA PROFESJONALISTĘ I UZYSKAJ JEDNORAZOWE ŚRODKI NA ZAŁOŻENIE DZIAŁALNOŚCI

Jeśli boisz się, czy uda Ci się prawidłowo uzupełnić biznesplan pod dotacje na start firmy, to uspokajam – pomogę Ci.

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój biznesplan i wniosek uzyskają maksymalną liczbę punktów dla Twojego pomysłu lub Twojej sytuacji zdaj się na mnie. Pomogłem wielu osobom otrzymać dotację na start działalności gospodarczej.

Nie wiesz jaka dotacja na start jest dla Ciebie? Szukasz informacji o aktualnych naborach na dofinansowanie?  Skontaktuj się z nami.

Pomogliśmy setkom osób – zobacz tutaj.

www.bizplanner.pl

tel. 531-339-970

Kontakt