Dotacje DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH 2021

Coraz częściej Polacy decydują się na założenie działalności gospodarczej. Obecnie różnice między osobami niepełnosprawnymi, a zdrowymi są minimalizowane dzięki postępowi medycyny. W rezultacie także osoby z pewnymi dolegliwościami planują własne firmy. Przeważnie przyszli przedsiębiorcy nie mają wiedzy o jakie dotacje dla osób niepełnosprawnych 2021 mogą się starać. Ten wpis przygotowany jest właśnie z myślą o nich. Dowiedz się o jakie fundusze UE możesz się ubiegać.

Dotacje NA ROZPOCZĘCIE DZIAŁALNOŚCI DLA OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ 2021: PODSTAWY

Pierwszym pojęciem jaki należy wyjaśnić jest stopień niepełnosprawności. Często zainteresowanie dotacjami pytają, czy trzeba wykazać konkretny poziom niesprawności? Odpowiedz brzmi „nie”. Jeżeli posiadasz komisyjnie przyznany stopień możesz ubiegać się o fundusze UE.

Jakie DOTACJE NA START DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH 2021?

Możliwości dla osób niepełnosprawnych jest wiele. Nie wszyscy jednak wiedzą gdzie szukać informacji o naborach o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej 2021. Do możliwości należy m.in.:

Dofinansowanie na założenie działalności DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH: zestawienie różnic

Wszystkie typy programów (dotacje na start firmy) umieściłem wyżej w linkach. W kolejnej części wpisu przedstawię zestawienie różnic.

Dotacje NA założenie DZIAŁALNOŚCI DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH I BEZROBOTNYCH: JAKIE

Praktycznie wszystkie ww. formy funduszy na założenie firmy kierowane są bezrobotnych. Między nimi występują subtelne różnice.

Dofinansowanie z Urzędu Pracy (środki PFRON), a także Dotacja z funduszy europejskich bezwzględnie wymagają statusu osoby bezrobotnej. Natomiast dotacje LGD (Lokalne Grupy Działania) już nie koniecznie.

Dlaczego nie kończenie? Status osoby bezrobotnej nie warunkuje możliwości przystąpienia do naboru. Jednak często można otrzymać dodatkowe punkty za bezrobocie. O dotacje z  LGD można się ubiegać nawet osoba niepełnosprawna pracująca.

Odrębną kategorią jest Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej ARiMR. Przeznaczona jest tutaj dla ubezpieczonych są na KRUS. Możliwość pracy na etacie czy na umowę cywilnoprawną jest wykluczona.

fundusze UE NA ZAŁOŻENIE DZIAŁALNOŚCI: JAKIE KWOTY WSPARCIA

Dotacje na start firmy różnią się między sobą także kwotami wsparcia.

Dotacje na rozpoczęcie działalności z Urzędu Pracy gratyfikują osoby niepełnosprawne do 15-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze. Dofinansowanie z PFRON w 2021 może wynieść nawet ponad 77 00 zł.

Dotacje UE na założenie firmy mieści się w przedziale 23 000– 27 000 zł. Cechą wyróżniającą funduszy UE jest pomostówka. To co miesięczna dotacja od ok. 1 000 do 2 100 zł. Przyznawana jest z reguły od 6 do 12 miesięcy działalności. Podsumowując dotacje z funduszy europejskich na założenie działalności mogą przekroczyć nawet 52 000 zł.

Lokalne Grupy Działania przyznają dofinansowanie w przedziale 50 000 a 100 000 zł. Dotacje na założenie działalności z Lokalnych Grup Działania wypłacana jest w 2 transzach:

  • pierwsza to 80% wartości dotacji,
  • a po zrealizowaniu biznesplanu pozostałe 20% kwoty.

Najwyższe dofinansowanie na start oferuje Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej ARiMR. Przyszli beneficjenci mogą ubiegać się o fundusze UE na start od 150000 do nawet 250000 zł. Kwota zależna jest od wielkości planowanego zatrudnienia.

dofinansowanie NA założenie FIRMY: TERMINY ROZSTRZYGNIĘCIA

Terminy rozstrzygnięć:

  • po pierwsze, dotacje na rozpoczęcie działalności z PUP: ok 30 dni,
  • dalej, dofinansowanie unijne na start: z reguły cała procedura oscyluje między 2 a 3 miesiące,
  • co więcej, dotacje z Lokalnej Grupy Działania: od 6 do 8 miesięcy, Wynika to z dwóch etapów oceny wniosku o dotację na start,
  • na koniec, Premia na rozpoczęcie pozarolniczej działalności (ARiMR) rozstrzyga się od 6 do 8 miesięcy.

DOFINANSOWANIE NA ROZPOCZĘCIE DZIAŁALNOŚCI DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH 2021: Co kupisz

Duża różnica występuje w przeznaczeniu środków. Dotacje na start działalności z urzędu pracy oraz dofinansowanie z funduszy europejskich pozwalają na zakup używanych aktywów. Są przeważnie pewne granice. Dodatkowo możesz kupić pewną pulę środków obrotowych, czy przeznaczyć dotacje na działania reklamowe.

Kosztami kwalifikowanymi pod dotacje z Lokalnych Grup Działania oraz Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej są tylko nowe środki trwałe. W przypadku funduszy z LGD możesz sfinansować zakup jedynie aktywów trwałych. Natomiast Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej ARiMR musisz przeznaczyć na środki trwałe minimum 70%. Pozostałe środki można przeznaczyć na m.in. środki obrotowe, czy reklamowe.

Jeżeli ten wpis był dla Ciebie wartościowy albo znasz kogoś, kto powinien go przeczytać, to będę wdzięczny, jeśli podzielisz się z nim tym materiałem. Możesz to zrobić zarówno poprzez słowne polecenie jak także polubienie i udostępnienie treści fan page lub mojego bloga.

ZDAJ SIĘ NA PROFESJONALISTĘ I UZYSKAJ DOTACJĘ NA START FIRMY

Jeśli boisz się, czy uda Ci się prawidłowo uzupełnić biznesplan pod dotacje unijne na rozpoczęcie działalności, to uspokajam – pomogę Ci.

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój biznesplan i wniosek uzyskają maksymalną liczbę punktów dla Twojego pomysłu lub Twojej sytuacji zdaj się na mnie. Pomogłem wielu osobom otrzymać dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej 2020.

www.bizplanner.pl

tel. 531-339-970