Ulgi dla firm: ostatnia część

Zgodnie z obietnicą kontynuuję temat związany z ulgami na dla przedsiębiorców. Ostatni wpis ” Ulgi dla firm cz. II ” dotyczył: Proporcjonalnych stawek ZUS Dzisiaj poruszę temat kolejnej ulgi dla firm jaką jest zawieszenie działalności na krótki okres. Jeśli jesteś prowadzisz działalność jednoosobowo i Twoje przychody związane są bezpośrednio z Twoim wkładem w wykonanie danej usług to temat wakacji jest Ci trochę obcy. To samo się tyczy przypadków kiedy Twoi klienci wyjeżdżają na wakacje a Ty zostajesz trochę „osierocony”. Przychody przychodami, ale ZUS trzeba płacić przecież. No właśnie NIE DO KOŃCA. Tutaj pojawią się temat kolejnej ulgi dla firm.

Ulgi dla firm: Zawieszenie działalności dla kogo?

Istnieje pewne rozwiązanie, który pozwoli Ci skorzystać z wypoczynku bez stałego kosztu jakim jest Twój ZUS.

Jeśli:

  • po pierwsze, nie zatrudniasz pracowników,
  • lub zatrudniasz WYŁĄCZNIE pracowników będących na: urlopie macierzyńskim,  lub na urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, lub na urlopie wychowawczym, czy urlopie rodzicielskim niełączących korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy,

To możesz wykorzystać tzw. zawieszenie działalności gospodarczej na dany okres. Dodatkowo jeśli skorzystałeś z dofinansowania z Urzędu Pracy, swoją działalność będziesz mógł zawiesić dopiero po upływie minimum 12 miesięcy. W konsekwencji skorzystania z tej ulgi dla firm do 12 miesięcy od założenia ze środków Urzędu Pracy, musiałbyś zwrócić dofinansowanie.

Gdzie zgłosić?

Centralna Ewidencja i Informacji o Działalności Gospodarczej przyjmuje wnioski przedsiębiorców w sprawie zawieszania swojej działalności gospodarczej.

Na jaki czas?

Ważne jest to, że możesz zgłosić taki postulat na czas nieokreślony lub określony, który nie może być krótszy niż 30 dni.

Ulgi dla firm: Co zyskujesz?

Przy zawieszeniu działalności, opłacanie składki na:

  • po pierwsze, ubezpieczenie emerytalne,
  • następnie, rentowe,

jest dobrowolne.

Natomiast nie płacisz składek na ubezpieczenia: chorobowe i wypadkowe przedsiębiorca.

A co z ubezpieczeniem zdrowotnym?

Składek dotyczących ubezpieczenia zdrowotnego nie opłaca się TYLKO, gdy czas zawieszenia obejmuje pełen miesiąc kalendarzowy.  W rezultacie nie płacisz składek za każdy pełen miesiąc zawieszenia.

ALE, gdy zawieszenie obejmuje niepełny miesiąc kalendarzowy, składkę zdrowotną za ten miesiąc należy uiścić w pełnej
wysokości.

Ulgi dla firm: UWAGA przy zawieszeniu działalności !!!!

Twoje prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych wygaśnie po upływie 30 dni od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego.

MINUS przy preferencyjnych stawkach ZUS

Jeśli korzystasz także z preferencyjnych składek ZUS, w przypadku zawieszenia działalności nie zawiesza się ich termin ważności. Gdy zaczniesz działalność i po 6 miesiącach ją zawieszasz na kolejne pół roku, to preferencyjne składki są dostępne dla Ciebie przez kolejne 18 miesięcy, a nie 24.

Jeżeli ten wpis był dla Ciebie wartościowy albo znasz kogoś kto powinien go przeczytać, to będę wdzięczny jeśli podzielisz się z nim tym materiałem.

Możesz to zrobić zarówno poprzez słowne polecenie jak także polubienie i udostępnienie treści z mojego fanpage, a także mojego bloga.

www.bizplanner.pl

tel. 531-339-970

Kontakt