Dofinansowanie dla osób niepełnosprawnych

Postęp dzisiejszego świata powoli zaciera granice między osobami niepełnosprawnymi, a zdrowymi. Co roku coraz więcej z nas planuje rozpocząć działalność gospodarczą, także ci z pewnymi dolegliwościami. Osoby niepełnosprawne oprócz zmagania się z problemami zdrowotnymi, szukają funduszy na założenie własnej firmy. Często nie posiadają wiedzy jakie dofinansowanie dla osób niepełnosprawnych na rozpoczęcie działalności gospodarczej są dostępne. Dlatego właśnie przygotowałem ten wpis, który stanowi skondensowaną porcję wiedzy.

Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności dla osoby niepełnosprawnej: podstawy

Przede wszystkim kwestia stopnia niepełnosprawności. Często osoby, które kontaktują się ze mną pytają, czy trzeba spełnić minimalny pułap. Odpowiedz brzmi „nie”. Każdy z oficjalnie potwierdzonych stopni kwalifikuje taką osobę do ubiegania się o środki na start.

Gdzie ubiegać się o dotacje na start dla osób niepełnosprawnych?

Lista instytucji, do których osoby niepełnosprawne mogą się zgłosić o pomoc jest spora. Nie każdy jednak ma wiedzę gdzie szukać informacji o naborach o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności. Poniżej przedstawiam listę instytucji, u których można się ubiegać się o pomoc:

Dotacje dla osób niepełnosprawnych: różnice

Dokładny opis dotacji na start firmy znajdziesz wyżej w linkach. Zestawienie funduszy na start przedstawiam poniżej.

Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności dla osób niepełnosprawnych i bezrobotnych: jakie

Ogólnie każda z ww. form funduszy na rozpoczęcie działalności kierowana jest bezrobotnych. Są pewne różnice. Dofinansowanie z Urzędu Pracy (środki PFRON), a także Dotacja z funduszy europejskich bezwzględnie wymagają statusu osoby bezrobotnej, tak już Lokalne Grupy Działania nie koniecznie.

Tzn. często przyznają dodatkowe punkty dla osób w takiej sytuacji, ale nie jest to bezwzględny wymóg. O dofinansowanie z  LGD można się ubiegać nawet, gdy osoba niepełnosprawna pracuje.

Osobną kategorię stanowi natomiast forma wsparcia jaką jest Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej ARiMR. Kierowana jest tutaj do osób, które ubezpieczone są na KRUS. Wyklucza to możliwość pracy na etacie (podlegasz wtedy ubezpieczeniu ZUS) jednak w pewnym stopniu możesz pobierać wynagrodzenie za pomoc w gospodarstwie rolnym, do którego jesteś przypisany.

Dofinansowanie na założenie działalności: jakie kwoty wsparcia

Przejdźmy więc do kluczowej kwestii, jaką jest kwota funduszy na start.

Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności z Urzędu Pracy występuje do 15-krotnością przeciętnego wynagrodzenia w sektorze. Dotacja PFRON w 2020 może wynieść nawet ponad 77 00 zł.

Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności z funduszy europejskich UE  z reguły jest to przedziale kwotowym 23 000– 27 000 zł. Wyróżnikiem dotacji UE jest wsparcie pomostowe, które co miesiąc pomoże Ci od 1 000 do 2 100 zł. Możesz ją otrzymać od 6 do 12 miesięcy działalności. Reasumując dofinansowanie z funduszy europejskich na założenie działalności może przekroczyć nawet 52 000 zł.

LGD przyznają dotacje w przedziale 50 000 a 100 000 zł. Dofinansowanie na pozarolniczą działalność z Lokalnych Grup Działania wypłacana jest w 2 transzach. Pierwsza to 80% wartości dofinansowania, a po zrealizowaniu biznesplanu pozostałe 20% kwoty.

Najwyższa kwota pomocy zagwarantowana jest przez Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej ARiMR. Wnioskodawcy mogą ubiegać się o dotacje na start firmy od 150000 do nawet 250000 zł. Kwota zależna jest od wielkości planowanego zatrudnienia.

Dotacja na start firmy: terminy rozstrzygnięcia naborów?

Tak jak pewnie się domyślasz różnice także występują.

Podsumowanie terminów przestawiam poniżej:

  • pierwsze, dofinansowanie na rozpoczęcie działalności z PUP: ok 30 dni,
  • następnie, Dotacje z funduszy europejskich na start: z reguły cała procedura oscyluje między 2 a 3 miesiące,
  • dalej, dofinansowanie na pozarolniczą działalność z Lokalnej Grupy Działania: od 6 do 8 miesięcy, Wynika to z dwóch etapów oceny wniosku o dotację na start,
  • także, Premia na rozpoczęcie pozarolniczej działalności (ARiMR) rozstrzyga się od 6 do 8 miesięcy.

Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności dla osób niepełnosprawnych: koszty kwalifikowalne

Istnieje jednak spora różnica, o której muszę Cię poinformować. Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności z urzędu pracy oraz dotacje z funduszy europejskich pozwalają na zakup aktywów używanych. Z reguły są pewne limity, jednak zawsze pozwoli Ci to na zakup większej ilości potrzebnego asortymentu. Dodatkowo istnieje możliwość zakupu środków obrotowych, czy reklamowych

Kosztami kwalifikowanymi pod dofinansowanie z Lokalnych Grup Działania oraz Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej są tylko nowe przedmioty. W przypadku LGD możesz sfinansować zakup jedynie aktywów trwałych. Natomiast Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej ARiMR musisz przeznaczyć na środki trwałe minimum 70%. Co oznacza, że resztę można sfinansować właśnie na środki obrotowe, czy reklamowe.

Jeżeli ten wpis był dla Ciebie wartościowy albo znasz kogoś, kto powinien go przeczytać, to będę wdzięczny, jeśli podzielisz się z nim tym materiałem. Możesz to zrobić zarówno poprzez słowne polecenie jak także polubienie i udostępnienie treści fan page lub mojego bloga.

ZDAJ SIĘ NA PROFESJONALISTĘ I UZYSKAJ DOTACJĘ NA START FIRMY

Jeśli boisz się, czy uda Ci się prawidłowo uzupełnić biznesplan pod dotacje unijne na rozpoczęcie działalności, to uspokajam – pomogę Ci.

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój biznesplan i wniosek uzyskają maksymalną liczbę punktów dla Twojego pomysłu lub Twojej sytuacji zdaj się na mnie. Pomogłem wielu osobom otrzymać dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej 2020.

www.bizplanner.pl

tel. 531-339-970