Dotacje na otwarcie firmy 2021

Pawie połowa roku za nami. Jeszcze nie zrealizowałeś swojego postanowienia noworocznego? Nie założyłeś firmy? Brakuje Ci środków? Pomysły często wymagają nakładów finansowych. Często nie wiecie gdzie i o ile środków można ubiegać się na start. Przeczytaj ten wpis i dowiedz się jakie są Dotacje na otwarcie firmy 2021.

kto może się starać o dotacje

Głównym kryterium podziału funduszy na start jest wiek Wnioskodawcy. Programy rozróżniają następujące grupy:

  • po pierwsze, osoby do 30 roku życia,
  • a także pozostałe, wszystkie powyżej ww. wieku.

Środki dla osób młodych przeważanie realizowane są w ramach programu POWER, a dla pozostałych RPO.

Dotacje do wzięcia w 2021?

Fundusze na start to dużo możliwości. Niestety nie każdy ma wiedzę gdzie i jak szukać wiadomości o naborach na Dotacje na otwarcie firmy 2021. Tutaj znajdziesz je wszystkie:

Dotacje dla firm z różnych źródeł: zestawienie różnic

Szeroki opis każdej dotacji odszukasz ww. linkach. Zajmijmy się zatem zestawieniem Twoich możliwości.

Fundusze dla bezrobotnych: jak wystartować

Większość z wcześniej wskazanych środków UE skierowana jest bezrobotnych. Tak jak pieniądze na rozpoczęcie działalności z PUP, a także funduszy unijnych (RPO, POWER) wymagają statusu osoby bezrobotnej, tak dofinansowanie z LGD (Lokalne Grupy Działania) już nie. Czasami regulamin (Lokalne Kryteria Wyboru operacji) przewiduje dodatkowe punkty za taki status (przynależność do grup defaworyzowanych). Nie jest on jednak konieczny.

Dofinansowanie dla rolnika: pozarolnicza działalność

Tutaj status osoby bezrobotnej jest umowny. Ponieważ takie osoby nie utrzymują się z pracy na umowy zlecenie, czy umowy o prace. Są rolnikami lub domownikami. Często pozostają bez realnego źródła dochodu.

Dotacje na otwarcie firmy gospodarczej 2021: kwoty dotacji

Jednorazowe środki na podjęcie działalności z PUP są w granicach od 4-krotności do 6-krotnością przeciętnego wynagrodzenia w sektorze. Informacje o średnim wynagrodzeniu znajdziesz na stronie swojego urzędu pracy.

Dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej z Funduszy Europejskich UE wynosić może maksymalnie 6-krotność takiego wynagrodzenia,  przeważnie jest to przedział 23 000– 27 000 zł. Wyróżnikiem programu dotacje unijne na start firmy jest element w postaci pomostówki. To comiesięczna pomoc pieniężna na pokrycie bieżących kosztów firmy. Jest przeważnie w widełkach od 1 000 do 2 100 zł miesięcznie. Można ją dostać na okres od 6 do 12 miesięcy działalności. Reasumując: kwota dotacji unijnej na firmę może przekroczyć nawet 50 000 zł.

LGD przyznają dotacje na start działalności od 50 000 do 100 000 zł. To Dotacje na otwarcie firmy 2021 otrzymasz w 2 transzach. Odpowiednio:

  • pierwsza to 80% wartości funduszy,
  • a po zrealizowaniu zapisów biznesplanu pozostałe 20% kwoty dotacji.

Premia na pozarolniczą działalność gospodarczą to największe Dotacje na otwarcie firmy gospodarczej 2021. Beneficjent może otrzymać od 150 000 do 250 000 zł dotacji w zależności od zakładanego zatrudnienia.

Twój pomysł na działalność gospodarczą: kiedy otrzymasz dotacje na rozpoczęcie firmy?

Są tutaj duże różnice.

Dotacje na rozpoczęcie działalności z Urzędu Pracy otrzymasz przeważnie do 30 dni od zakończenia naboru lub przyjęcia wniosku (nabory ciągłe). Dotacje na start działalności gospodarczej z Funduszy Europejskich rozstrzygają się między 2 a 3 miesiącami.

Rozstrzygnięcie wniosku o dotacje na założenie firmy z Lokalnej Grupy Działania, a także Premia na rozpoczęcie pozarolniczej działalności (nie występuje w 2021) otrzymasz w przeciągu od 6 do 8 miesięcy. Im wyższe dofinansowanie na start firmy, tym dłuższe i szczegółowe procedury ewaluacyjne i kontrolne.

Fundusze na rozpoczęcie działalności 2021: koszty kwalifikowalne

Dotacje na otwarcie firmy mają szeroki katalog przeznaczenia. Koszty kwalifikowane to m.in..:

  • przede wszystkim, aktywa trwałe takie jak:  pojazdy, laptopy komputery, urządzenia wielofunkcyjne, czy elektronarzędzia,
  • następnie, środki obrotowe, m.in. materiały (występują ograniczenia: sprawdź w linkach dotyczących dotacji),
  • także, marketing i  reklama, dla przykładu: strona www, ulotki (także są limity lub wyłączenia).

To na co dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej mogą być wydane zależy od regulaminu.

Koszty kwalifikowane i niekwalifikowane opisałem na blogu w serii wpisów poświęconej dofinansowaniu na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Dofinansowanie dla nowych firm: UWAŻAJ

Pamiętaj, że nie wszystkie fundusze dopuszczają zakup przedmiotów używanych. Dotacje na założenie działalności PUP oraz dotacje UE pozwolą Ci kupić używane przedmioty. Z reguły nakładają pewne ograniczenia, jednak przeważnie wyrażają na to zgodę.

Kosztami kwalifikowanymi:

  • Premia na rozpoczęcie pozarolniczej działalności
  • oraz Dofinansowanie z Lokalnych Grup Działania

są tylko nowe aktywa. Jest to minus, jednak otrzymasz większą kwotę dofinansowania.

Jeżeli ten wpis był dla Ciebie wartościowy albo znasz kogoś, kto powinien go przeczytać, to będę wdzięczny, jeśli podzielisz się z nim tym materiałem. Możesz to zrobić zarówno poprzez słowne polecenie jak także polubienie i udostępnienie treści fan page lub mojego bloga.

ZDAJ SIĘ NA PROFESJONALISTĘ I UZYSKAJ DOTACJĘ NA START FIRMY

Jeśli boisz się, czy uda Ci się prawidłowo uzupełnić biznesplan pod dotacje unijne na rozpoczęcie działalności, to uspokajam – pomogę Ci.

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój biznesplan i wniosek uzyskają maksymalną liczbę punktów dla Twojego pomysłu lub Twojej sytuacji zdaj się na mnie. Pomogłem wielu osobom otrzymać dotację na start działalności gospodarczej.

www.bizplanner.pl

tel. 531-339-970