jak otrzymać dofinansowanie na działalność jako EMERYT mundurowy

Czy osoby na emeryturze mundurowej mogą ubiegać się o dotacje? A może właściwym pytaniem jest jak otrzymać dofinansowanie na działalność jako emeryt mundurowy? Wprowadzę Cię w ten temat krok po kroku. Coraz częściej emeryci mundurowi interesują się własną działalnością gospodarczą. Nic w tym dziwnego. Często przemawia za tym chęć aktywnego spędzania czasu po przejściu „do cywila” . Czy założenie własnej firmy można połączyć z uzyskanie dofinansowania na nie? W dzisiejszym wpisie przedstawimy Wam jak zdobyć pieniądze na firmę jako emeryt mundurowy. Dowiedz się jak otrzymać Dotacje dla emerytów na działalność gospodarczą.

Ile może dorobić emeryt mundurowy

Zacznijmy od pytania, które najczęściej pojawia się w rozmowie z emerytami. Ile może dorobić mundurowy. Limit 03/2022 emeryt mundurowy może dorobić do swojej emerytury nie więcej niż 4196,60 zł/mc. Po przekroczeniu tego pułapu pobierane świadczenie zostanie zmniejszone. Jest to tzw. pierwszy próg– 70 proc. przeciętnej pensji.

Czy emeryt mundurowy może ubiegać się o dofinansowanie z urzędu pracy

W przypadku Dofinansowanie PUP nie będę wdawał się we wszystkie szczegóły. Całą serię wpisów znajdziesz tutaj. Dotacje na podjęcie działalności z PUP obecnie wynoszą nawet 35 000 zł. Niestety  emeryt mundurowy nie może starać się o to dofinansowanie na założenie działalności gospodarczej.

Emeryci mundurowi są w grupie osób biernych zawodowo.

Oznacza to, że w danej chwili nie tworzą zasobów siły roboczej. Nie pracują i jednocześnie nie są bezrobotne – otrzymują emerytury.

DOTACJE DLA emerytów wojskowych 2022

W takim razie jak otrzymać dofinansowanie na działalność jako emeryt mundurowy? Osoby te nie są na straconej pozycji. Mogą ubiegać się o:

 • przede wszystkim dotacje unijne,
 • lun LGD dotacje (Lokalne Grupy Działania).

DOTACJA Unijne DLA EMERYTÓW wojskowych 2022

Dotacje UE dla emerytów wojskowych składają się 3 części:

 • przede wszystkim jednorazowe dofinansowanie na założenie firmy (do wynosi 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia, często jednak ok 23 050 zł),
 • co więcej szkolenia oraz konsultacje z zakresu prowadzenia firmy, marketingu podatków.
 • dodatkowo, pomostówki, jest to dotacje na pokrycie kosztów bieżących (kwota przeważnie oscyluje od ok 1 000 do 2 500 zł).

Za co otrzymasz punkty w naborze pod dotacje unijne:

 • przede wszystkim niskie kwalifikacje,
 • dalej okres bez pracy,
 • co więcej, stopień niepełnosprawności
 • także wiek.

Dofinansowanie unijne kierowane jest też często osób biernych zawodowo. W takim wypadku osoby emeryci wojskowi mogą ubiegać się o fundusze na start. Pełny zakres informacji na temat tego wsparcia (dotacje unijne) znajdziesz tutaj.

DOTACJE LGD: dla kogo?

By ubiegać się o uzyskanie pomocy w naborze LGD Dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej wymagany jest meldunek w miejscowości, który wchodzi w zakres terytorialny pomocy LGD. Wspierane są obszary o ludności do 20 tys. mieszkańców.

DOTACJE Z LGD: ile można uzyskać dofinansowania?

Bardzo dobra wiadomość. LGD dotacje 2022 są w przedziale 50 000,00 – 100 000,00 zł. Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej możesz przeznaczyć między innymi na środki trwałe czy prace budowlane.

DOTACJE LGD 2022: OPINIE

Czy warto starować o dotacje z LGD? To zależy zawsze od Twoich potrzeb, statusu na rynku pracy, przeznaczenia środków, czy terminu, w którym chcesz rozpocząć działalność.

Po pierwsze w odróżnieniu od dofinansowania z Urzędu Pracy nie musisz być osobą bezrobotną. Co dla wielu z Was jest dużą wartością dodana tej dotacji.

Kolejną różnicą jest bardziej rozbudowana dokumentacja. Druki na szczęście są jednolite dla CAŁEJ POLSKI, co jak wiesz w przypadku Urzędów Pracy nie jest praktyką. Wniosek pod dofinansowanie z Lokalnej Grupy Działania sporządzasz na drukach opracowanych przez ARiMR.

Na koniec, dokumentacja jest bardziej wymagająca niż ta z Urzędu Pracy. Wnioski muszą być bardzo szczegółowo opisane. Co wielu osobom nastręcza trudności. Dodatkowo wniosek wymaga wielu załączników w postaci zaświadczeń, czy ofert cenowych.

LGD DOTACJE: LOKALNE KRYTERIA WYBORU?

Każda Lokalna Grupa Działania kieruje się własnymi kryteriami w przyznawaniu punktów. W większości przypadków biznesplan firmy otrzyma dodatkowe punkty za:

 • Po pierwsze, indywidualne doradztwo/konsultację przeprowadzone w siedzibie LGD (dosłownie wystarczy jedno 10 min. spotkanie),
 • dodatkowo, stworzenie miejsc pracy więcej niż dla samego wnioskodawcy,
 • także, pomoc osobom defaworyzowanym, np. osobom bezrobotnym (w tym długoterminowo), powyżej 50 lub poniżej 26 roku życia, z niepełnosprawnościami
 • często za wykorzystanie produktów lokalnych,
 • co więcej oznaczenie informacji o wsparciu finansowym przez LGD,
 • na sam koniec innowacyjność (lokalna wystarczy ) i/lub rozwiązania w zakresie ekologii.

POMOC W PRZYGOTOWANIU WNIOSKU: DOFINANSOWANIE dla emeryta

Przeprowadziłem Cię przez temat funduszy dla emerytów. Jeżeli masz pytania jak otrzymać dofinansowanie na działalność dla emerytów mundurowych – skontaktuj się z nami. Pozyskuje wiele dotacji na start firmy.

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój biznesplan i wniosek uzyskają maksymalną liczbę punktów dla Twojego pomysłu lub Twojej sytuacji zdaj się na mnie. Pomogłem wielu osobom otrzymać dotację na start działalności gospodarczej.

Nie wiesz jaka dotacja na start jest dla Ciebie? Szukasz informacji o aktualnych naborach na dofinansowanie?  Skontaktuj się z nami.

Zaufały nam setki klientówsprawdź OPINIE

pomożemy

www.bizplanner.pl

tel. 531-339-970

Kontakt

Preferujesz treści w formie audio i wideo? Odwiedź nas na youtube.com