JAK ZDOBYĆ PIENIĄDZE NA DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ

Mówi się, że aby odnieść sukces w świecie biznesu, potrzeba dużego kapitału i doświadczenia. Ale wiemy, że nie zawsze tak jest. Istnieje wiele wskazówek i porad, które pomogą Ci rozpocząć własny biznes. Zobacz jak zdobyć pieniądze na działalność gospodarczą?

KROK 1: ZASADY SUKCESU w BIZNESIE?

Rozpoczęcie działalności od zera i skuteczne uruchomienie jej jest trudne. Wymaga to starannego planowania i ciężkiej pracy. Ale co napędzi Ci biznes?

Badania pokazują, że przedsiębiorczy ludzie są dobrzy w dostrzeganiu okazji i przekształcaniu ich w realne zyski, potrafią dostrzec luki na rynku i nauczyć się je uzupełniać swoimi usługami lub produktami.

Nowy pomysł na biznes to przede wszystkim efekt znalezienia odpowiedniej luki rynkowej. Można go utożsamiać z nowością rynkową jako innowacją lub ulepszeniem aktualnej oferty o elementy, które ułatwią życie Twojemu klientowi.

Nie wymyślaj koła na nowo. Możesz poprawić ofertę swojego konkurenta. Przedsiębiorcy muszą być wytrwali i nie rezygnować z realizacji zakładanych celów. Nawet jeśli napotykają trudności. Dla tej grupy osób rozpoczęcie działalności gospodarczej z ograniczonym budżetem to nic innego jak kolejne wyzwanie, do którego należy ułożyć plan działania. Więc jakie są zasady sukcesu w biznesie?

jak zdobyć pieniądze na otwarcie firmy: przedsiębiorczość

Przedsiębiorczość to moim zdaniem połączenie zaradności z chęcią osiągnięcia określonego celu (w tym przypadku posiadania i zarządzania firmą). Przedsiębiorczość jest obecnie jedną z najbardziej poszukiwanych cech… nawet wśród pracodawców. Ten typ osoby charakteryzuje się dużą niezależnością i otwartym umysłem w dążeniu do poprawy procesów i wyników.

W miarę jak gospodarka staje się coraz bardziej zglobalizowana, powstaje coraz więcej firm. Z tego też powodu istnieje obecnie wiele kursów i programów szkoleniowych, które uczą ludzi, jak zostać przedsiębiorcą. Oczywiście nie wszystkie są warte uwagi. Jednak duża część materiałów i wiedzy jest wysokiej jakości i bezpłatna. Znajdziesz go w licznych poradnikach czy kanałach społecznościowych.

Kluczem jest wypracowanie nowych nawyków, które pomagają „zmienić się”. Każdego dnia albo budujemy nowe nawyki, albo wzmacniamy stare. Główną cechą, którą powinieneś w sobie rozwinąć, będzie chęć podejmowania wyzwań. To najtrudniejsza część zadania.

Dlaczego?

Odpowiedź jest prosta i zarazem trudna do wdrożenia. Polega na ciągłym opuszczaniu swojej strefy komfortu. Nasz mózg tego nie lubi, bez względu na to, w jakim stanie już jesteś. To nie znaczy, że jest z Tobą coś nie tak. Ta część naszego ciała przez tysiące lat wyuczyła się funkcji „przetrwania”, a nie osiągania „sukcesu”. Ale jeśli chcesz być przedsiębiorcą, musisz stawić czoła nowym wyzwaniom i realizować założone plany. Samo pragnienie posiadania firmy i kroki, które podejmujesz, aby to osiągnąć, to nie tylko zmiana mentalna, ale wykształcenie w sobie zmysłu biznesowego. Przedsiębiorczości można się nauczyć z perspektywy zaradności.

jak pozyskać środki na firmę: czy tak trudno założyć firmę?

Każdego roku tysiące osób rozpoczyna działalność gospodarczą od zera. Czy wizja i pasja wystarczą, aby stworzyć dochodowy biznes? Nie, zdecydowanie nie wystarczą. To kluczowe elementy, ale nie wystarczające. Warto również, by zadbać o fundamenty –  wiedzę finansową i organizacyjną, a także znaleźć odpowiednie osoby do pomocy (podwykonawcy/kontrahenci).

Dla większości kluczowym aspektem są finanse, a raczej Jak zdobyć pieniądze na rozpoczęcie działalności gospodarczej? Czy naprawdę tak trudno jest założyć firmę w Polsce? Dowiedz się jak to zrobić i jak zdobyć pieniądze na otwarcie firmy?

Trzy KROKI JAK otworzyć FIRMĘ

Pierwszym krokiem jest przeniesienie swojego pomysłu na startup na papier. Określ, co będzie zrobić Twoja firma, jaką wartość dodaną zapewni klientom i czym będzie się wyróżniać na tle konkurencji? Pomoże Ci to odpowiedzieć na pytanie, jak założyć firmę od podstaw.

Drugim krokiem jest ustalenie, kim są Twoi klienci. Budowanie reklam jest łatwiejsze, gdy wiesz, do kogo je kierować.

Jeśli na przykład docelową grupą odbiorców są Polki w wieku 35-55 lat, upewnij się, że Twoja reklama jest wyświetlana w witrynach kierowanych na tę grupę demograficzną. Jeśli tego nie zrobisz, nie zobaczą ich ani nie klikną w nie!

Trzecim krokiem jest określenie, ile kapitału potrzebujesz, aby rozpocząć działalność. Obliczenia obiektywne pokażą Ci luki w finansowaniu, które możesz wypełnić różnymi rozwiązaniami, które wyjaśniono w kolejnych akapitach. To ile potrzebujesz na start ustali też pewny to rozumowania pod katem jak zdobyć pieniądze na działalność gospodarczą.

Tak jak się domyślasz są to składowe elementy dokumentu operacyjnego (biznesplan firmy). Szereg porad i wskazówek jak napisać biznesplan firm przedstawiłem w tym artykule.

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO założenia FIRMY?

Jak widać, odpowiednia postawa i przedsiębiorczość nie wystarczą, aby z sukcesem prowadzić biznes. Jeśli tak, to jak przygotowujesz się do rozpoczęcia działalności? Oto kilka wskazówek, które z pewnością pomogą Ci odpowiedzieć na pytanie, jak mądrze rozpocząć biznes?

NIE REZYGNUJ Z PRACY od razu

Rozpoczęcie działalności gospodarczej może być trudne i statystycznie rzecz biorąc, jest to najbardziej frustrujący czas. Więc jeśli masz pracę na pełen etat, nie rezygnuj od razu z niej. W końcu w wolnym czasie masz pełne prawo do prowadzenia własnego biznesu.

Początkowo przychody firmy mogą nie być wystarczającym źródłem dochodu. W takim przypadku Twój pracodawca zapewni Ci dochód, nawet jeśli Twoja firma będzie raczkować. Możesz także przeznaczyć część swojej pensji na zakupy biznesowe, takie jak materiały biurowe i sprzęt.

NASTOLATEK z firmą?

Nastolatkowie mogą zakładać firmy, jeśli mają środki i wsparcie rodziców. Ważne jest, aby wiedziali, jaki rodzaj biznesu chcą prowadzić, a także by ich rodzice pomagali im. Zapewnienie solidnych podstaw i pokłady czasu od rodziców mogą bardzo pomóc w rozwoju działalności. Ważne, że osoby poniżej 13 roku życia nie mogą prowadzić działalności gospodarczej w Polsce. Choć może się to wydawać dobrym pomysłem, w praktyce jest to bardzo trudne. Każda decyzja wymaga zgody przedstawiciela ustawowego (opiekuna prawnego poniżej 18 roku życia). Nie ma jednak rzeczy niemożliwych.

Oto kilka przykładów nastoletnich przedsiębiorców, którzy założyli udane firmy:

 • przede wszystkim, Mark Zuckerberg: Stworzył Facebooka, gdy miał zaledwie 19 lat
 • także Steve Jobs: współtworzył Apple Computers, gdy miał 21 lat

JAK SPRAWDZIĆ POMYSŁ NA BIZNES

Nigdy wcześniej nie było tak łatwo. Jak nazywa się test firmy? Jest to działalność niezarejestrowana. Ustawa Prawo przedsiębiorców reguluje kwestie związane z działalnością nierejestrowaną. Działalność ta mają kilka wymagań:

 • po pierwsze, odpowiedni dochód (kwota należna, nawet jeśli nie została faktycznie otrzymane, z wyłączeniem wartości zwrotów, zniżek i rabatów) za każdy miesiąc nie może przekraczać 50% płacy minimalnej,
 • dodatkowo przedsiębiorca nie prowadził działalności gospodarczej 60 miesięcy wstecz Działalność nierejestrowana wydarzenia mają wiele zalet.

Po pierwsze, nie jesteś również związany obowiązkami ubezpieczeniowymi ZUS. Nie musisz przekazywać żadnych opłat na ubezpieczenia (społeczne i zdrowotne) przy działalności nierejestrowanej. To idealne rozwiązanie do sprawdzenia poprawności naszych założeń, wyborów klientów i pożądanych cech usługi/produktu. Dodatkowo nierejestrowana działalność nie eliminuje możliwości uzyskania pomocy na start – Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Nie figurujesz w żadnym rejestrze.

Co więcej, możesz potraktować ją to jako poligon doświadczalny przed założeniem działalności gospodarczej.

skąd wziąć pieniądze na rozpoczęcie działalności: OSZCZĘDNOŚCI

Jeśli Twój pomysł na biznes został przetestowany, czas pomyśleć o założeniu firmy. Zazwyczaj firmy powstają z własnych oszczędności. Czy to dobre rozwiązanie? Będziemy oczywiście bardziej analizować koszty, nauczymy się je przewidywać, bo wydajemy własne oszczędności, na które tak długo pracowaliśmy. Często takie firmy są bardziej przemyślane i dopracowane. Jednak nie zawsze rozwijają się tak szybko, jak to możliwe.

jak pozyskać środki na start: Dotacja na otwarcie firmy

Jeśli pomysł na biznes jest dobrze przemyślany, mamy doświadczenie rynkowe, klientów i strategię marketingową, brak kapitału może spowolnić nasz rozwój. Dodatkowy zastrzyk gotówki może być akceleratorem rozwoju biznesu. Skupmy się na środkach bezzwrotnych (Dofinansowanie do działalności gospodarczej).

Jak zdobyć dofinansowanie z urzędu pracy

Wszystkie wymogi dotyczące Dofinansowania z urzędu pracy pokazałem w krótkiej serii wpisów o tej tematyce, która znajdziesz tutajDotacja z urzędu pracy to fundusze na firmę wypłacane jednorazowo.

Jakie pieniądze można dostać z urzędu pracy?

Dotacja z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności jest  w przedziale 4 a 6-krotnością przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Pomimo potencjalnie wysokiej kwoty jednorazowej, nie istnieje ujednolicona wysokość pomocy dla całego kraju. PUP decydują na przyznanie kwot od 16000 do ponad 35000 zł.

Jakie warunki spełnić, żeby dostać dofinansowanie z urzędu pracy?

Zacznijmy od formalności. Starając się o dotacje z PUP należy wypełnić pewne wytyczne, m.in:

 • przede wszystkim, być zarejestrowanym bezrobotnym w urzędzie,
 • co więcej, nie można mieć działalności gospodarczej minimum rok przed złożeniem wniosku o dofinansowanie z urzędu pracy (jeżeli miałeś działalność sprawdź swój wpis do CEIDG),
 • także, nie możesz być beneficjentem z programu dotacja z Urzędu Pracy lub pożyczki na preferencyjnych warunkach na rozpoczęcie działalności,
 • dodatkowo, nie możesz być karany za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu,
 • następnie, nie możesz odmówić przyjęcia pracy albo innej formy pomocy wskazanej przez PUP (oczywiście bez podania uzasadnionej przyczyny),
 • na koniec nie możesz przerwać z własnej winy m.in. szkoleń, stażu, realizacji IDP (indywidualnego planu działania) z Urzędu Pracy.

DOTACJE DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Dofinansowanie dla osób bezrobotnych z Urzędu Pracy obejmuje wyższe progi kwotowe niż w przypadku pomocy dotacje PUP. Wnioskodawca może starać się o pieniądze odpowiadające nawet do 15-krotność przeciętnego wynagrodzenia. Urzędy z reguły przyznają dotacje między 25000 zł a 35000 zł. Jest to nadal wystarczające Dofinansowanie dla młodych przedsiębiorców.

Jak zdobyć pieniądze na rozpoczęcie działalności gospodarczej: DOTACJE UE

Dofinansowanie dla młodych przedsiębiorców z Unii posiada kilka składowych:

 • po pierwsze: zajęcia grupowe,
 • następnie, konsultacje,
 • dalej, jednorazowe pieniądze na firmę (średnio od 25000 zł do 27000 zł),
 • na koniec, pomostówka (czasami 2100 zł miesięcznie przez pierwszy rok działalności).

Całość korzyści finansowych na założenie firmy przekracza często 50000 zł.

Jak zdobyć pieniądze z unii na własny biznes

Oprócz wcześniej wymienionego podziału dotacje dla firm jednoosobowych kierowane są do osób, które przynależą do pewnych grup społecznych, m.in.:

 • po pierwsze, zarejestrowani w PUP,
 • następnie, bezrobotni niezarejestrowane w PUP,
 • także imigranci,
 • dodatkowo, reemigranci-Polacy, którzy byli za granicą przez co najmniej 6 miesięcy (bez przerwy),
 • co więcej, odchodzący z rolnictwa i ich rodziny,
 • oraz tzw. ubodzy pracujący – gdy zarobki danej osoby nie przekraczają płacy minimalnej,
 • a także, zatrudnieni na umowach krótkoterminowych,
 • czasami także pracujący w ramach umów cywilno-prawnych.

Co więcej, Dotacje z UE na otwarcie firmy przewidują dodatkowe punkty za określone cechy kandydata. Często bonusowe punkty otrzymujemy za :

 • przede wszystkim płeć: przeważnie kobiety otrzymują dodatkowe punkty,
 • następnie, stopień wykształcenia: im niższe, tym więcej punktów przy naborze o dotację,
 • a także, udokumentowany okres na bezrobociu: osoby długotrwale bezrobotne (przez co najmniej 12 miesięcy) otrzymują premie,
 • dodatkowo za stopień niepełnosprawności.

LGD Dotacje

Dofinansowanie do działalności gospodarczej dostępne są także dla osób z mniejszych miejscowości. Dla obszarów wiejskich Dofinansowanie na otwarcie firmy jest w przedzialeod 50 000 zł do 100 000 zł. Wysokość wsparcia ustalana jest lokalnie. Te dotacje na rozpoczęcie działalności nie wymagają bycia bezrobotnym. Co prawda LGD przyznaje za ten status dodatkowe punkty, ale rzadko są to punkty decydujące. Dotacje od lokalnych grup działania są technicznie najwyższą możliwą formą finansowania UE, ale dla osób ubezpieczonych na ZUS.

LGD DOTACJE: LOKALNE KRYTERIA WYBORU?

Każda Lokalna Grupa Działania kieruje się własnymi kryteriami w przyznawaniu punktów. W większości przypadków biznesplan firmy otrzyma dodatkowe punkty za:

 • Po pierwsze, indywidualne doradztwo/konsultację przeprowadzone w siedzibie LGD (dosłownie wystarczy jedno 10 min. spotkanie),
 • dodatkowo, stworzenie miejsc pracy więcej niż dla samego wnioskodawcy,
 • także, pomoc osobom defaworyzowanym, np. osobom bezrobotnym (w tym długoterminowo), powyżej 50 lub poniżej 26 roku życia, z niepełnosprawnościami
 • często za wykorzystanie produktów lokalnych,
 • co więcej oznaczenie informacji o wsparciu finansowym przez LGD,
 • na sam koniec innowacyjność (lokalna wystarczy ) i/lub rozwiązania w zakresie ekologii.

PREMIA NA POZAROLNICZĄ DZIAŁALNOŚĆ CZYLI DOFINANSOWANIE DO BIZNESU

W 2022 roku odbędzie się ostatni nabór o środki w ramach programu Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej. Z mojego doświadczenia wynika, że ​​jest to najwyższy kapitał na założenie dobrze wyposażonej firmy praktycznie w każdej branży.

Te dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej pozwalają na zakup wielu innowacyjnych środków trwałych. Wnioskodawcy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie nawet do 250 000 zł na założenie firmy. Dotacje na założenie firmy dostępne są w widełkach. W zależności od planowanego zatrudnienia możesz ubiegać się o kwotę od 150 000 do 250 000 zł.

KTO KWALIFIKUJE SIĘ DO PROGRAMU PREMIA ARIMR?

Po premie na pozarolniczą działalność mogą ubiegać się:

 • osoby fizyczne (min. 18 lat) – rolnik, jego małżonek lub nawet domownik rolnika, jeśli podlega m.in. -ubezpieczeniu społecznemu rolników (KRUS) w pełnym zakresie bez przerw od minimum 12 miesięcy na dzień poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy.
 • beneficjenci albo ich małżonkowie korzystający z poddziałania „Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi”.

Premia na działalność pozarolniczą ma na celu zachęcenie osób do pracy na działalności pozarolniczej.

Aby kwalifikować się do premii z działalności pozarolniczej, nie możesz być wpisany do CEIDG 24 miesiące przed złożeniem wniosku.

Wykluczeni z programu premia na pozarolniczą działalność gospodarczą są beneficjenci:

 • „Premie dla młodych rolników” na lata 2014-2020 lub
 • „Restrukturyzacja małych gospodarstw” na lata 2014-2020, lub
 • „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej” na lata 2007-2013, lub
 • „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” dla operacji, które odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach działania „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej” na lata 2007-2013.

Preferencyjne pożyczki, czyli wsparcie w starcie

To nic innego jak niskooprocentowane pożyczki na założenie działalności gospodarczej. W każdym województwie znajdziesz pośrednika tego programu. Będziesz mógł złożyć tam wniosek i biznesplan o pożyczkę. Środki pochodzą z BGK.

W programie Pierwszy Biznes Wsparcie w Starcie mogą brać udział:

 • przede wszystkim, studenci ostatniego roku studiów,
 • dodatkowo, absolwenci szkoły lub uczelni wyższej (do 4 lat po zakończeniu nauki),
 • co więcej bezrobotni (także poszukujący pracy opiekunowie osób niepełnosprawnej).

Niskooprocentowana pożyczka ma bardzo korzystne warunki finansowania:

 • po pierwsze, oprocentowanie bazowe wynosi 0,05 proc.,
 • dodatkowo, brak prowizji za przyznanie,
 • a także możliwość finansowania do 7 lat wraz z 12 miesięczną karencją,
 • na koniec, kwota pożyczki oscyluje w okolicy 110 tysięcy (kwota zależna od przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce).

Więcej na temat programu Wsparcie w Starcie II znajdziesz tutaj.

Rozpocznij działalność z ograniczonym budżetem

Jak widać, założenie firmy przy ograniczonym budżecie jest możliwe. Kluczem jest wypracowanie odpowiedniej postawy, zdobycie wiedzy (lub skorzystanie z ekspertów) i przetestowanie swojego biznesu.

Musisz dokładnie przemyśleć i przeanalizować swój pomysł na biznes. Materializacja pomysłu w postaci dokumentu operacyjnego (jak napisać biznesplan) i jego usystematyzowanie na pewno Ci pomoże. Jeśli obawiasz się, że nie będziesz w stanie poprawnie zrealizować dotowanego biznesplanu dla startupu, to obiecuję Ci – pomogę.

JAK ZAŁOŻYĆ FIRMĘ: BIZ PLANNER BIZNESPLANY

Jeśli boisz się, czy uda Ci się prawidłowo uzupełnić biznesplan pod dotacje unijne na rozpoczęcie działalności, to uspokajam – pomogę Ci.

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój biznesplan i wniosek uzyskają maksymalną liczbę punktów dla Twojego pomysłu lub Twojej sytuacji zdaj się na mnie. Pomogłem wielu osobom otrzymać Dotacje na rozpoczęcie działalności 2022.

Nie wiesz jaka dotacja na start jest dla Ciebie? Szukasz informacji o aktualnych naborach o dofinansowanie?  Skontaktuj się z nami.

Pomogliśmy setkom klientów. Zobacz OPINIE KLIENTÓW

www.bizplanner.pl

tel. 531-339-970

Preferujesz treści w formie audio i wideo? Odwiedź nas na youtube.com