Zostań w domu i zaplanuj działalność

Koronawirus zaczyna paraliżować Polskę. Tyczy się to firm jak i instytucji państwowych. Jest to trudny czas dla wszystkich. Jeśli jednak planujesz założenie działalności gospodarczej powinieneś ten czas wykorzystać na dopracowanie modelu biznesowego, możliwości finansowania, a także zabezpieczenia na wypadek kryzysu. Wykorzystaj kwarantannę, zostań w domu i zaplanuj działalność.

Panika związana z koronawirusem, a biznes

Bez względu na to czy zamierzasz otworzyć firmę z wykorzystaniem dofinansowania na rozpoczęcie działalności, z preferencyjnej pożyczki lub własnych środków, sytuacja, w której się znaleźliśmy jest pewnego rodzaju stress testem otoczenia gospodarczego. Ucz się na tym doświadczeniu. Weryfikuj schematy działania konkurencji, a także partnerów biznesowych. Wyciągaj wnioski.

Pomyśl: pomysł na działalność

Twoja firma narażona jest na wiele zagrożeń zewnętrznych jak i wewnętrznych. Zaistniałe okoliczności otwierają wielu przedsiębiorcom oczy na materializujące się ryzyka, których wcześniej nie przewidzieli. Czy nie przygotowali się należycie? Zrobili odpowiednie kalkulacje ryzyka? Czy podjęli środki ostrożności, by je niwelować?

Nie zawsze, a rozwiązanie jest tak proste.

Idealnym narzędziem do weryfikacji Twojej działalności jest Analiza SWOT

Analiza SWOT: uchroń swój biznes przed kryzysem

Nazwa tego narzędzia to rozwinięcie angielskich słów:

  • pierwsze,(S)-strengths (mocne strony działalności),
  • dalej (W)weaknesses (słabe strony wewnątrz firmy),
  • (O)-opportunities (szanse w otoczeniu gospodarczym),
  • na koniec (T)- threats (zagrożenia w otoczeniu gospodarczym).

Dlaczego przedsiębiorcy jej nie doceniają? Naprawdę nie wiem. Prawdopodobnie przy standardowych działalnościach przyszli przedsiębiorcy uważają, że jest to zbyt rozbudowana analiza do prostej działalności?

Czy na pewno?

Moim zdaniem nie. Bez względu, czy chcesz prowadzić firmę produkcyjną albo handlową, o wielomilionowych obrotach lub niewielką rodzinną działalność, powinieneś poświęcić czas na rozeznanie wszystkich przewag i ryzyka.

Nie mówię tutaj o paru minutowym rozmyślaniu o tym zagadnieniu. Doświadczeni przedsiębiorcy uważają, że Twoja działalność jest tak silna jak jej najsłabszy element. Trudno się z nimi nie zgodzić, w szczególności w dobie obecnych zdarzeń związanych z COVID-19. Warto poświęcić elementom składowym Twojej działalności naprawdę kilka godzin obiektywnej analizy.

Jeśli przygotujesz się na najgorszy scenariusz, każdy inny pozytywnie Cię zaskoczy. Zobacz jak tylko sam model biznesu (np. stacjonarny) może spowodować poważne problemy finansowe Twojej działalności. Obecnie stacjonarne punkty gastronomi  są zamykane w obawie przed koronawirusem. Fakt, nie jesteś w stanie przewidzieć wszystkich zagrożeń, ale na pewno zidentyfikujesz ich wiele podczas rzetelnej analizy.

Zostań w domu i zaplanuj działalność: Na ciężkie czasy

Podczas dobrze wykonanej analizy SWOT prędzej, czy później dojdziesz do wniosku, że rezerwa finansowa na 2-3 miesięcy jest koniecznością. I to minimum. Nie mowa tylko tutaj o środkach na przeżycie podczas bessy. Jest jeszcze jeden aspekt, który pomoże Twojej działalności.

Podczas kryzysów, zarówno krótkich jak i długich, wiele firm zaczyna borykać się z problemem płynności. Jest to dobra sposobność, by pomóc im poprzez zakup partii towaru po okazyjnych cenach. Często zatowarowanie zrobione przy gorszej sytuacji gospodarczej, pomoże Ci zbudować rentowną bazę pod kontynuację działalności, gdy kryzys ustanie. Dodatkowo, dostawcy często są skłonni przyznawać duże upusty (mówię tutaj o nawet 80{9fac9bf6d905ddb6fd188952c7c99a5c8505058fc401df17e11e98dce3a40748}). Poprzez trzymanie rezerwy finansowej możesz uratować nie tylko swoją firmę, ale także partnerów biznesowych.

A może napisz profesjonalny biznesplan

Nadmiar czasu jakim będziesz dysponował możesz spożytkować na bardzo głęboką analizę swojej firmy. Biznesplan firmy  przedstawia kierunek rozwoju Twojej działalności poprzez odszukanie odpowiedzi na pytania jakimi są m.in.:

  • pierwsze, weryfikacja racjonalności pomysłu na działalność lub inwestycję,
  • następnie, zestawienie swoich usług lub towarów na tle konkurencji,
  • dalej, wytyczenie procesu dystrybucji i zidentyfikowanie wąskich gardeł,
  • także, jak wyjść naprzeciw potrzebom klientów,
  • dodatkowo, jakiego finansowania potrzebujesz dla swojego projektu: zarówno pod kątem inwestycji jednorazowej, jak i również kosztów miesięcznych.

Zostań w domu i zaplanuj działalność: poznaj dotacje na start

Lista możliwości sfinansowania biznesu jest spora. Nie wszyscy mają wiedzę jak i gdzie wyszukać informacji o naborach o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności. Dlatego prezentuję Ci listę instytucji, u których można się ubiegać się o pomoc:

Co prawda na czas epidemii COVID-19 nabory zostały wstrzymane, jednak już teraz możesz przygotowywać dokumentację pod te projekty. Wykorzystaj panikę innych na precyzyjne działanie, które zaprocentuje powstaniem silnej firmy. Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności to świetna pomoc finansowa w budowaniu tego biznesu.

BIZNESPLANY DLA FIRM: PROŚBA

Jeżeli ten wpis był dla Ciebie wartościowy albo znasz kogoś, kto powinien go przeczytać, to będę wdzięczny, jeśli podzielisz się z nim tym materiałem. Możesz to zrobić zarówno poprzez słowne polecenie jak także polubienie i udostępnienie treści fan page lub mojego bloga.

ZDAJ SIĘ NA PROFESJONALISTĘ I ZLEC NAPISANIE BIZNESPLANU BIZ PLANNER

Boisz się, czy uda Ci się prawidłowo przygotować biznesplan firmy ?Uspokajam – pomogę Ci.

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój biznesplan i wniosek uzyskają maksymalną liczbę punktów dla Twojego pomysłu lub Twojej sytuacji zdaj się na mnie. Pomogłem wielu osobom i firmom napisać biznesplany dla firm.

www.bizplanner.pl

tel. 531-339-970

Kontakt