LGD Dotacje – Lokalne Grupy Działania

Czy masz meldunek w miejscowości do 20 000 mieszkańców? Potrzebujesz Ci są pieniądze na rozpoczęcie działalności gospodarczej powyżej 50 000 zł. W takim razie LGD dotacje jest m.in. do Ciebie. Lokalne Grupy Działania wspierają inicjatywy, które wpływać będą na rozwój gospodarczy obszarów wiejskich.

Co to jest Dotacja LGD

Lokalna Grupa Działania to instytucja zrzeszająca lokalne organizacje i mieszkańców gmin. Jedną z ich misji jest podnoszenie atrakcyjności terenów lokalnych dla mieszkańców, przedsiębiorców, rolnictwa czy turystów. Realizują te zadania poprzez cele dotyczące podnoszenia przedsiębiorczości lokalnej.

Dofinansowanie na założenie działalności przyznawane jest wysokości od 50 000 do 100 000 złotych. Skorzystać z niego mogą osoby zameldowane na obszarze gmin wiejskich i miejsko-wiejskich. Tereny te muszą być objęte działaniem Lokalnych Grup Działania w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju.

Co ważne, nie musisz być osobą bezrobotną, by starać się o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności. Oczywiście, czasami LGD przyznają za ten status dodatkowe punkty przy rekrutacji.

Jak uzyskać dotacje LGD

By ubiegać się o dotacje należy zweryfikować wykluczenia. Po pierwsze, wnioskodawca nie opłaca KRUS (ubezpieczenie rolnika). Tutaj wyjątkiem jest wykonywanie działalność gospodarczej uznanej jako produkcja żywności lub napojów.

Kolejne wytyczne poznasz w następnych paragrafach.

Na co można przeznaczyć dotacje LGD

Na co można wydać dofinansowanie z LGD? Koszty kwalifikowalne są całkiem szerokie. Z Dotacji LGD możesz kupić m.in.:

  • po pierwsze zakup robót / usług remontowo – budowlanych,
  • dodatkowo wyposażenie (środki trwałe)
  • także koszty ogólne (dokumentacja, kosztorysy),
  • nie zapomnij także o oprogramowaniu, licencjach, patentach,
  • w uzasadnionych przypadkach środki transportu – niestety z wyłączeniem zakupu samochodów os. przeznaczonych do transportu mniej niż 8 osób (w tym kierowca),
  • co ważne podatek od towarów i usług (VAT) – o ile firma nie będzie czynnym płatnikiem.

Warunki i zobowiązania przy dofinansowaniu z Lokalnych Grup Działania

Po pierwszej, operacja dotyczy podjęcia we własnym imieniu firmy i utrzymanie jej przez minimum 2 lata. Termin od daty wypłaty drugiej (ostatniej) płatności.

Co więcej, musisz podlegać zgłoszeniu do ubezpieczenia emerytalnego, rentowego i wypadkowego. Jesteś z tego rozliczany od dnia wypłaty płatności krańcowej przez kolejne 2 lata.

Twoja operacja musi utworzyć minimum 1 miejsce pracy. Spokojnie, samozatrudnienie także wypełnia ten warunek. Miejsce pracy trzeba utrzymać także przez 2 lata od momentu wypłaty II transzy.

Jako beneficjent jesteś zobowiązany do zapewnienie trwałości Twojej operacji. Okres także wynosi co najmniej 2 lata od wypłaty płatności finalnej.

Kiedy ruszają nabory na dotacje LGD?

Wnioski o dofinansowanie można składać wyłącznie w terminie naboru, który LGD ogłasza do wiadomości publicznej na swojej stronie.

Lokalne Grupy Działania ogłaszają nabory z reguły 14 dni przed rozpoczęciem startu przyjmowania wniosków o dofinansowanie.

Jaki wkład własny przy dofinansowaniu z Lokalnych Grup Działania

Nie trzeba wkładu własnego z pewnym „ale”. Czasami Lokalne Grupy Działania przyznają dodatkowe punkty za udział własny. Pamiętać należy, że jest on z reguły liczony od kosztów kwalifikowalnych, a nie posiadanego już wkładu rzeczowego.

LGD Dotacja: czy samozatrudnienie liczone jest jako stworzenie miejsca pracy

Oczywiście, dofinansowanie na założenie działalności gospodarczej może uzyskać tylko osoba fizyczna, wtedy jednocześnie tworzy dla siebie miejsce pracy (tzw. samozatrudnienie).

Jak długo należy utrzymać miejsce pracy przy dotacji LGD?

W przypadku zakładania działalności gospodarczej miejsce pracy musisz utrzymać przez 2 lata liczone od dnia wypłaty płatności końcowej.

Czy można ubiegać się o dotacje LGD jeżeli prowadziło się firmę wcześniej?

Nie ma przeciwskazań. Istnieje warunek, że Twoja poprzednią firmę zamknąłeś co najmniej na 3 miesiące przed dniem złożenia wniosku o przyznanie dofinansowania LGD. Co więcej nie mogłeś otrzymać na ten cel wcześniej dotacji z Lokalnej Grupy Działania.

Jakie są warunki uczestnictwa w dofinansowaniu LGD?

Musisz mieć nadany numer identyfikacyjny. W kolejnym paragrafie dowiesz się jak go uzyskać.

Pamiętaj, że wskazane przez Ciebie wydatki finansowane w operacji nie możesz współfinansować z innych publicznych pomocy.

Inwestycje, które zamierzasz przeprowadzić, trzeba zrealizować na terenie nieruchomości będącej m.in. własnością lub współwłasnością Wnioskodawcy. Musisz posiadać prawo do rozporządzania nieruchomością na cele inwestycyjne wskazane we wniosku o dotacje LGD  przez okres realizacji umowy.

Operacja musi wskazywać uzasadnienie ekonomiczne, czyli generować przychody i zysk.

Dotacje z Lokalnych Grup Działania muszą finansować operacje za co najmniej 50 000 zł.

Co więcej, Wnioskodawca musi wykazać, że posiada doświadczenie w realizacji projektów podobnych do działalności, którą zamierza prowadzić. Musisz posiadać kwalifikacje zbieżne dla działalności, która będzie prowadzona.

Pamiętaj, że dofinansowanie LGD otrzymać możesz na realizację wyłącznie operacji, które nie byłyby przeprowadzone bez udziału środków publicznych.

Jakiej działalności nie sfinansujesz z LGD Dotacje?

Wykluczone z dofinansowania z Lokalnej Grupy Działania są takie działalności jak:

  • przede wszystkim, działalność usługowa wspomagająca rolnictwo i następująca po zbiorach
  • co więcej górnictwo oraz wydobywanie,
  • także działalność usługowa wspomagająca górnictwo oraz wydobywanie,
  • dodatkowo przetwarzanie oraz konserwowanie ryb, skorupiaków, czy mięczaków,
  • wytwarzanie oraz przetwarzanie produktów rafinacji ropy naftowej oraz koksu,
  • produkcja chemikaliów i wyrobów chemicznych,
  • wytwarzanie metali
  • tworzenie podstawowych substancji farmaceutycznych i leków oraz pozostałych wyrobów farmaceutycznych,
  • produkcja samochodów, przyczep, a także naczep i motocykli,
  • transport lotniczy, a także  kolejowy kołowy,
  • czy gospodarka magazynowa.

Jak uzyskać numer identyfikacyjny pod dofinansowanie LGD?

Numer identyfikacyjny producenta dostaniesz na podstawie przepisów ustawy o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności. Wniosek należy złożyć w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Czy trzeba posiadać meldunek na obszarze miejscowości wspieranej przez LGD.

W przypadku, kiedy o dofinansowanie z LGD ubieg się osoba fizyczna jej miejsce zameldowania musi być na obszarze wiejskim objętym LSR danej Lokalnej Grupy Działania.

ZDAJ SIĘ NA PROFESJONALISTĘ UZYSKAJ DOTACJĘ LGD NA Założenie działalności

Jeśli boisz się, czy uda Ci się prawidłowo uzupełnić biznesplan pod dotacje na rozpoczęcie działalności, to uspokajam – pomogę Ci.

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój biznesplan i wniosek uzyskają maksymalną liczbę punktów dla Twojego pomysłu lub Twojej sytuacji zdaj się na mnie. Pomogłem wielu osobom otrzymać dotację na start działalności gospodarczej.

Nie wiesz jaka dotacja na start jest dla Ciebie? Szukasz informacji o aktualnych naborach o dofinansowanie?  Skontaktuj się z nami.

Zaufały nam setki klientówsprawdź OPINIE

pomożemy

www.bizplanner.pl

tel. 531-339-970

Kontakt

Preferujesz treści w formie audio i wideo? Odwiedź nas na youtube.com