Jak przejść z etatu na swoją firmę?

W Polsce wciąż zakładanych jest wiele firm. Czyżby receptą naszego narodu na problemy gospodarcze było uruchomienie pokładów przedsiębiorczości? W pewnym stopniu myślę, że tak. Nowy rok to też nowe postanowienia. Często piszecie do mnie, że planujecie ten krok w 2024. Przygotowałem dla ten poradnik, które pokaże Wam jak przejść z etatu na swoją firmę?

Podjąłeś decyzję o założeniu własnej firmy: co robić dalej

Dla wielu przedsiębiorczych osób praca na etat jest równoznaczna z zmarnowaniem własnego potencjału. Sztywne zasady gry, czy chociażby ograniczona drabinka wynagrodzeń powodują, że osoby przedsiębiorcze prędzej, czy później rozważają założenie własnej działalności gospodarczej. Oczywiście samo podjęcie decyzji o założeniu własnej firmy jest trudne z kilku powodów.

Bardzo rzadko znajdziesz zrozumienie ze strony swoich bliskich, czy rodziny. Niestety, ale wciąż w naszym społeczeństwie funkcjonuje utarty schemat życia. Czyli:

  • najpierw edukacja,
  • potem praca,
  • następnie założenie rodziny
  • mieszkanie z kredytu hipotecznego na 20-30 lat
  • a potem emerytura.

Dlatego nie zdziw się, jeżeli po przedstawieniu swoich planów nie zawsze zostaniesz zrozumiany przez najbliższych. Nie przejmuj się tym. Najważniejsze jest to, abyś był pewny swojej decyzji, a następnie miał jasny plany jak wdrożyć pomysł w życie. Ten poradnik pomoże Ci w tym.

Zdobądź wiedzę i doświadczenie: pierwszy krok do założenia własnej firmy

Zanim podejmiesz decyzję o założeniu własnej działalności gospodarczej, musisz odpowiednio się przygotować. Świetnym rozpoczęciem będzie zdobycie wiedzy i doświadczenia w dziedzinie, w której zamierzasz działać.

Możesz to zrobić na wiele sposobów.

Między innymi poprzez szkoły kierunkowe, kursy i warsztaty. Kolejna cegiełka to praca na czyjś rachunek. Możesz to robić poprzez pracę odpłatną jak i darmowe praktyki.

Dlaczego jest to ważne?

Doświadczenie, wiedza i nowe umiejętności nabyte podczas drogi doskonalenia się w profesji, w której wystartujesz firmę, zapewnią Ci świetne podstawy do tego, by świadczyć usługi na dobrym standardzie. Oczywiście, poziom, z którego startujesz nie będzie poziomem końcowym. W trakcie prowadzenia firmy będzie ewoluował i zmieniał się pod kątem potrzeb klientów, a także konfrontacji z rzeczywistością.

Własna firma: Określ swój cel

To bardzo ważne, abyś od samego początku wiedział dlaczego chcesz przejść z etatu na swoją firmę. Czy chcesz mieć więcej swobody i elastyczności w pracy, a być może chcesz zarabiać więcej pieniędzy?

Określenie celu pomoże Ci dobrze zaplanować swój biznes pod kątem realizacji potrzeb. Tym samym kolejne etapy rozwoju twojej firmy przybliżają Cię do większej satysfakcji z życia.

Jak sprawdzić pomysł na biznes?

Zanim podejmiesz już wiążącą decyzję, ważne jest, abyś sprawdził jak najwięcej założeń startowych. W większości przypadków sporą część należy zmodyfikować. Jest wiele sposobów na sprawdzenie, czy Twój pomysł na działalność gospodarczą spotka się z odpowiednim popytem rynkowym. Rozwiązanie, które polecam jest rozpoczęcie działalności nierejestrowanej zanim otworzysz firmę w CEIDG.

Nie będę rozpisywał się na temat szczegółów działalności nierejestrowanej, więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Pokrótce wskaże cechy charakterystyczne tej quasi firmy.

Jest to działalność, która nie wymaga w rejestracji CEIDG. Tym samym nie będziesz musiał płacić ZUS. Działalność nierejestrowana ma istotne ograniczenie jakim jest maksymalny pułap przychodów miesięczny. Wynosi do połowy minimalnego wynagrodzenia w gospodarce. Kolejną zaletą działalności nierejestrowanej jest możliwość i prowadzenia równolegle do pracy na etacie.

Dzięki temu nie będziesz musiał rezygnować z dochodowego zajęcia, a tym samym zyskasz przestrzeń i komfort do rozwijania swojego pomysłu na biznes, testowania różnych rozwiązań, docierania do nowych klientów.

Stwórz biznesplan swojej firmy

Najlepiej stworzyć go przed rozpoczęcie działalności nierejestrowanej. Dokument planistyczny powinien dawać ci odpowiedzi na kluczowe kwestie związane z Twoim pomysłem na firmę.

Tworząc biznesplan musisz mieć z tyłu głowy, że powinien poruszać takie zagadnienia jak:

  • przede wszystkim grupy docelowe,
  • także sposób dystrybucji,
  • plan marketingowy,
  • co więcej potrzeby finansowe w ujęciu na krótkoterminowe i długoterminowe,
  • plan finansowy w ujęciu scenariusza optymistycznego jak i pesymistycznego.

Nie traktuj biznesplanu zbyt dosłownie. Pamiętaj, że powinien ewoluować wraz z rozwojem firmy i samego pomysłu na biznes. Ma być drogowskazem.

Biznesplan przyda ci się jej do jeszcze jednego ważnego kroku.

Zanim przejdziesz na własną działalność gospodarczą pomyśl o dofinansowaniach na start firmy

Jeżeli masz opracowany biznesplan firmy to bardzo istotnym krokiem będzie poszukanie kapitału na sfinansowanie startu. Własne oszczędności używaj tylko jako ostateczność. Dofinansowania na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub preferencyjna pożyczka Wsparcie w starcie to idealne narzędzia, które pomogą zdobyć odpowiedni kapitał do sfinansowania startu działalności gospodarczej.

Rozpocznij firmę z dofinansowaniem na założenie firmy.

W zależności od Twojej sytuacji życiowej, zawodowej, czy lokalizacji możesz ubiegać się o różnorodne formy sfinansowania startu działalności

Mówimy tutaj o takich formach jak

Z dofinansowań możesz sfinansować szereg niezbędnych kosztów kwalifikowanych, które pomogą nie tylko założyć twoją firmę, ale zdobyć odpowiedni rozpęd i skalę działalności.

Możesz pozyskać także preferencyjną pożyczkę na założenie firmy Wsparcie w starcie.

Możesz sfinansować zarówno

  • środki trwałe,
  • jak i oprogramowanie,
  • towar do handlu, czy materiał do świadczenia usług,
  • czasami reklamę i marketing: logo, zastrzeżenie znaku towarowego,
  • pomoc prawną, czy podatkową.

Oczywiście, nie wszystkie dofinansowania pozwalają na tak szeroki szereg możliwości natomiast. Przed wybraniem odpowiedniego dofinansowania na start firmy należy sprawdzić

Zdaję sobie sprawę że znalezienie odpowiedniego dofinansowania pod kątem tego co potrzebujesz kupić, Twojej sytuacji życiowej, czy lokalizacji jest trudne dla osoby, która nigdy nie miała kontaktu z dotacjami. Co więcej znajomość jednego, czy dwóch rozwiązań nie daje pewności, że wybierasz najbardziej optymalne rozwiązanie dla siebie i potrzeb Twojego biznesu.

Jeżeli masz wątpliwości lub w ogóle nie wiesz jak sfinansować start swojej działalności gospodarczej napisz do mnie.

Zawodowo zajmuje się spełnianiem marzeń moich klientów dotyczących startu ich działalności gospodarczej poprzez zdobycie preferencyjnych funduszy za ten cel (dofinansowanie na otwarcie działalności gospodarczej, preferencyjna pożyczka Wsparcie w starcie). Pozyskuje setki dotacji rocznie z przyjemnością pomogę też Tobie.

Jak przejść z etatu na własną działalność: Zadbaj o poduszkę finansową

To bardzo ważny aspekt. Dlatego też wcześniej poruszyłem aspekt dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Poprzez dofinansowanie na start firmy nie będziesz musiał angażować swoich oszczędności.

Nawet jeżeli działalność nierejestrowana prezentowała się obiecująco w pierwszych miesiącach to musisz pamiętać, że niewielki limit przychodów jaki mogłeś wygenerować nie zagwarantuje Ci odpowiednich warunków na przetrwanie kolejnych miesięcy.

Klienci będą przychodzili stopniowo wraz z realizacją kolejnych zleceń, dlatego kluczowym jest żebyś przygotował sobie i wyliczył zapotrzebowanie na kapitał 6 miesięcy od startu firmy. Mam na myśli budżet domowy.

Dzięki zdobyciu dofinansowania na rozpoczęcie działalności gospodarczej ten krok będzie zdecydowanie łatwiejszy, ponieważ nie będziesz musiał angażować swoich oszczędności. Dotacje na założenie działalności gospodarczej są z reguły od 20 000 do 100 000 zł, a preferencyjna pożyczka Wsparcie w starcie to ponad 120 000 zł.

Jak wyliczyć odpowiednią poduszkę finansową?

Powinieneś uwzględnić kilka kategorii kosztów.

Koszty stałe to takie, które występują co miesiąc. Mowa tutaj to wydatkach jak czynsz, rata kredytu, opłaty związane z mediami, czy żywnością.

Dodatkowo powinieneś posiadać pewien budżet na nieprzewidziany wydatki.  Chodzi tutaj m.in. o nieprzewidziane naprawy wyposażania lub całościowa jego wymiana.

Jak założyć własną firmę: zmień swoją mentalność

Praca na etacie buduje strefę komfortu i pewność odnośnie zarobków w kolejnych miesiącach. Bez względu na to czy będziesz pracował, czy odpoczywał na wakacjach, masz pewność wynagrodzenia, które zobaczysz na koniec miesiąca.

Jeżeli pracujesz dla siebie i w pierwszych fazach nie zatrudniasz pracowników to co zobaczysz na koniec miesiąca zależy od tego ile czasu i zaangażowania wykazywałeś w trakcie miesiąca. Dlatego po założeniu działalności gospodarczej zaplanuj terminy urlopów i odkładaj pewną część środków bieżących przychodów na ten okres. Zapewnisz sobie płynność finansową nawet w miesiącach w których nie będziesz generował przychodów.

jak zdobyć dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej ? zaufaj profesjonaliście

Jeśli boisz się, czy uda Ci się prawidłowo uzupełnić biznesplan pod dotacje na założenie firmy, to uspokajam – pomogę Ci.

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój biznesplan i wniosek uzyskają maksymalną liczbę punktów dla Twojego pomysłu lub Twojej sytuacji zdaj się na mnie. Pomogłem wielu osobom otrzymać dotację na start działalności gospodarczej.

Nie wiesz jak zdobyć dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej? Szukasz informacji o aktualnych naborach na dofinansowanie?  Skontaktuj się z nami.

Zaufały nam setki klientówsprawdź OPINIE

pomożemy

www.bizplanner.pl

tel. 531-339-970

Kontakt

Preferujesz treści w formie audio i wideo? Odwiedź nas na youtube.com