Co musisz wiedzieć o typowych błędach przy dotacjach

Jeżeli samodzielnie przygotowujesz wniosek o dotacje, musisz dokładnie sprawdzić każdy element dokumentacji i odpowiednio się przygotować. Przedstawiamy największe błędy przy dofinansowaniu popełnione przez wnioskodawców. Materiał pozwoli Ci napisać świetny wniosek. Dowiesz się m.in.

  • przede wszystkim jak napisać biznesplan i na co zwrócić szczególną uwagę,
  • także jakie działania podjąć przed przygotowaniem wniosku o dofinansowanie,
  • dodatkowo gdzie znaleźć odpowiednie informacje, które uchronią Cię przed kosztownymi połykami,
  • jakie jest lekarstwo na błędy przy dofinansowaniu.

Istnieje wiele błędów, które możesz popełnić podczas ubiegania się o dofinansowanie. Niestety, te błędy mogą być fatalne w skutkach dla Twojej firmy lub spowodować spore opóźnienia lub nawet wstrzymanie pieniędzy na założenie działalności. Ważne jest dla wnioskodawców, aby za wszelką cenę unikać tych pułapek i rozwijać swoją firmę.

Błąd nr 1 – Założenie firmy przed otrzymaniem dofinansowania

Często trafiają do mnie osoby, które potrzebują dofinansowania na założenie działalności, ale złożyły firmę niedawno (start-up). Zgodnie z regulacjami nie mogą się już ubiegać o dotacje na podjęcie działalności. W ich przypadku są to fundusze na rozwój. Pamiętaj, nie możesz złożyć wniosku o dofinansowanie na założenie firmy po zarejestrowaniu i uruchomieniu działalności. Ten błąd skreśla przed Tobą szereg dotacji na doinwestowanie firmy. Najpierw zapoznaj się z ofertą pod dotacje na start firmy. Jeżeli nie wiesz gdzie znaleźć informacje na temat pieniędzy na start firmy, możesz skontaktować się z nami. Przeanalizujemy Twoją sytuację pod kątem wszystkich możliwości uzyskania dofinansowania na firmę.

Kolejne przewinienie– Niedołączenie biznesplanu

Wielu wnioskodawców nie czyta dokładnie poleceń we wniosku lub wymogów regulaminu. Zdarzają się wnioski o dotacje, w których oprócz dołączonej dokumentacji należy przygotować biznesplany dla firm na własnym druku wnioskodawcy (wg, kryteriów z regulaminu). Nie jest to częsty przypadek, jednak brak tego dokumentu skreśli Twój wniosek o dofinansowanie. Pamiętaj, dokładnie zapoznaj się z zamieszczonymi dokumentami i przeanalizuj ich wymogi. przedsiębiorców uważa, że biznesplan nie jest im potrzebny. Wypełnienie wszystkich załączonych w naborze dokumentów może okazać się niewystarczające. Zobacz jakie są kolejne największe błędy przy dotacjach.

Katalog najczęstszych błędów przy dofinansowaniu pozycja 3– Niekompletny biznesplan

Musimy pamiętać, że biznesplan to nie tylko spisanie swojego pomysłu i wyrażenie nadziei na jego realizację. To zarys Twojej wizji, sposób, w jaki planujesz ją zrealizować i podanie wskaźników miary rezultatów. Często samodzielnie przygotowane biznesplany zawierają błędy w postaci pominięci kluczowych elementów…

Uwaga: Przeoczenie danych demograficznych Twojego rynku docelowego

Kolejnym błędem przy dofinansowaniu jest zaniedbanie demografii rynku docelowego. Musisz wiedzieć komu sprzedajesz, aby wiedzieć, czego klienci oczekują. We wnioskach samodzielnie przygotowanych często brakuje dobrze wyselekcjonowanej grupy klientów i oparcia ich liczebności o dane statystyczne.

Kolejnym błędem przy wnioskach o dofinansowanie jest wskazanie zbyt szerokiej grupy odbiorców – sprzedajemy każdemu. Zbyt ogólnie lub optymistycznie przyjęta grupa odbiorców będzie jedną z podstaw do niższej oceny wniosku o dotacje.

Brak opisu we wniosku strategii marketingowej

To kolejny z najczęstszych wniosków przy dofinansowaniu wnioskodawców. Przekaz marketingowy jest najważniejszym elementem strategii wejścia na rynek przez nową firmę. Powinieneś określić, jakie narzędzia marketingowe planujesz, dlaczego będą efektywnie pozyskiwać klientów, z jaką cyklicznością będą realizowane.

Musisz udowodnić przed komisją, że Twoja firma zasługuje na dofinansowanie Jeśli nie wiedzą w jaki sposób przewidujesz dotarcie do klienta, Twój wniosek o dofinansowanie nie będzie przekonywujący.

Kolejny Błąd: Brak oficjalnego doświadczenia i kompetencji

Brak doświadczenia lub kwalifikacji to jeden z głównych powodów, dla których Twój wniosek może zostać odrzucony. Kariera zawodowa i/lub wykształcenie powinny wskazywać odpowiednie przygotowanie do założenia działalności gospodarczej. W innym wypadku komisja może odrzucić Twój wniosek o dofinansowanie na założenie działalności.

Jak zdobyć punkty za te kryteria:

  • po pierwsze, umowy zlecenia, o dzieło, pracę, wolontariaty,
  • także wykształcenie kierunkowe oraz kursy i szkolenia.

Błąd przy ubieganiu się o dotacje: Brak zabezpieczenia

Przed złożeniem wniosku o dotacje na start firmy należy przeanalizować zapisy regulaminu. Znajdziesz tam wymogi dotyczące form i wysokości potrzebnego zabezpieczenia. Pamiętaj, w niektórych dotacjach musisz przedstawić urzeczywistnienie wartości zabezpieczenia przed podpisaniem umowy. Niektóre urzędy proszą od razu np. o przedstawienie zaświadczenia o zarobkach poręczycieli. Pamiętaj, że w niektórych przypadkach takie dokumenty wydawane są nawet do tygodnia.

Kolejne błędy przy dofinansowaniu– Brak wystarczającej ilości informacji o firmie

Im więcej podasz informacji o przyszłej firmie, tym lepiej zobrazujesz swoją wizję przed komisją. Ułożenie logicznych zasad jej funkcjonowania przekonana osoby oceniające wnioski o dotacje co do słuszności Twojej kandydatury.

Błędy przy dofinansowaniu to m.in. brak informacji o:

  • po pierwsze godzinach i dniach funkcjonowania,
  • także formie obsługi klientów,
  • dodatkowo zakresie cenowym,
  • na koniec wartościach wyróżniających Twoją firmę na tle konkurencji.

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przy ubieganiu się o dotacje jest niedostateczne rozeznania rynku konkurencji. Im więcej badań i analiz wykonasz, tym mniej prawdopodobne jest, że popełnisz błąd w tej kwestii. W konsekwencji redukujesz kolejny potencjalny powód odrzucenia wniosku o dotacje.

Błędy przy dotacjach– Brak uzasadnienia wydatków

Często pojawiającym się błędem przy dotacjach jest niewystarczające lub wręcz brak uzasadnienia nakładów pokrywanych z dofinansowania. Pamiętaj, należy przedstawić w jaki sposób dane wyposażenie, czy towar będą przydatne do prowadzenia działalności gospodarczej. Brak takiego uzasadnienia jest to częsty błąd przy dotacjach na założenie działalności.

Biz Planner: Jak uniknąć największych błędów przy dofinansowaniu

Wymogi formalne i zawiły regulamin przerasta Cię? Nie martw się jeśli nie wiesz jak uzyskać środki na rozpoczęcie pozarolniczej działalności i uzupełnić wniosek. Zwiększ swoje szanse z profesjonalistą

Zaufały nam setki klientówsprawdź OPINIE

pomożemy

www.bizplanner.pl

tel. 531-339-970

Kontakt

Preferujesz treści w formie audio i wideo? Odwiedź nas na youtube.com