Jak otrzymać dotacje z LGD

Wpisy na blogu Biz Planner Dotacje opisują różne formy preferencyjnego finansowania. Spora część z nich dotyczy pozyskiwania dofinansowania na rozpoczęcie działalności. Jedną z największych form bezzwrotnych środków o jaką można się ubiegać jest dofinansowanie z Lokalnych Grup działania. Wpis przedstawi jak otrzymać dotacje z LGD.

LGD: zacznijmy CO TO jest?

To nic innego jak organizacje, które zrzeszają m.in. mieszkańców gmin. Misją tych instytucji jest podnoszenie atrakcyjności terenów lokalnych dla mieszkańców, przedsiębiorców, rolnictwa czy turystów. Ważnym obszarem ich działania jest wspieranie przedsiębiorczości.

Dotacje z lgd: JAKIE KWOTY?

Kwoty funduszy UE wahają się w przedziale od 50000,00 do 100000,00 zł. Dotacje można przeznaczyć między innymi na środki trwałe i prace remontowo-budowlane.

jak otrzymać dotacje lgd: początek?

Jeżeli planujesz rozpocząć działalność gospodarczą na terenie gminy wiejskiej lub mniejszej gminy miejskiej sprawdź jaka instytucja odpowiedzialna jest za ten proces. Wystarczy, że skorzystasz z wyszukiwarki internetowej i wpiszesz frazy „nazwa gminy” + LGD.

W odróżnieniu od środków na założenie działalności z Urzędu Pracy nie musisz być osobą bezrobotną. Formularze są jednolite dla całego kraju, co jak wiesz w przypadku innych dotacji nie jest częstą praktyką. Biznesplan i wniosek o dofinansowanie z Lokalnej Grupy Działania przygotowujesz na drukach opracowanych przez ARiMR.

Sama dokumentacja jest o wiele bardziej wymagająca niż w przypadku innych form wsparcia przedsiębiorczości. Wniosek wymaga wielu załączników w postaci zaświadczeń, czy ofert cenowych, dlatego przed rozpoczęcie ubiegania się o pomoc zapoznaj się z wymaganiami tego programu.

Środki z LGD na firmę: punktacja?

Każda Lokalna Grupa Działania posiada własne kryteria premiowania pomysłów. W większości przypadków biznesplan firmy otrzyma dodatkowe punkty za:

 • przede wszystkim, indywidualne doradztwo/konsultację przeprowadzone w siedzibie LGD (dosłownie wystarczy jedno 10 min. spotkanie),
 • następnie, stworzenie miejsc pracy więcej niż dla samego wnioskodawcy,
 • co więcej, pomoc osobom dewaloryzowanym, np. osobom bezrobotnym, osobom 50,
 • często za wykorzystanie produktów lokalnych,
 • a także oznaczenie informacji o wsparciu finansowym przez LGD,
 • na sam koniec innowacyjność (lokalna wystarczy ) i/lub ekologię.

TRYB SKŁADANIA WNIOSKÓW O dotacje lgd

Pierwszym krokiem jest ogłoszenie przez LGD mniej więcej 14 dni przed naborem informacji na temat daty rozpoczęcia przyjmowania wniosków o dofinansowanie. Następnie złożone wnioski o dotacje są weryfikowane na dwóch szczeblach:

 • pierwszy to LGD,
 • ostatni to Urząd Marszałkowski.

Dotacja z LGD: ile to trwa

Opracowuję wnioski o dotacje z LGD od wielu lat. Proces od złożenia wniosku do wypłaty finansowania waha się między 6 a 9 miesiącami.

Wypłata funduszy UE

Dotacja wypłacana jest w 2 ratach:

 • pierwsza wynosi 80% kwoty finalnej. Wypłacana jest do 3 miesięcy od podpisania umowy o dofinansowanie,
 • ostatnia płatność po zrealizowaniu założeń biznes planu, na co masz dwa lata.

UWAGA!

Jednym z wymogów pod dotacje LGD to prowadzenie działalności gospodarczej przez minimum 2 lata od wypłaty ostatniej raty dotacji.

Co więcej, musisz spełnić minimum 30% zakładanego w biznes planie przychodu w okresie pierwszego roku od dnia wypłaty drugiej raty dotacji. Jest to weryfikowane w ujęciu ilościowym lub wartościowym.

Sankcja za brak realizacji oznacza zwrot całego dofinansowania jakie otrzymałeś na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Jak otrzymać dotacje z lgd: zalety

 • po pierwsze, nawet 100000 zł na start,
 • po drugie, niskie wartości wskaźników do spełnienia,
 • następnie jednolitość druków w całej Polsce,
 • co więcej, dotacja dla pracujących.

Wady:

 • przede wszystkim dla osób zamieszkujących miejscowości do 20000 mieszkańców,
 • następnie, duża konkurencja w naborze
 • co więcej, trudna dokumentacja do opracowania,
 • na koniec, długotrwały proces oceny i wypłaty.

Mimo ww. cech jest Lokalna Grupa Działania oferuje na pewno ciekawą propozycję sfinansowania kosztów rozpoczęcia działalności. Jeśli tylko uzbroimy się w cierpliwości solidnie przygotujemy dokumentację warto ją rozważyć.

Jeśli wpis o dofinansowaniu był dla Ciebie wartościowy lub znasz osobę, której może pomóc będę wdzięczny za udostępnienie tych informacji. Możesz to zrobić zarówno poprzez słowne polecenie jak także polubienie i udostępnienie treści na moim fanpage lub mojego bloga.

POTRZEBUJESZ POMOCY W NAPISANIU WNIOSKU O DOFINANSOWANIE?

Nie martw się jeśli nie wiesz uzyskać środki na start i jak uzupełnić wniosek zapraszam

www.bizplanner.pl

tel. 531-339-970

Kontakt