Czy komornik zajmie tarczę antykryzysową

Pomimo pomocy ze strony instrumentów antykryzysowych, część przedsiębiorców ma problemy finansowe jeszcze sprzed tego okresu. Trafiają do mnie klienci, których zaległości zostały objęte postępowaniem sądowym. Zastanówmy się, czy komornik zajmie tarczę antykryzysową.

Komornik postojowe

Na mocy zapisów ustawy tarczy antykryzysowej, a dokładniej art. 15 zu 3, świadczenie postojowe jest wolne od potrąceń i egzekucji. Przepis wprowadza wprost taką informację. W przypadku blokady środków i potrącenia należy natychmiast skontaktować się z właściwym komornikiem, ponieważ systemy bankowe nie rozpoznają tytułów wpłaty. Jest to oczywiste, dlatego konieczna jest interwencja ze strony beneficjenta.

Pożyczka 5000 zł z Urzędu Pracy: a co z nią?

W przypadku pożyczki 5000 zł z Urzędu Pracy nie mamy przepisu wprost. Trzeba odnieść się do innego kodeksu. Zgodnie z art. 831 art.1 pkt. 2, komornik nie może podjąć egzekucji z sum przyznanych przez Skarb Państwa. Chodzi tutaj m.in. o:

  • po pierwsze, stypendia,
  • dalej, szczególne formy wsparcia – a taką ta pożyczka jest.

Tarcza antykryzysowa: co z resztą instrumentów  

Pozostałe wsparcie finansowe dla firm w ramach tarczy antykryzysowej są także wolne od zajęć komorniczych. Zapisy te dotyczą także:

  • przede wszystkim dofinansowania do pensji przy spadku obrotów,
  • dalej zapomóg wypłacanych osobom na umowach cywilnoprawnych.

Jeżeli ten wpis był dla Ciebie wartościowy albo znasz kogoś kto powinien go przeczytać, to będę wdzięczny jeśli podzielisz się z nim tym materiałem. Możesz to zrobić zarówno poprzez słowne polecenie jak także polubienie i udostępnienie treści fanpage lub mojego bloga.

Pamiętaj także, że wypełniam wnioski zawodowo, także związane z tarczą antykryzysową.